Ha van kerted, és veteményest is tervezel, akkor biztosan megkezdted már az előkészületeket. Jobb esetben már ősszel előkészítetted az ágyásokat, és a vetőmag készleteidet is feltöltötted mostanáig. Sőt, valószínűleg már jónéhány palánta is nevelkedik az ablakodban. Ezzel egy kicsit közelebb is tudod hozni a tavaszt, és könnyebb kivárni az időt, amíg újra a kertben dolgozhatsz.

Több olyan zöldség van ugyanis, aminek hosszabb ideig tart, mire virágzóképes lesz és teremni kezd, így érdemes palántát nevelni belőle, és a kész növényt kiültetni a fagyok elmúltával. Ilyen például a paradicsom, a paprika, a padlizsán vagy a káposzta is. Azonban vannak olyan zöldségek, amelyekből egyáltalán nem érdemes palántát nevelni, inkább ki kell várni az időt, amikor már el lehet vetni a magokat a konyhakertbe. Ne dolgozz hát feleslegesen, és tudd meg, melyek ezek a zöldségek.

Így legyen saját veteményesed

Ha még nincs veteményesed, de van kerted, akkor feltétlenül adj neki egy esélyt. Hidd el, csak azt fogod bánni, hogy miért nem kezdtél bele hamarabb. Mutatjuk a legfontosabb kezdőlépéseket.

1. Hol legyen

Először is ki kell választanod, hogy hol lesz a kerten belül a veteményes. Mivel a legtöbb növény kedveli a fényt, így érdemes a kert egyik napfényes helyét választani, ahol ráadásul még a kerti csap is közel van, mert arra nagy szükséged lesz.

kert veteményes zöldség saláta

Ha van kertünk, akkor ne mondjunk le a saját zöldségekről. A saláta és a retek az egyik elsőként vethető zöldségféle. Fotó: Pixabay

Ezek után át kell gondolni, hogy mennyire megfelelő a talaj a veteményes számára, és ha kell, fel kell ásni és fel kell javítani. Akár magaságyásban is gondolkodhatsz, hiszen azt olyan minőségű földdel tudod feltölteni, amilyenre az általad termeszteni kívánt zöldségeknek szükségük van.

2. Mi legyen benne

Ha a kerted nem óriási méretű, akkor valószínűleg nem fogsz tudni mindent megtermelni, amire a családodnak szüksége van. Tehát a hellyel okosan kell gazdálkodni, és át kell gondolni, melyek azok a zöldségfélék, amelyek a leggyakrabban kerülnek a családi asztalra. Hiába szereti például a család a rántott tököt, a töknek nagy helyre van szüksége, így érdemesebb átgondolni, és olyan zöldségeknek helyet adni, amelyek kis helyet foglalnak, bőségesen teremnek és a még a kerti adottságok is megfelelőek számukra.


Ráadásul minél többféle zöldséget vetünk, annál többféle munkát kell végezni, így érdemes azt is átgondolni, mennyi időt tudunk a veteményesre fordítani, és kit tudunk bevonni a munkába. A kert ugyanis nagyon népszerű, amikor szüretelni kell, de amikor a nagy nyári hőségben kell dolgozni benne, valószínűleg egyedül fogsz maradni.

Ha pedig már kitaláltad, hogy mit fogsz termelni a veteményesben, szerezd be a vetőmagokat. A vetőmag kulcsfontosságú a veteményes szempontjából, hiszen a napfény, a víz és a termőföld mellett a negyedik legfontosabb tényező, hogy milyen magot vetettél el. Ha hibáztál, és nem jó minőségű vetőmagot vásároltál, az egész éves termésed bánni fogja.

Ezeket a zöldségeket nem kell palántázni

Ha nem szeretnénk palántázni, akkor sem szabad feladni, hogy saját veteményesünk legyen, hiszen a megfelelő időben el tudjuk vetni az adott zöldségfélék magjait. Ráadásul vannak olyan zöldségek, amelyek esetében egyáltalán nem érdemes palántázni, hanem inkább közvetlenül a kertbe kell vetni a magokat.

1. Retek

A retekkel borítékolható a siker. Ugyanis az egyik legkorábban vethető zöldség, ráadásul rövid tenyészideje miatt még a legtürelmetlenebb kertészek is ki tudják várni, hogy az asztalra kerüljön. Nem igényel nagy területet, és a magvetést követően 6 héttel már szedhetjük is.

A retek szereti a napfényt, így ennek megfelelő helyre vessük. Érdemes nem túl sűrűn vetni, mert ha túl közel vannak egymáshoz, elveszik egymás elől a tápanyagot, és nem fognak megfelelően fejlődni.

4-6 héttel az utolsó fagy várható ideje előtt kell elvetni a retekmagokat, ez azt jelenti, hogy körülbelül március közepén lesz itt az ideje. A magokat 1-2 centiméter mélyre és egymástól körülbelül 2-3 centiméter távolságra vessük el úgy, hogy a sorok között 30 centiméternyi távolság legyen. Amikor kibújnak a kis növények, egyeljük, hogy kellő tér álljon a retek rendelkezésére a fejlődéshez.

