Ha van kertünk, akkor egészen biztosan azt szeretnénk, hogy az igazán szép legyen. Éppen ezért gondosan ápoljuk, rendszeresen nyírjuk a füvet és az öntözésről sem feledkezünk meg. Szép virágokat ültetünk, és lehet, hogy még veteményesünk is van. Azonban a szépből is lehet még szebbet varázsolni, ha igazán rendezetté tesszük a kertet.
Ezt pedig a legegyszerűbben és leglátványosabban úgy tehetjük meg, ha elválasztjuk egymástól a kert különböző funkciót betöltő részeit. A szegély tehát, hiába van általában a peremeken, nagyon is a kertünk középpontjába kerülhet. Mert a jó szegély vonzza a tekintetet, rendezetté teszi a kertet és igazán látványos tud lenni. Szánjunk hát rá egy kis időt, és tervezzük meg, hogyan tudnánk még szebbé tenni a kertet. Nézegessünk szegélyeket, és valósítsuk meg a saját otthonunkban is a legszebb variációkat.
A szegély fontossága
A kerti szegélyek igazán fontos részét képezik a kertünk kinézetének, de egyéb okokból is fontos a szerepük. A kerti szegélyek jelentősége abban áll, hogy elválasztják egymástól a kert egyes területeit. De ne csak a virágoskertre gondoljunk, hiszen a tökéletes ágyásszegély a veteményesben is nagy jelentőséggel bír.
A kerti szegély elválasztja a kert különböző részeit, közben szépen dekorálva azt. Fotó: Shutterstock
A kerti szegély lehet igen látványos, de van, aki inkább szinte láthatatlan módon próbálja meg megoldani az elválasztást, hogy az bele tudjon olvadni a környezetébe, elkülönítve bizonyos részeket, de mégis megtartva a kert látványának egységét.
Az pedig, hogy kinek milyen szegély díszíti a kertjét, csakis az ízlésünktől függ. Megvásárolhatjuk az elemeket, de kis fantáziával akár mi magunk is gondoskodhatunk a kertünk egyedi, ám annál dekoratívabb szegélyezéséről.
A jól megválasztott elemek ezután pedig évtizedekig ellátják feladatukat. Nem csak elválasztanak részeket, hanem keretezik azokat. És mint ahogyan egy gyönyörű festmény sem érne semmit, ha keret nélkül lógna a falon, úgy lesz a szegélytől is igazán rendezett és elegáns a kertünk.
A szegély segítségével el tudjuk választani a virágágyásokat, a veteményes ágyásait, vagy akár a kert füves területeit is. Sőt, ha ki akarunk emelni a kerten belül bizonyos részeket, arra is kiváló megoldás a kerti szegélyezés. Így ráadásul akár gátat is tudunk szabni annak, hogy az adott növény, legyen az virág, vagy akár fű, tovább terjeszkedjen, mint ahogyan azt mi szeretnénk.
A szegélyek szinte bármiből készülhetnek
A kerti szegélyt rengeteg anyagból készíthetjük el. Azonban érdemes átgondolni, hogy mennyi időre szeretnénk megoldani a szegélyezést, és ha nem szeretnénk túlságosan gyakran bajlódni vele, érdemes olyan anyagokban gondolkodni, amelyek kellően tartósak, és kiállják a próbát nagyon meleg, vagy akár nagyon hideg időjárás esetén is.
1. A mulcs kiváló elválasztó is lehet, ráadásul igazán dekoratív megoldást jelent szegélyként is. Akár egy pár centiméteres sávban is felhasználhatjuk, körbe kerítve az adott, elválasztandó területet, de magát a teljes területet is beszórhatjuk vele, így képezve az elválasztás mellett egyben védelmet is. A mulcs ugyanis kiváló talajtakaró, mely távol tartja a gyomokat, bent tartja a nedvességet a talajban, megakadályozza annak gyors kiszáradását és felmelegedését, ráadásul idővel elbomlik, és ha jól választottunk, a bomlás során tápanyagokkal gazdagítja a talajt. Azonban, mivel a mulcs elbomlik, így ha szegélyként alkalmazzuk, időnként gondoskodni kell a pótlásáról.
De ha nem szeretnénk hosszú évekig ugyanabban a látványban gyönyörködni, hanem folyamatosan szeretnék változtatni a kert kinézetén, nem rossz megoldás, hiszen idővel újragondolhatjuk a kert kinézetét.
2. Akár palaköveket, faaprítékot, faháncsot vagy köveket is választhatunk kerti szegélyként. Fontos azonban, hogy mindig legyünk tekintettel arra, milyen növények köré kerülnek szegélyként, és figyeljünk rá, hogy melyik kémhatású szegély felel meg legjobban az adott növény igényeinek.
3. A megfelelő szegély abban is segít, hogy védelmet biztosítson a növényeinknek, például fűnyírás esetén, vagy hogy ne lépjünk rájuk, miközben a kertben vagyunk. A fából készült, kis kerítés jellegű szegélyek a magasságuknál fogva alkalmasak ennek a szerepnek a betöltésére, hiszen jól látható védelmet tudnak nyújtani a növényeinknek. A fa ráadásul nagyon természetes anyag, így van helye a kertben. Ha pedig egy kis vidámságot szeretnénk csempészni a kertbe, bátran be is festhetjük, így akár különböző színekkel is jelölhetjük a kert különböző területeit.
A kerti szegély szépen dekorálja a kertet, miközben megvédi a növényeket. Fotó: Shutterstock
4. A beton kerti szegély tartós megoldás lehet, azonban bonyolult és időigényes a beépítése, ráadásul, ha meguntuk sem tudunk rajta túlságosan egyszerűen változtatni. Jobb megoldás előre készített beton elemeket vagy téglákat használni kerti szegélyként, melyeket könnyedén tudunk mozgatni és átrendezni, ha úgy támad kedvünk.
5. A kerti szegélyeket akár újrahasznosított anyagból is készíthetjük. Ott vannak például a régi téglák, amelyekkel nem tudunk mit kezdeni, de akár a földbe félig leásott autógumik is válhatnak a kert dekorációjává, ha ügyesen díszítjük azokat. A téglákból is építhetünk akár több soros elválasztót, de egyesével is le tudjuk tenni egymás mellé, így egy alacsonyabb szegélyt képezve a kertben.
6. Akár farönkök felhasználásával is gyönyörű lehet a kerti szegély. Ezeket akár le is lehet ásni a talajba, de egymás mellé helyezve is kiválóan mutatnak. Ha mellé faháncsot használunk, akkor igazi, erdei hangulatot tudunk teremteni a kertbe, ahol a gyom nem lesz gyakori vendég.
7. De akár dekoratív kavicsokat is használhatunk. Ha szeretünk az utazásainkról köveket hazahozni, máris kiváló helyet találtunk nekik, sőt, akár a kagylóhéjakat is bevethetjük.
A kerti szegélyeknek tehát csak a fantáziánk szabhat határt. Érdemes bevonni a családtagjainkat, a gyermekeinket is a játékba, így a kerttel való foglalkozás közös, izgalmas és mulatságos családi programmá válhat. Jó munkát és csodás kertet kívánunk!