A krizantém az ősz jelképe, mégis, sokan a temetővel azonosítják. Pedig ez a csodás virág jóval több ennél. Nem véletlenül lett a japán császári család címernövénye, és az sem véletlen, hogy kevés olyan kert van, ahol ne kapna helyet.

Ráadásul a krizantém olyan rendes hozzánk, hogy még télre sem kell bevinni. Amennyiben ismerjük a titkát, odakint is át tud telelni, némi odafigyeléssel. Ismerjük meg hát ezt a gyönyörű, őszi virágot és tartsunk belőle minél többet.

A krizantém különleges teleltetése

A krizantém nem igényli, hogy bevigyük télre, de ehhez oda kell figyelni néhány apróságra. Már az ültetéskor fontos, hogy jó vízelvezetésű talajba ültessük, mivel nem a hideget nem bírja, hanem azt, ha megfagy a cserépben a pangó víz. Így hát ne hagyjuk olyan helyen, ahol közvetlenül éri a téli csapadék, és ügyeljünk rá, hogy a cserepéből el tudjon távozni a felesleges víz.

krizantém virág

A krizantémot akár a kertben is tudjuk teleltetni. Fotó: Shutterstock

A krizantém ezen kívül kerüljön a kert szélvédett helyére. Arra is ügyeljünk, hogy még az ősszel távolítsuk el az elhalt leveleit, majd metsszük vissza a szárait,  a talajtól számítva körülbelül 10 centiméterre. A következő évben az új hajtások ezeknek a száraknak a tövénél fognak majd kihajtani. Ezután takarjuk be vastagon mulccsal, szalmával vagy száraz levelekkel, ami azért fontos, hogy ha a talaj megfagy, a meleg idő hatására ne engedjen fel, és ne fagyjon vissza ismét, hiszen az kárt tehet a növényben.


Erre van szüksége a krizantémnak, hogy igazán szép legyen

A krizantémot tavasszal vagy ősszel kell elültetni. Ha tavasszal ültettük el, akkor már augusztusban virágozni fog. Fontos, hogy szélvédett helyet kapjon, ahol sok napsütés éri. Talaja legyen jó vízáteresztő képességű, tápanyagban gazdag. Ha több krizantémot ültetünk, azok kerüljenek 30-50 cm távolságra egymástól, mivel be fognak bokrosodni és helyre lesz szükségük. Fontos, hogy soha ne álljon pangó vízben, de ne hagyjuk kiszáradni.

Tavasszal és nyár elején adjunk neki egy kis komposztot, vagy érlelt trágyát, hogy kellő mennyiségű tápanyaghoz juthasson. Ahhoz, hogy folyton virágozzon, távolítsuk el az elnyílt virágokat, így a növény az új virágok hozatalára tudja fordítani az összes energiáját. Tavasszal csak akkor vágjuk vissza az elszáradt ágait, amikor megjelentek az új hajtások.

Amikor öntözzük, az leginkább csak a talajt érje, ne a leveleket, mert azok hajlamosak különféle gombás- és baktériumos betegségekre. A krizantém védelme érdekében rendszeresen távolítsuk el a gyomokat.

Ha a csúcshajtásokat kéthetente eltávolítjuk, a növény oldalirányban is növekedni fog és gyönyörű virágokat fog hozni. A virágok eltávolítása előtt és után mindig adjunk neki tápoldatot.

A virágok méretét is lehet befolyásolni. Ehhez hagyjuk meg a fő hajtásának a csúcsán megjelenő virágbimbók közül a legfejlettebbet, a többit pedig csípjük le. Ezzel a megmaradt bimbóhoz jut az összes tápanyag, így semmi sem állhatja útját a fejlődésének.

krizantém virág

A krizantém gyönyörű virág, amelynek érdemes helyet adni a kertben és az otthonunkban egyaránt. Fotó: Shutterstock

A krizantémot főként hajtásdugványozással szaporíthatjuk. Ehhez az 5-6 cm-es dugványokat május és július között kell kiültetni napos helyre. A dugványozáson kívül szaporítása maggal és tőosztással is megoldható.

A krizantém titkai

A krizantémnak több, mint 5000 fajtája létezik, melyek között akad egynyári és évelő fajta is. Egynyári fajta a cserjés margaréta, amely a Kanári szigeteken őshonos, és magassága 50-100 cm között változik. Csak a neve egynyári krizantém, hiszen fagymentes, kellően világos helyen sikeresen lehet teleltetni. Azonban szabadban nem fog megmaradni.  Az évelő krizantém a szabadban is átteleltethető.

A krizantémnak számtalan színe és formája létezik. Megkülönböztetünk egyszerű, fél telt, telt, labda és pompon alakú virágzatú fajtákat. A virágok színe lehet sárga, rózsaszín, piros, narancssárga, fehér és ezek árnyalatai.

A japánok szerint a hosszú élet titkát rejti a krizantém, nem is csoda, hogy helyet kapott az ország pénzein és címerében is, sőt, még krizantém napot is tartanak, a kínai kultúrában pedig a krizantém a nyugodt életet szimbolizálja, és nevetést hoz a házba. Sőt, Ázsiában teaként is isszák, a piros színű krizantémmal pedig szerelmet vallanak egymásnak. A sárga krizantém a visszautasítás, a fehér az őszinteség, a lila pedig a vidám jókívánság hírnöke volt. A japánok szerint ha egy szirmát borosüvegbe tesszük, és megisszuk a bort, hosszú és egészséges életünk lesz.

A krizantém bizonyos rovarok ellen is hatásos, mivel természetes rovarűző szert tartalmaz, azonban pontosan emiatt az anyag miatt méreg a kutyák számára.

A krizantém a 17. században jutott el Európába, és a francia botanikusok és kertészek kezdték el elsőként termeszteni, majd az 1800-as évek végén került Amerikába, ahol szintén nagy sikert aratott.

A krizantém tehát nem csupán szép, de sok rejtett jelentést is hordoz. Adjunk hát neki esélyt, hogy szebbé tegye az otthonunkat és kertünket is!