Ha van kerted, nagyon szerencsés vagy. Azonban akkor sem kell lemondanod a friss, saját termesztésű gyümölcsről és zöldségről, ha nincs. Szerencsére ugyanis nagyon sok növény érzi magát kiválóan a balkonládákban, virágcserepekben, így ha van egy erkélyed, máris lehet egy saját kis veteményesed is.

Vagy ha akkora a hely, akár egy magaságyást is felállíthatsz, és így viheted be a természetet és a kerti lét örömeit az otthonodba. Tavasszal és nyáron nincs is gond, hiszen a megfelelő öntözés és tápanyag utánpótlás hatására csodásan növekednek és teremnek a zöldségeid és gyümölcseid. Azonban amikor itt az ősz, ideje átgondolni, hogy tudják átvészelni a hidegebb időjárást.

szamóca balkonládában

A szamóca balkonládában is kiválóan megterem. Fotó: Shutterstock

Így óvd a balkonon nevelt szamócát

A szamóca nagyon könnyen termeszthető balkonládában vagy cserépben. A legjobb pedig, ha nem kell mindig új palántákat vásárolnunk, hanem át tudjuk teleltetni, így hosszú éveken át tud megörvendeztetni bennünket a termésével. Általában a folyton termő szamóca tartható el a legjobban cserépben.

A legjobb, ha a szamóca neveléséhez terrakotta cserepeket használunk, de a balkonládákban is kiválóan érzik magukat. A terrakotta azért kiváló, mert biztosítja a talaj jobb vízelvezető képességét, amelyre minden esetben oda kell figyelni, és nem csak a szamócánál. A szamóca kedveli a napfényes, szélvédett helyet, így ha tudjuk, keressünk ilyet számára az erkélyünkön.

A szamócát nyugodtan átteleltethetjük a pincében, vagy a garázsban. Ha nem tudjuk megoldani, az is megoldás lehet, hogy kint maradnak, és a növényeket betakarjuk lazán szalmával. Ha balkonládában nevelgettük a szamócát, vegyük le a ládát az erkély korlátjáról, és tegyük a fal mellé, ahol védettebb helyen lesz az időjárás viszontagságaival szemben. Tegyünk alá egy hungarocell táblát, ha tehetjük, hogy alulról is védve legyen a növény gyökere. Erre azért van szükség, mert a gyökere nem hatol le túl mélyre. Nem is tudna, hiszen korlátozott lehetősége van erre az ültetőedény miatt. Viszont emiatt sokkal könnyebben meg tud fagyni, így védeni kell.

Ezért egyél sok szamócát

1. Nem véletlen, hogy a szamóca színe és formája is nagyon hasonlít a szívünkre, hiszen igazán jót tesz neki a fogyasztása.

2. A szamócában rengeteg C-vitamin, mangán, réz, kálium és jód található.

3. Fogyasztása segíti az emésztést, csökkenti a székrekedés előfordulását, és a daganatos betegségek kialakulását is. Nagyon sok antioxidáns van benne, flavonoidok, tannin és egyéb fitonutriens, melyek segítik az immunrendszer megfelelő működését, és gyulladásgátló hatásuk is van.


szamóca cserépben

A szamóca cserépben is megterem, de ügyelni kell rá, hogy kerüljük a pangó vizet. Fotó: Shutterstock

4. A kismamák számára is fontos, hogy sok szamócát fogyasszanak, hiszen magas foláttartalma hozzájárul az egészséges magzati fejlődéshez, és csökkenti a súlyos fejlődési rendellenességek rizikóját.

5. A szamócában található tápanyagok segítenek megőrizni a vérerek rugalmasságát, és segítenek megakadályozni, hogy a vérerek falán úgynevezett plakkok alakuljanak ki, melyek gátolják a megfelelő véráramlást.

6. A vércukorszintünkre is jó hatással van, hiszen megakadályozza a hirtelen vércukorszint emelkedéseket és csökkenéseket. Kiváló hatása van ezen kívül a memóriára is. Így hát semmi esetre se felejtsünk el szamócát ültetni az erkélyre, és azután jóízűen elfogyasztani azt!

Erre ügyelj a balkonon termesztett növények esetében

A balkonon nevelt növények és gyökereik számára sajnos korlátozott a hely, így jóval kisebb terület áll rendelkezésükre, mint a szabadban nevelt társaik számára. Ezért egyáltalán nem mindegy, hogy milyen talajban kerülnek elültetésre. A balkonon nevelt növények többsége a középkötött, tápanyagokkal bőségesen ellátott, közömbös kémhatású földben érzi jól magát.

Fontos, hogy a cserepeket, balkonládákat minden évben friss földdel töltsük meg. A korábban használt földből ugyanis a benne nevelkedett növény már egészen biztosan elhasználta a tápanyagokat, ráadásul betegségek, kórokozók melegágya is lehet.

Ha a teljes földmennyiséget nem áll módunkban lecserélni, akkor is hántsuk le a föld felső, 2-3 cm-es rétegét, és helyette jó minőségű, vegyszermentes földdel töltsük fel a cserepet, balkonládát. Fontos, hogy jóval gyakrabban kell öntözni az így nevelt növényeket, és tápoldatozásra is többször van szükségük.

Így válassz cserepet, balkonládát

Igen népszerűek a fából készült balkonládák, a hordók, de a különféle cserépedények, és műanyagból készült társaik is. Tulajdonképpen csak a pénztárcánk és az ízlésünk szabhat határt annak, hogy melyiket válasszuk.

Az agyagcserép nehéz, és könnyen törik, így a műanyag könnyebb és olcsóbb választás lehet. Ráadásul még a fagyot is elviseli. Azonban arra ügyeljünk, hogy ha túlságosan sötét színben választjuk, az nagyon könnyen fel tud melegedni a nyári hőségben, károsítva ezzel a benne nevelt növények gyökérzetét.

Elengedhetetlen, hogy legyen az edények aljában egy, vagy több vízlevezető nyílás, amelyeken keresztül a felesleges víz távozni tud a földből. Minden esetben vegyük figyelembe az ültetni kívánt növény igényeit, hiszen minden növénynek más mélységű és szélességű ültetőedényre van szüksége.