A bátyám évek óta nevelgeti, szaporítja az anyósnyelvet a lakásban, melynek én kezdetben nem is szenteltem nagy figyelmet. Megannyi dísznövénye és kész lakás-zöldségeskertje van, gondoltam, ez is egy a sok közül, hisz egy kis odafigyeléssel és utánajárással majdnem minden termeszthető.

Növényorvosként nekem mindig nagy nyomás egy szobanövény gondozása, hisz elvárás magammal szemben a tökéletesség. Ám tudjuk, hogy a suszternek is mindig lyukas a cipője, és a vízvezeték-szerelőnél is csöpög a csap, így persze nálam is feladják a harcot néha a szobanövények. Na de a bűvös "ez tényleg elpusztíthatatlan" mondatra már én is felkaptam a fejem. Láttam már korábban, bájos, egyszerű, feldobja az unalmas foltokat a szobában. Tessék? Elpusztíthatatlan? Kérem!

anyósnyelv

Bájos, egyszerű, feldobja az unalmas foltokat a szobában – fotó: Kruták Szimonetta

Az állandó szaporítgatásnak és a hálás növény élni akarásának köszönhetően hamar meg is kaptam az első kis pakkomat próbára, ami azt jelenti, hogy a bátyámnál cserépszámra várták, hogy valaki vigye őket, mert már a Z alomnál járnak. A próbapakkom másfél évig bírta, megtörtük otthon az elpusztíthatatlanságot, de tesztelni kellett a szakirodalomban említett szélsőségeket, hisz valamiről be kell itt is számolni. Azóta természetesen újra szerető gazdája vagyok egy következő csomagnak.

A szélsőségeket is másfél évig kibírva, azt gondolom, kiállta a próbát, és a mai cikk információit elsajátítva bátran javaslom minden kezdő, rossz fényadottságú szobával rendelkező, locsolásról megfeledkező (szinte kötelező megfeledkezni róla, de tényleg!), szobanövény-gondozásból kiábrándult, de újra élet értelmét kereső olvasónak.


Igénye

Mint ahogy az előzőkből az kiderült, egy igen igénytelen növényről van szó. Választhatunk az anyósnyelv helyéül napos, világos vagy félárnyékos helyet egyaránt. Leginkább az átlagos szobahőmérsékletű helyen érzi jól magát, a helyiség hőmérséklete lehetőleg ne legyen alacsonyabb 15 foknál.

Az anyósnyelv az öntözés szempontjából igen hálás növény, és itt jön képbe a locsolásról állandóan megfeledkezők szerepe: vízigénye alacsony, elég csak mértékkel öntözni, ezért a föld felszínét nyugodtan hagyhatjuk kiszáradni. Ez akár havi egy öntözést is jelenthet.

A szakirodalom szerint elég csak a tavaszi és nyári hónapokban gondoskodni a tápanyagok pótlásáról, ilyenkor 2-3 hetente tápoldatozzuk. Nálunk a tápoldatozás nem volt rendszeresítve, de nem okozott jelentősebb problémát. A párásítással egyáltalán nem kell foglalkozni, ugyanis az anyósnyelv jól bírja a lakások szárazabb levegőjét is, ami más szobanövények esetében pl. a fűtési szezonban problémát jelent.

anyósnyelv

Elég csak a tavaszi és nyári hónapokban gondoskodni a tápanyagok pótlásáról – fotó: Kruták Szimonetta

És íme a két összetevős titkos recept az anyósnyelv végzetes elhallgattatására. Amit nem kedvel: huzat és túlöntözés. Bevált módszer az elpusztítására. Okulva tehát a hibámból, vagy amit te már ne próbálj ki otthon: sose akard túl sokáig életben tartani a gyakran használt légkondi alatt ezt az amúgy hálás kis növényt (meg úgy egyiket se). Sose tartsd tartósan nedvesen a földjét.

anyósnyelv

Amit nem kedvel: huzat és túlöntözés – fotó: Kruták Szimonetta

Átültetés, szaporítás

Évenként ültessük át egy másik ültetőedénybe. Nagyon egyszerűen és sokféle módszerrel szaporítható. Leveleiből dugványokat készíthetünk, melyek vízben és földben is gyökeret eresztenek. Szaporíthatjuk tőosztással, sarjak leválasztásával, valamint a föld alatt található rizómák elültetésével is.