A futónövények manapság nem tartoznak a legdivatosabb fajok közé, sokan úgy gondolják, hogy a modern trendekbe vagy például az újépítésű házak kertjeibe nem illeszthetők be szervesen ezek a növények. Az is tény, hogy számos kertbarátnak előítéletei vannak a futókkal szemben, hiszen közkeletűek az olyan vélekedések, miszerint ezek a növények kárt tesznek a falakban vagy éppen mágnesként vonzzák a rovarokat.

Érdemes-e tehát megpróbálni integrálni, rehabilitálni a futónövényeket a mai viszonyok közé, vagy tekintsük őket egy letűnt kor méltán feledni hagyott kertészeti irányvonalának? Az alábbiak alapján talán könnyebb lesz majd válaszolni erre a kérdésre!

Futónövények mellett

A futónövények előnyei számosak. Az első és legfontosabb pozitívum, hogy segítségükkel kiterjeszthető a növényi beültetés függőleges irányban is. Erre természetesen a fák vagy például a magasabb cserjék is alkalmasak, a futónövények azonban máshogy „működnek", kis alapterületen gyökerezve nagy felületet képesek beborítani zöld lombozattal, egészen magasra törően, ugyanakkor csekély vastagságban. Így kiválóan alkalmasak csúf, esztétikájukat vesztett falak, magas beton- vagy egyéb anyagú kerítések fedésére, de házfalak is dekorálhatóak velük.

A kert központi részein is bevethetők, például pergolára vagy ívelt támasztékokra terelve, így csodás, egyedi kompozíciók hozhatóak létre, olyanok, melyek más növényekkel nem valósíthatók meg.

futónövény

A futónövények segítségével kiterjeszthető a növényi beültetés függőleges irányban is – fotó: Shutterstock

A virágos fajok bevetésével nem csupán ízléses zöld takarás valósítható meg, de magas dekorációs értékű virágos növényi falak is létrehozhatóak.

Más praktikus előnyök is említhetők, a lombos futónövénnyel borított fal például jóval lassabban melegszik át, ami nyáron roppant áldásos, és a zöld takarás kismértékű hangszigetelést is biztosít. Emellett a nagy felületű növényréteg az összes szokásos pozitívumot hordozza, vagyis szén-dioxidot köt meg, és oxigént termel, ami főleg a városokban jelent hatalmas segítséget.

Meg kell jegyezni, hogy a futók helytakarékossága, kis beültetési alapterülete és függőleges terjedése az esetek többségében ideális városi növénnyé teszi őket. A futónövények egy további izgalmas felhasználási területe, hogy ideiglenes jelleggel is bevethetők, például felújításra szánt, romos falfelületek időszakos takarására, vagy sivár, nagy felületű tűzfalak olcsó dekorálására! Felmerül a kérdés, hogy ha ennyi előnyt lehet említeni, akkor miért nem elterjedtebbek ezek a fajok.

Futónövények ellen

A futónövényekkel kapcsolatban elsőként a népszerű tévhiteket érdemes röviden megvizsgálni:

• A legismertebb ezek közül az őket kísérő rovarinvázió. Azt kár lenne tagadni, hogy ahol futónövény van, ott rovarok is megjelennek, köztük a sokak által nagyon nem kedvelt pókok, azonban közel sem törvényszerű, hogy olyan mértékben történjen mindez, hogy az ténylegesen zavaró legyen (azt se feledjük, hogy rovarok minden növény körül megjelennek, nemcsak a futókat érinti a jelenség). A megoldás kulcsa a megfelelő fajtaválasztás, a lombhullató típusok telepítésével például kizárható, hogy a rovarok átteleljenek a levelek alatt, így tavasszal sem lesz azonnal nagyszámú rovarsereg a növény körül.

• Szintén ismert ellenérv a futókkal szemben, hogy az indákat, kúszó hajtásokat kisebb rágcsálók, így például egerek használják közlekedőnek. Ez tényleg megtörténhet, azonban ebben az esetben nem a növény a hibás, hanem a rágcsálókat kell elűzni. A rágcsálók elszaporodottsága esetén a futónövény csupán egy lehetőség a kártevőnek a közlekedésre, de anélkül is be fog jutni a lakásba, házba, legfeljebb kissé nehezebben.

