Végre itt a nyár, és ha hosszabb időre a legtöbben nem is tudunk elutazni, talán pár nap pihenés jut mindenkinek. Vagy ha nem is pihenés, hanem egyéb ok miatt kell elmennünk otthonról pár napra, biztos, hogy nehézséget okoz, hogy kire bízzuk a kerti- és a szobanövényeinket.

Különösen, ha nem csak kaktuszaink vannak, hiszen ők általában észre sem veszik, ha pár napig nem találkoznak velünk. A kerti növények esetében a legjobb, ha meg tudunk kérni valakit, hogy járjon át megöntözni őket, de sok esetben, még ha meg is tudjuk ezzel bízni a szomszédot, a házunkba már nem szívesen engednénk be, így a benti növényeink hoppon maradhatnak. De szerencsére van néhány trükkünk, hogy milyen módon tudsz gondoskodni a növényeidről arra az időre, amíg nem vagy otthon.

Így élik túl a szobanövények, ha el kell utaznod

1. Fontos, hogy ahogyan a hétköznapok során sem egyforma mértékű törődést igényelnek a növényeink, úgy a pár napos elutazásunk alkalmával sem kell mindegyik növénynek elmerülnie a vízben, hogy nehogy kiszáradjanak.

növény önitató

Egy házilag készített önitató sok gondunkat megoldhatja a nyaralás alatt. Fotó: Shutterstock

Az öntözési igényeiknek megfelelően gondoskodjunk a vízellátásukról akkor is, amikor nélkülözniük kell bennünket pár napra. A legjobb, ha az utazás reggelén alaposan megöntözzük a növényeinket. Azonban arra ügyeljünk, hogy amelyik növény nem bírja, az ne álljon pangó vízben.

2. Érdemes behúzni a sötétítő függönyt legalább félig, hogy egy kissé árnyékosabb, hűvösebb legyen odabent az idő, így a növényeink nem fognak olyan hamar megszomjazni. De azért az összes fényt ne vonjuk meg tőlük, mert annak nem fognak örülni.


3. Ha sok vízigényes növényünk van, vásároljunk egy nagy edényt, esetleg műanyag gyerekkádat, és töltsük meg félig vízzel. Az elutazásunk idejére idekerülhetnek azok a vízigényes növények, amelyek jól viselik, vagy éppen igénylik a pangó vizet.

4. Készíthetünk a növényeink számára önitatót is. Ehhez töltsünk meg egy ásványvizes palackot vízzel, majd lyukasszuk ki a kupakját. Fogjuk be a lyukat és helyezzük fejjel lefelé a palack nyakát a virágföldbe. Így folyamatosan fogja adagolni a vizet a növényeknek. A biztonság kedvéért próbáljuk ki a módszert már pár nappal az elutazásunk előtt, és figyeljük, hogy a növények mindenképp hozzá tudjanak jutni a vízhez. Ha minden rendben van, akkor nem kell izgulnunk, az elutazásunk után sem fognak kiszáradni.

Egy másik megoldás, hogy egy nagy edénybe vizet töltünk, majd vastag fonalakat teszünk bele, melyek egyik vége az edényben marad, a másik vége pedig mélyen a növények földjébe kerül. Fontos, hogy az edény magasabban legyen, mint a növények, így folyamatosan képesek lesznek majd a fonálon keresztül adagolni maguknak a vizet.

5. A kerti növényeket, virágokat valószínűleg napi szinten öntözzük, így érdemes megkérni egy családtagot, vagy a szomszédot, hogy járjon át és öntözze meg a növényeket. Azonban nem árt, ha megkönnyítjük a dolgát. A virágládákat például nyugodtan vegyük le az eredeti helyükről és kerüljenek kissé félárnyékos helyre, így nem fognak olyan hamar megszomjazni a növények.

6. Elutazás előtt érdemes tápoldatot adni a növényeinknek, így jobban fogják viselni azt a pár, magányosan töltött napot.

