A kertészkedés jó esetben egy életen át elkísér bennünket. Ráadásul, mivel úgy tartják, a kertészkedés meghosszabbíthatja az életünket, egy hosszú életen át képes minket végig kísérni, egészen idős korunkig. Szerencsés esetben már gyerekkorban elkezdjük, és ha örömünket leljük az első mag elvetésében, az első kis zöldség előbújásában és az első szüretelésben, akkor egy egész életen át tartó szenvedéllyé válik.

A gyermekeinket ezért is fontos beavatni a kertészkedés rejtelmeibe már egészen kis korban, hiszen ha igazán megkedvelik, egy életen át örömöt és nyugalmat lelhetnek a kertben.

Azonban ahogy az évek múlnak, egyre nehezebben boldogulunk a kertben, hiszen azt tudjuk, hogy a kertészkedés nagyon is nehéz fizikai munkával jár. De mégis, úgy hiányzik, mint a levegővétel, így nagyon nehéz lemondani róla. És nem is szabad, hiszen ameddig fizikai állapotunk engedi, egészen biztosan örömünket fogjuk lelni benne, és ráadásul mind a testi, mind a mentális egészségünknek nagyon jót tesz. De vajon mit tehetünk azért, hogy mi, vagy idősödő hozzátartóink is biztonsággal kertészkedhessenek az idő múlásával?

Ezért érdemes kertészkedni

A kertészkedésnek számtalan pozitív hatása van a szervezetünkre, nemtől és kortól függetlenül. Éppen ezért nagyon fontos, hogy már gyerekkorban megismertessük ezt a csodálatos szenvedélyt szeretteinkkel. Ha már korán megismerik a saját maguk által nevelt zöldségek és gyümölcsök csodáját, az egész életüket végig tudja kísérni ez a csodás hobbi.

magaságyás saláta

A magaságyást akár egészen magasra is meg lehet építeni, így jóval kevesebb hajolgatással jár a kertészkedés. Fotó: Shutterstock

1. Kertészkedni egészséges, ez nem is kérdés. Egyrészt kint vagyunk a szabad levegőn, másrészt fizikai munkát végzünk, amely edzésnek sem utolsó. Ráadásul az általunk megtermelt zöldségek és gyümölcsök frissen és ha úgy döntünk, minden vegyi anyagtól mentesen kerülhetnek az asztalunkra.

2. A kerti munka kiváló unaloműző és stresszoldó. Idős korban gyakran hirtelen rengeteg szabadidő szakad a nyakunkba. Már nem kell minden nap korán kelni, bemenni a munkahelyünkre, a gyerekek is kirepültek, és sokszor feleslegesnek érezhetjük magunkat. Kiváló megoldást jelenthet ez ellen a kertészkedés, hiszen újra lesz okunk korán felkelni és kimozdulni. Legalábbis a kertig.


A stresszt is jobban fogjuk tudni kezelni, hiszen a kerti munkák során a pillanatnak élünk, így könnyebb megfeledkezni minden bajról és gondról, és maximum azon tudjuk felidegesíteni magunkat, ha ismét elszaporodnak a krumplibogarak a kertben.

De hogy tudományos vizekre evezzünk, a kertészkedés nem véletlenül hasznos, hiszen segít csökkenteni a kortizol szintet, és hatására agyunkban dopamin és szerotonin szabadul fel, mely csökkenti a szorongásunkat, javítja a hangulatunkat és sokkal boldogabbnak érezhetjük magunkat általa.

3. Soha nem fogyunk ki a témából, ha kertészkedünk. Az idős emberek többségének az is problémát okoz, hogy egy kicsit kívülállóként tekintenek a világra, hiszen nem zajlik már olyan gyorsan az élet körülöttük, mint korábban. Azonban, a kert mindig izgalmas témákat adhat, különösen, ha találunk egy olyan közösséget, ahol a többieknek is hasonló a szenvedélye.

A különféle technikák, praktikák és vetőmagok kicserélése, büszkélkedés a hatalmas termésekkel, ez mind remek társalgási téma, és nem utolsósorban még az önbizalmunkat is növelheti. Ráadásul fontosnak is érezhetjük magunkat, hiszen egy aprócska magból a kezünk munkája folytán csodálatos zöldség terem, amelyet büszkén tehetünk majd a családi asztalra.

4. A szabadban töltött idő nagyon jót tesz az egészségünknek, hiszen a mozgás mellett rengeteg D-vitaminnal is ellát minket. Még ennél is több vitamint nyerhetünk a kertészkedés során megtermesztett zöldségek és gyümölcsök által. Ráadásul a testsúly karbantartásában is fontos szerepet játszik, egyrészt a fizikai munka miatt, másrészt azért, mert több zöldséget fogunk fogyasztani, ha már egyszer megtermeltük.