Ha folyamatosan szeretnénk retket enni, akkor 10 nap különbséggel vessük el a következő adagot, így nem fogunk kifogyni a finomságokból. Ügyeljünk rá, hogy a retek szereti a vizet, és ahhoz, hogy ne legyen túlságosan erős, rendszeresen öntözni kell.

Helytakarékos megoldás, hogy a petrezselyem magokat a retek közé vetjük. Mivel a petrezselyem nagyon hosszú idő után bújik ki, amire a petrezselyem növekedésnek indul, a retket már szüretelhetjük is.

2. Saláta

Bármelyik salátát választhatjuk, legyen akár fejes, akár madársaláta, egészen biztosan nem marad el a sikerélményünk, hiszen a saláta magvai még a fagyokat is kibírják a talajban, és nagyon gyorsan kikelnek. Éppen ezért akár már most, március elején el lehet vetni a saláta magjait. Érdemes egyszerre nem sokat vetni, hanem 10 nap csúsztatással, hogy folyamatosan friss salátához juthassunk, ahogyan a retek esetében is.

saláta

A salátát mindenképp érdemes 10 napos csúsztatással vetni, hogy folyamatosan jusson belőle. Fotó: Pixabay

A saláta vetése előtt lazítsuk fel a talajt és forgassunk bele jó minőségű komposztot. A retekhez hasonlóan a saláta is a napos helyet kedveli. A magvakat 1-2 cm mélyen, 15 cm-es sávban vessük, majd takarjuk be földdel. Amikor a kis növények 1-2 centiméteresek lesznek, ritkítsuk az állományt úgy, hogy a növények között legalább 10 cm hely maradjon. Így kellő tere lesz a fejnek a növekedéshez.

A salátának a fej növekedésével együtt nő meg az igénye a víz iránt is, így folyamatosan ügyelni kell az öntözésére. A fejképződésig kis adagokban, inkább kora reggel öntözzük:

3. Zöldborsó

A zöldborsót április közepéig kell elvetni. A borsó nem szereti a meleget, így 25 Celsius-fok felett már nem hoz virágokat, ezért kell korán vetni. A borsó a jó vízáteresztő képességű, tápdús talajt kedveli. A borsószemeket 3-6 centiméter mélyre és 25-30 centiméter sortávolságra vessük, és ahogyan a retket és a salátát, úgy érdemes a borsót is 10 napos vagy kéthetes időközökkel vetni, hogy így hosszabb legyen a termesztési időszak.

Mivel a borsó kúszónövény, érdemes valamilyen támasztékot biztosítani számára, hiszen így sokkal jobb lesz a terméshozama. A borsó szereti a napfényt. Ahhoz, hogy jó termést hozzon, érdemes trágyával vagy érett komposzttal táplálni a talaját. Fontos, hogy folyamatosan öntözzük, és ne hagyjuk kiszáradni a talajt. Ebben nagy segítségünkre lehetnek a különféle talajtakaró növények. A borsó nem kedveli a gyomot, így rendszeresen kell gyomlálni.

4. Bab

A bab is szereti a napfényt, így számára is kiváló választás a kert napos része. Fontos, hogy jó víztartó képességű talajba vessük. Mivel a lóbab fagytűrő, ezért már március elején el lehet vetni. Nem kell aggódni, az esetleges később megjelenő fagyok sem tesznek kárt benne. Az ültetési helyeket 30-40 cm mélyen ássuk fel, és öntözzük be alaposan a területet. A babot, attól függően, hogy milyen fajtát választottunk, körülbelül 3-5 cm mélyre vessük el. Körülbelül 2-3 hét alatt kel ki, szára pedig akár egy méter magasra is képes megnőni. Érdemes kikarózni, vagy felkupacolással megelőzni, hogy eldőljön.

A zöld hüvelyek akkor szedhetők, amikor a mag már kitapintható bennük. Ez általában június elején kezdődik és július végéig tart. Kétféle módon takaríthatjuk be a lóbabot. Vagy zsengén, fiatalon a tejes hüvelyeket, vagy a már beérett magokat még azelőtt, hogy a hüvelyek szétnyílnának. A hüvelyek a tövön mindig alulról felfelé érnek, így alulról érdemes megkezdeni a szedést. A magokat mindig kiterítve szárítsuk meg, különben zsizsikesek lehetnek.

Érdemes úgy kikarózni, hogy egy sátrat formázunk, mert így kiváló búvóhely lehet a gyerekek számára a nyári hőségben. A sátorhoz támasztékra és kötözőzsinórra lesz szükség. A támaszték akár bambusz is lehet. Vágjuk azonos magasságúra, majd jelöljünk ki a talajon egy  körülbelül 1-2,5 m átmérőjű kört, és szúrjuk a körbe a támasztékokat, 20-25 cm-re egymástól.

Mélyen szúrjuk be, nehogy egy erősebb szél felborítsa azokat. Hagyjunk ki a bejáratnak egy körülbelül 70 cm-es szakaszt. A támasztékok tetejét kössük össze, és csigavonalban húzzunk végig egy spárgát a támasztékokon, amelyre a bab fel tud majd futni.

Bőséges termést kívánunk!