• A következő, gyakran hangoztatott ellenérv a futónövények által okozott közvetlen kár, elsősorban a falakra, tetőkre vonatkozóan. Való igaz, hogy egyes futónövények képesek akár jelentős kárt okozni a falakban, tetőkben, ám ezekben az esetekben szinte mindig romos épületekről, elhanyagolt falakról, felújításra szoruló tetőkről van szó! Ugyanis egy stabil, jó szerkezetű épületben a futónövények nem tudnak érdemi kárt okozni.

futónövény

Egy stabil, jó szerkezetű épületben a futónövények nem tudnak érdemi kárt okozni – fotó: Shutterstock

Tudni kell azt is, hogy a különböző kapaszkodónövények eltérő technikával kúsznak, a fás szárú, gyorsan terjedő, agresszív trombitafolyondár valóban megemelheti a tetőcserepeket, de például a közkedvelt borostyán kapaszkodó gyökerei nem okoznak ilyen problémát. A tapadókorongos vadszőlő pedig tapadókorongjaival gyengéden tapad a falhoz, nem hatol be a résekbe, repedésekbe, nem feszíti szét azokat, és kis túlzással nyom nélkül eltávolítható, ha arra van szükség.

• Az utolsó tévhit a nedvességgel kapcsolatos, sokan feltételezik ugyanis, hogy a futónövények alatt a fal befülled, átázik, nyirkos lesz. Nos, ennek az ellenkezője igaz, hiszen a futónövények levélzete a csapadék nagyobb részét éppenhogy távol tartja a faltól, felfogja és elvezeti azt. Újfent igaz, hogy a jó állapotú, szerkezetileg ép falaknak nem lesz semmi bajuk a futónövénytől. Aki azonban szeretne biztosra menni, válasszon lombhullató fajt, így a hidegebb őszi és téli időszakban tényleg nem lesz olyan tényező, ami egy kiadós eső után a fal kiszáradását lassítaná.

A tanulság az, hogy a jól megválasztott, megfelelő helyre telepített futónövény nem fog kárt okozni, a hátrányok többsége előrelátással és a felmerülő problémák helyes kezelésével semlegesíthető.

Futónövény-ajánlatok

A gyakrabban alkalmazott futók közül valók a Clematis-fajták, melyek nem csupán gazdagon virágoznak, de számos színváltozatuk elérhető, így akár vegyes árnyalatok is összeültethetők, hogy egyedi, izgalmas kompozíciók készüljenek belőlük. A clematisok 2-4 méter magasra kúsznak fel, így kiválóan alkalmasak kerítések díszítésére.

A lilaakác liláskék színe hiánypótló lehet a kertben, látványos, erőteljes hatás érhető el vele. Ez a futó erős támasztékot igényel, és akár törzset is lehet nevelni neki, remekül formázható, alakítható. Agresszív terjeszkedése miatt telepítése csak olyan helyre ajánlott, ahol folyamatosan szem előtt van, ritkábban használt nyaralók, hétvégi házak esetében nem a legjobb választás.

lila akác

A lilaakác liláskék színe hiánypótló lehet a kertben – fotó: Shutterstock

A tapadókorongos vadszőlő tapadókorongokkal kapaszkodik, ezáltal a fal nem sérül, a növény könnyen leszedhető, és nyomot sem hagy. Szinte bármire képes felfutni, nagyon magas falakra is felkúszik, óriási területet képes elfedni. Lombhullató faj, növekedése gyors, őszi lombszíne szemet gyönyörködtető!

Említésre méltó még a klasszikus borostyán, az agresszívan terjeszkedő, de roppant látványos trombitafolyondár, a kerítések, pergolák befuttatására alkalmas illatos futólonc vagy a fehér virágaival dekoráló, árnyéktűrő kúszó hortenzia.

A futónövényekkel kapcsolatosan a realitások talaján maradva mindig alaposan mérlegelni kell, hogy hova, milyen körülmények közé kerülnek telepítésre, a kertésznek pedig össze kell hangolni a terület adottságait a leendő növény jellemzőivel, igényeivel. A futónövények kiválóan alkalmasak a kert háromdimenzióssá alakítására, olyan nagy kiterjedésű, függőleges látványelemek lehetnek, melyek egészen újszerű hangulatokat hoznak a kertbe, emellett számos praktikus előnyük is akad, melyeket érdemes kihasználni!