7. Nem csak az elutazásunk miatt, hanem sok szempontból is érdemes mulcsozni. A mulcs segít bent tartani a talajban a nedvességet, sőt, még a felmelegedést is képes csökkenteni. A gyomok ellen is kiváló, és idővel, beépülve a talajba, táplálni fogja azt.

8. A fontosabb kerti munkákat végezzük el az elutazásunk előtt. Ne felejtsük el lenyírni a füvet, kigyomlálni, és nézzük át a mulcsot is. Ha kell, újítsuk meg, hogy kellő vastagságban védje a növényeinket a túlzott felmelegedéstől és kiszáradástól.

Ezek a szobanövények igazi túlélőművészek

Ha sokat vagyunk távol otthonról, nem árt, ha olyan szobanövényeket választunk, amelyek ezt jól viselik és nem igényelnek különösebben nagy törődést. Nem kell aggódni, a kaktuszon kívül is van megoldás, habár őszintén szólva, egy gyönyörű kaktusz is kiváló szobanövény és ráadásul még az otthonunk dísze is lehet.

1. A szobai futóka igazi túlélőművész. Nagyon fényigényes növény, de ne tegyük ki a tűző napsütésre, mert akkor eltűnnek a márványos minták a leveleiről. Szomjan halni ne hagyjuk, de túl gyakori öntözést nem igényel. Várjuk meg, míg a földje felső rétege kiszárad, és akkor locsoljuk meg, de ne áztassuk el vízzel. Nyáron akár le is permetezhetjük vízzel, ezt télen viszont inkább hanyagoljuk, mert könnyen megfázhat. Tavasztól őszig hetente egyszer érdemes tápoldatozni.

szobanövény öntözés tápoldat

Az öntözés mellett a tápoldatozás is segít, hogy a növényeink jobban viseljék a nyarat. Fotó: Shutterstock

2. Az anyósnyelv mindent túlél, nem véletlenül kapta a nevét. Túl sok ellensége nincs, egyedül talán a túllocsolást nem bírja elviselni. Havonta egyszer elég megöntözni, leveleit pedig ne permetezzük, nem igényli. Neki mindegy, hogy napos, félárnyékos, vagy árnyékos helyen tartjuk, ugyanolyan jól érzi magát a földjében. A tűző napon azért ne hagyjuk, mert levelei könnyen elsárgulhatnak, és a növény elpusztulhat. Az anyósnyelv mérgező, mivel szaponoint tartalmaz, így gyermekektől és háziállatoktól tartsuk inkább távol.

3. A szobafikusz szintén nem fog panaszkodni, ha ritkán lát minket. Tejnedve mérgező, így gyerekektől és háziállatoktól távol kell tartani. Átlagos fényigénye van, de a világos helyeket kedveli. Ne tegyük ki erős napsugárzásnak és huzatnak, mert azt sajnos nem tudja túlélni. Kedveli a magas páratartalmat, így nyáron jólesik neki egy kis zuhanyzás. Nyáron érdemes kéthetente tápoldatozni. Ha lelankadnak a levelei, az azt jelzi, hogy kevés vizet adtunk neki.

4. Az aloe vera gyönyörű növény, és még gyógyhatása is van. Legjobban a világos helyet kedveli, de semmiképpen sem a tűző napot. Télen olyan helyen érdemes tartani, ahol a plusz 5 fokot tudjuk számára biztosítani. Ha jól érzi magát, akkor azt nagyon könnyen észre fogjuk venni, mert szélte-hossza 1 méter körüli tud lenni. Mivel Dél-Amerika sivatagos területeiről származik, nem kedveli, ha áll a vízben. Sőt, akár fél évet is képes kibírni víz nélkül, de ezt azért inkább ne teszteljük és hetente egyszer öntözzük meg.

Kiváló égési sérülés, horzsolás vagy csípés esetén. Ehhez vágjunk le belőle egy darabot, és a benne lévő gél gyorsítani fogja a gyógyulást. Arcpakolásként is alkalmazhatjuk. Ne aggódjunk, hogy sebet ejtettünk rajta, mert az nagyon hamar begyógyul.

Mindenkinek szép nyarat és a nyaralás után is gyönyörű növényeket kívánunk!