5. Ha fizikai állapotunk engedi, a kertészkedés sokat segít a különféle betegségekből történő felépülések során is. Természetesen csakis akkor, ha az orvos is javasolja, és akkor is nagyon ügyelve a fokozatosság betartására. A gyógyuláshoz pedig a jó hangulat is hozzá tud járulni, ami egészen biztosan ki fog alakulni, ha sokat vagyunk a kertben. A növényekről való gondoskodás pedig jót tesz a lelkünknek is, hiszen ismét hasznosnak érezhetjük magunkat.

Így alakítsuk ki a szenior kertészkedők kertjét

Nagyon fontos, hogy idős korban már sok mindent át kell alakítani a kertben, hogy nehogy baleset vagy sérülés történjen kertészkedés közben. Azt is fontos szem előtt tartani, hogy csakis akkor végezzünk kerti munkákat, ha ezt az egészségünk engedi, és nagyon ügyeljünk annak mértékére is!

1. Fontos a megfelelő öltözet

Habár minden életkorban nagyon fontos lenne, idős korban különösen oda kell figyelni rá, hogy kényelmes és biztonságos öltözetben végezzünk kerti munkákat. A csúszásmentes cipőtalp alapfeltétel, mint ahogyan az is, hogy nyáron fejfedőben végezzük a kerti feladatokat.

2. A türelem valóban rózsát terem

Ne akarjunk egy nap alatt minden feladatot elvégezni. Fontos, hogy egyszerre csak rövid időt töltsünk a kertben, és mindig legyen a közelünkben ivóvíz, egy szék, amire lepihenhetünk és egy mobiltelefon, ha segítségre lenne szükségünk.

A kertészkedés minden életkorban jót tesz az egészségünknek és a kedvünk is jobb lesz tőle. Fotó: Pixabay

3. Álljunk két lábbal a földön

Ne akarjunk a csúcsokra törni, így mondjunk le a létrával végzendő feladatokról. Ezt hagyjuk meg a fiatalabb nemzedéknek, különösen, ha egyedül vagyunk. Egy rossz lépés, egy kis megszédülés, és máris hónapokig tartó lábadozás lesz a következmény. Ha magunkra nem is figyelünk oda, gondoljunk csak a kertre! Ki fog vele törődni, amíg mi az ágyat nyomjuk!? Érdemes tehát úgy megmetszeni, vagy metszetni a fákat, hogy ne kelljen olyan magasra mászni a termésért. Az alacsonyabb fákat a földön állva, kényelmesen meg lehet metszeni és meg lehet permetezni, valamint a gyümölcsöt is zavartalanul lehet betakarítani.

4. Emeljük fel a kertet

Idős korban már jóval nehezebb lehajolni, sőt, nem is túl egészséges, ha egész nap görnyedve dolgozunk. De a hegy nem megy Mohamedhez alapon, a kertet meg is lehet emelni. A magaságyás kiváló megoldás lehet erre, ráadásul abból a szempontból is praktikus, hogy így biztosítani tudjuk a termeszteni kívánt növény számára az ideális talajt is.

Sőt, jóval kevesebb kártevő fog hozzáférni a zöldségeinkhez, ráadásul a magaságyás még a kertet is dekorálja, és könnyebb rávenni az unokákat is arra, hogy beszálljanak a kertészkedésbe. Hamarabb észrevesszük a föld alól kibújó zöldségeket is, hiszen nem kell a földig hajolni, hogy meglássuk őket.

A zöldségféléket és a fűszernövényeket, sőt, még néhány gyümölcsfélét is, mint amilyen például a szamóca, sikeresen lehet megtermelni a magaságyakban.

5. Ha már kinőttünk a füvezésből

Kevesen szeretjük a fűnyírást, ráadásul gyakran hetente kell végezni. A gyepszellőztetésről nem is beszélve, amely igazán nagy fizikai erőnlétet követel. Azonban manapság már rengeteg olyan fűnyíró közül válogathatunk, amelyekkel szinte gyerekjáték a gyep ápolása. Akár még egy robotporszívót is beszerezhetünk, amit az árnyékban megpihenve figyelhetünk munka közben, ha épp nincs más dolgunk.

6. A kert nem csak munka, szórakozás is

Ne feledkezzünk meg róla, hogy az élet nem csak munkából áll. Alakítsunk ki a kertben pihenésre alkalmas, kényelmes helyeket, ahová le tudunk ülni egy kis olvasgatásra, rejtvényfejtésre, beszélgetésre. Hagyjunk teret a családnak is, és segítsük őket szaktudásunkkal olykor egy kényelmes kerti székben ülve, egy árnyas fa árnyékából. Mert mint tudjuk, gyakorlat teszi a mestert.

A legfontosabb, hogy ameddig örömünket leljük a kertünkben, addig próbáljunk meg minél több időt ott tölteni, mert a kertészkedés jót tesz a testnek és a léleknek egyaránt, és fiatalon tartja a kertész szívét.