Eddig minden évben belefogtál tavasszal a kerti munkákba, de nyár közepére a fele terményt elvitte valami kórság vagy betemette a gyom? Összefoglaltuk, milyen növényeket és hogyan érdemes ültetned, hogy sikeresebb legyen a végeredmény a következő évben.

A legkedveltebb növényeinkre összpontosítsunk!

Talán ez a legfontosabb szabály, amit alkalmaznunk kell, ha nem akarunk elveszni a részletekben és ezáltal sok munkát végezni feleslegesen. Válasszuk ki az általunk legtöbbször felhasznált és fogyasztott növényeket, és nézzünk utána alaposan a termesztési módszereiknek, hogy megtudjuk, hogyan termeszthetők a leghatékonyabban.

Használjunk toleráns vagy rezisztens fajtákat!

A növények ellenálló-képessége egy olyan adottság, mely révén képesek kivédeni különböző károsító tényezőket. Ezek a károsítók lehetnek a kórokozók és a kártevők (biotikus tényezők), de a növények lehetnek a környezeti (abiotikus) tényezőkkel szemben is ellenállók, mint a szárazság vagy a tavaszi fagyok.

A növények lehetnek toleránsak vagy rezisztensek a különböző betegségekkel szemben. Míg a toleráns fajták esetében a fertőzések enyhébb lefolyásúak, azaz a betegség nem idéz elő túlzott mértékű károsodást vagy terméskiesést, addig a rezisztens fajták bizonyos betegségekkel szemben teljesen ellenállóak, vagyis nem betegszenek meg, nem mutatnak tüneteket a kórokozó jelenléte esetén sem.

A növények lehetnek toleránsak vagy rezisztensek a különböző betegségekkel szemben – fotó: Pixabay

Ezeknek az ellenálló fajtáknak a használatával amellett, hogy kevesebb munka befektetésével is jobb eredményeket érhetünk el, spórolhatunk növényvédő szeren is.

A paradicsom az egyik leggyakrabban termesztett hobbikerti növényünk, de sajnos a paradicsomvész nevű betegsége (Phytophtora infestans) ellen nem elég az évi egyszeri permetezés, ha jó termést szeretnénk.

Szerencsére több fitoftórarezisztens paradicsomfajta is létezik, melynek vetőmagja ugyan drágább a többinél, de a megspórolt bosszúság, illetve növényvédőszer-költség miatt megérik az árukat. A rezisztens fajták közé tartozik például a Romello csüngő cseresznyeparadicsom, a Primavera, Primabella cseresznyeparadicsom, illetve az Ace-55 nevű óriásbogyójú paradicsom, ami több betegséggel szemben is ellenálló.

A paradicsom az egyik leggyakrabban termesztett hobbikerti növényünk – fotó: Pixabay

A gyümölcsök közül az alma, ami szinte minden kiskertben megtalálható, és szerencsére ebből is találunk bőven rezisztens fajtákat. Az alma esetében a varasodás (Venturia inaequalis) elleni ellenállóság jelenti a rezisztenciát. A Topaz, a Rajka, a Rubinola, a Resi, a Prima, a Florina, a Reglindis, a Reanda fajták például mind ellenállóak a varasodással szemben, de a toleráns Pinova fajta is jó eredménnyel termeszthető.



Termesszünk tájfajtákat!

A tájfajta olyan gyümölcsfajta, amely a helyi ökológiai viszonyokhoz természetes úton alkalmazkodott. A tájfajták a népi szelekció hatására alakultak ki, ezáltal egyedeik jobban tudnak alkalmazkodni az adott táj ökológiai tényezőinek szélsőségeihez.

Ezen fajták ellenállóbbak a betegségekkel szemben, ezért nem vagy alig kell permetezni őket. Emellett jól bírják a helyi talaj- és éghajlat viszonyokat is. Jó néhány példát találunk ezekre hazánkban.

Az almatájfajtákra jellemző a korai érés, a lédússág, a fűszeresség, azonban hamar romlanak, így nem jól tárolhatók. Neveiket színükről, formájukról, ízükről kapták, így például olyan nevűekkel találkozhatunk, mint a boralma, a citromalma, a muskotályos alma, a piros pogácsa alma és a csörgőalma.

Alkalmazzunk növénytársításokat!

A növénytársítás lényege, hogy a termeszteni kívánt növények úgy kerüljenek egymás mellé, hogy az így kialakított vegyeskultúra minél optimálisabb legyen a befektetett erőforrások és a terméshozam szempontjából is. Például ennek alkalmazásával a kártevők ellen is védekezhetünk, mert némely növény segít távoltartani a nem kívánatos rovarokat. Így például a levéltetvesedésre hajlamosabb növényeink mellé ültessünk fokhagymát, koriandert, sarkantyúkát, esetleg kamillát.

Azonban ahhoz, hogy jól tudjuk alkalmazni a növénytársítást, ismernünk kell a vetésváltás és a vetésforgó fogalmát is.

A kelés után egyből alkalmazzunk talajtakarást!

Amint növényeink jól láthatóan sorolnak, az első gyomlálás után közvetlenül fedjük le a sorokat valamilyen talajtakaró anyaggal, mulccsal. Ez a talajtakaró anyag lehet szalma, levelek, faforgács stb. Ez nemcsak azért jó, mert a talajtakaró anyag megnehezíti a gyomok fejlődését, hanem mert a nedvességet is a talajban tarja. Így még az öntözésen is spórolhatunk!

Vásároljunk palántákat!

Ha palántákat vásárolunk, rengeteg időt és energiát spórolhatunk magunknak.

Ha palántákat vásárolunk, rengeteg időt és energiát spórolhatunk magunknak – fotó: Pixabay

Ha jól fejlett és egészséges palántákat ültetünk ki és nem magról vetjük a növényeinket, biztosabban fejlődnek majd, és hamarabb hoznak termést. A legkedveltebb növényeinket, mint a paradicsom, a paprika és a káposztafélék, mind megvásárolhatjuk palántaformában is.