Mit nevezünk méhrajnak?

Egyszerűen fogalmazva, a méhek természetes szaporulata a méhraj. A méhcsaládok ideális esetben, tavasztól nyár elejéig a bőséges táplálékforrásoknak köszönhetően dinamikusan fejlődnek. A méhanya ebben az időszakban képes akár naponta 1500-2000 petét rakni, amelynek köszönhetően a méhcsalád akár 70.000 egyedből is állhat. A rendelkezésükre álló tér így egyre csak szűkül, így a méhcsalád felkészül a rajzásra. A méhcsalád anyabölcsőket épít, amelyekből kelnek majd ki az új szűzanyák.

Rajzáskor a dolgozók egy része távozik a kaptárból méhrajként egy általában párzott méhanyával. A méhraj egyedei nagyon rövid idő alatt kirepülnek a kaptárból, és például egy fa ágán, épület oldalán csoportba tömörülnek.

A méhek rajzásának ideje erőteljesen függ az időjárástól, a méhcsaládok általános egészségi állapotától és fejlettségi szintjüktől

Magyarországon többnyire május-június hónapokban a leggyakoribb. Céljuk, hogy a új helyet találjanak, amelyet minél gyorsabban fel kell, hogy derítsenek, mivel annyi élelmük van, amennyi a méhrajt alkotó dolgozók gyomrában található.

A rajzás a méhek számára egy teljesen természetes folyamat, azonban a méhészetek számára hátrányos, így megelőzendő jelenség. Sajnos a legtöbb méhraj természetes körülmények között rövid időn belül elpusztul, főként a különböző betegségek, kórokozók, és a varroa atka kártétele miatt.

rajzás

 A méhraj egyedei nagyon rövid idő alatt kirepülnek a kaptárból, és például egy fa ágán, épület oldalán csoportba tömörülnek – fotó: pexels.com

Teendők méhraj észlelése esetén

FONTOS! A méhek rajzáskor többnyire teljesen veszélytelenek, azonban feltétlenül kerülnünk kell az alábbiakat:

  • A közelükben ne hangoskodjunk, csapkodjunk;
  • Ne locsoljuk le őket vízzel;
  • Ne dobjuk meg semmilyen tárggyal a fákon, épületeken összegyűlt méhrajt;
  • Ne permetezzük le a méhrajt semmilyen rovarirtó szerrel.

Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület a Katasztrófavédelem munkáját segítendő, évekkel ezelőtt megszervezte az országos Méhrajbefogó hálózatot. Az egyesület irodája kizárólag méhrajok befogásához nyújt segítséget, azonban a lakosságot segítve a darazsak irtását vállaló szakembereket továbbra is feltüntetik a listáján.

Első lépésként - amennyiben lehetséges a saját testi épségünk kockáztatása nélkül - minél pontosabban figyeljük meg, hogy biztosan méhekről van-e szó.

Forrás: omme.hu

Indexkép: pexels.com