A kaktuszokról általában az a hír járja, hogy mindent kibírnak. Ezért ajánlják olyanoknak is a kaktuszt, aki gyakran megfeledkezik a növények öntözéséről. Azonban hiába nagyon türelmesek, van, amit még a kaktuszok sem viselnek el. Legalábbis, nem mindegyik. Ez pedig a téli hideg. De az sem mindegy, hogy mit teszünk velük tavasszal.

Vannak ugyanis olyan kaktuszok, amelyekre télen oda kell figyelni. Azonban, ha tudjuk, mire vágynak, és ezt meg is adjuk nekik, egészen biztosan nem néznek majd ránk szúrós szemmel, és akár még virágokkal is meg fognak minket ajándékozni jövőre.

Ezt tedd a kaktuszoddal télen

A kaktuszok kedvenc évszaka egészen biztosan nem a tél, de ha tudjuk, mire van szükségük, kényelmes pihenéssel tölthetik ezeket a hideg hónapokat, és új erővel, virágzásra készen talál rájuk a tavasz.

A kaktuszok nagy része pihenőidejét tölti télen, így ősszel elkezdenek kissé összezsugorodni, ugyanis ekkor válnak meg a víztartalékuk nagy részétől. Azonban ezzel nincsenek egyedül, hiszen a pozsgások is így vannak ezzel.

A kaktuszok nagy része kint hagyható a kertben egészen addig, amíg el nem jönnek az első havazások és fagyok. Ekkor azonban teleltetni kell őket. Az pedig nem jó megoldás, hogy bevisszük a szobába, hiszen a teleltetéshez 6-15 Celsius-fokos hőmérsékletre van szüksége a kaktuszoknak.

kaktusz teleltetése

A kaktuszok közül nem mindegyik viseli jól a hideget, így szükség van a teleltetésükre. Fotó: Shutterstock

Ha 15 Celsius-fok feletti hőmérsékleten tartjuk a kaktuszokat télen, akkor nem fognak tudni nyugalmi állapotba kerülni. Ilyen hőmérsékletnél már elindul a hajtásnövekedés, a kaktusztestek elnyurgulnak, és halvánnyá válik a színűk. Ez pedig idővel rontja a kaktusz kinézetét is. A lakásban csakis melegigényes kaktuszokat tartsunk.


Nagyon fontos, hogy semmi se zavarja meg a kaktusz nyugalmi időszakát. Ha túl meleg van, ha túl sok a fény, az megtöri a pihenési időszakot. A kaktuszoknak a természetes élőhelyükön is változást hoz a tél beköszönte. Ilyenkor csökken a hőmérséklet és a nappalok hosszúsága, így a kaktusz egyre kevesebb fényhez jut. Majd, ahogy közeledik a tavasz, a dolgok visszakerülnek a régi kerékvágásukba. A nappalok újra hosszabbak és melegebbek lesznek, és csapadékból is jóval több jut.

A kaktuszokban a fénymennyiség és a hőmérséklet csökkenésének köszönhetően hormonális változások állnak be. Leáll a növekedési hormonok termelődése, és a kaktusz megkezdi a felkészülést a téli időszakra. Ilyenkor minimálisra csökken a tápanyagfelvétele és a légzése, és a vegetációs időszakban felhalmozott tartalékaiból él. A változás hatására alakulhatnak ki a kaktuszban a virágrügyek, melyeknek képződését a növekedési hormonok egyébként gátolják.

Tavasszal ismét beindul a növekedési hormonok termelődése, felgyorsul a növény tápanyagfelvétele és a légzése, a csapadékból pedig képes lesz pótolni a télen elveszített vízmennyiségét. Bár ezek a folyamatok a természetes élőhelyén mindenféle külső beavatkozás nélkül mennek végbe, hasonló körülményeket kell biztosítanunk a számára akkor is, ha otthon tartjuk.

Mindenképpen fagymentes helyet válasszunk a kaktusz teleltetésére, ahol száraz a levegő, hiszen a nyirkos helyiségek gombásodást idézhetnek elő nála. Fontos az is, hogy kellő mennyiségű fény is rendelkezésére álljon a pihenőidőszakban.

A teleltetés alatt nem szabad öntözni, csak annak befejezése után 2-3 héttel kell újra megkezdeni a locsolást. Először csak kevés vizet adjunk neki, majd amikor látjuk, hogy elkezd növekedni a növény, növeljük meg az öntözés mennyiségét és a gyakoriságát is. Mivel a teleltetés alatt kevés fényhez van szokva, ne tegyük ki hirtelen erős fényviszonyoknak, hanem fokozatosan kerüljön vissza a régi helyére.

Néhány kaktuszt nem kell a pincében teleltetni, hanem maradhatnak a szobában. Ilyenek például a a Melocactus, Discocactus, Myrtillocactus és az epifiták. Azonban a lakásban teleltetett kaktuszok esetében is fel kell függeszteni az öntözést legalább 2 hónapra, és arra is ügyeljünk, hogy ne maradjanak a fűtőtest közelében.

Készíts hideg házat a kaktuszoknak

Ha nincs pince, de sok kaktuszunk van, megoldást kell találni a téli tárolásukra. Ehhez pedig készíthetünk számukra egy úgynevezett hideg házat, amely segít, hogy a növényt elzárjuk a lakásban lévő melegtől. Nem olyan bonyolult, mint amilyennek elsőre tűnik. Nem is kell hozzá más, mint egy polc, amit közvetlenül az ablak mellé helyezünk, természetesen csak abban az esetben, ha nincs a közelben fűtőtest. Majd a polcot egy fólia, vagy üvegburkolat segítségével elzárjuk a szoba melegétől. Ezt elég egyszer elkészítenünk, és innentől kezdve minden évben meg van oldva a kaktuszaink teleltetése.

kaktusz teleltetése

A kaktuszokról télen is gondoskodni kell. Fotó: Shutterstock

Ha lehetőségünk van rá, helyezzünk az ablak és a kaktuszok közé árnyékolót, hogy a napfény se tudja felmelegíteni őket. Ne locsoljuk a kaktuszt ebben az időszakban, és folyamatosan figyeljük a vitrin hőmérsékletét. Ha 20 Celsius-fok fölé emelkedik, szellőztetéssel tudjuk azt a megfelelő hőmérsékletre csökkenteni, de vigyázzunk, hogy a kaktuszok ne kapjanak huzatot.

Nem minden kaktuszt kell teleltetni

Amennyiben fagytűrő kaktuszaink vannak, a tél folyamán nem kell külön gondoskodnunk róluk. Azonban a télálló és a fagytűrő kaktuszok sem igénylik a téli öntözést, így október után már ne öntözzük őket. Az első tavaszi öntözés ideje az ő esetükben akkor jön el, amikor megjelennek rajtuk az első virágrügyek.

Ha azt vesszük észre, hogy a kaktusz elkezd ráncosodni, ne ijedjünk meg, mert ez teljesen természetes a téli időszakban. Ennek az az oka, hogy a növény így szabadul meg a benne felhalmozódott felesleges víztől. Az állománya bekocsonyásodik, így a jég nem képes kristályokat képzeni benne, így szövetroncsolódás nélkül tudja átvészelni a telet. Akár olyan kicsire is képesek összezsugorodni, hogy szinte alig látszanak ki a földből, így védve magukat a téli hidegektől.

Kaktuszokban gazdag kertet kívánunk!