A rózsa nem véletlenül a virágok királynője. És az sem véletlen, hogy szinte alig van olyan kert, ahol ne találkoznánk ezzel a gyönyörű virággal. Nincsen rózsa tövis nélkül, és nincsen igazán szép kert rózsa nélkül sem. 

A rózsa már nagyon régóta tölt be különleges szerepet az emberek életében, és talán nincs is még egy olyan virág, amelyik ennyi költőt, írót, vagy éppen festőt ihletett volna meg szépségével. Már az egyiptomi falfestmények is árulkodnak róla, hogy milyen fontos szerepet töltött be, és Néró császár is 200 000 rózsaszállal díszíttette fel a palotáját az egyik ünnepség alkalmával.

A rózsa szeretete állandó, azonban az újabb és újabb nemesítéseknek köszönhetően egyre különlegesebb példányok jelennek meg. De az örök kedvenc, amelyik a leggyakrabban helyet kap a kertekben, a tearózsa. Ha pedig azt szeretnénk, hogy egész nyáron át, sőt, még jövőre is bővelkedjen a virágokban, nem szabad megfeledkeznünk a virágzás alatti metszéséről sem.

Így hát elő a metszőollót, azonban előtte győződjünk meg róla, hogy milyen módon kell metszeni a rózsát ilyenkor nyáron, és ne felejtsük el lefertőtleníteni a metszőollónkat!

Mit tegyünk, hogy jövőre is bőségesen virágozzon a tearózsa?

Ha azt szeretnénk, hogy jövőre is bővelkedjünk a rózsákban, nem hanyagolhatjuk el a rózsák gondozását júliusban sem.

1. Ahhoz, hogy a tearózsa a lehető legtöbb virágot hozza, kétszer kell megmetszeni, először kora tavasszal, másodszor pedig a virágzás alatt. Minden esetben le kell vágni az elnyílott virágokat, így a rózsa energiáit nem kell már ezekre fordítania.

rózsa narancsárga

Nincsen kert rózsa nélkül. Fotó: Pixabay

A teahibrid rózsák elnyílt virágait hosszú szárral vágjuk le; a virág alatti szárrészen. Ha felülről lefelé számoljuk, akkor két háromlevélkéjű levél nő, ez alatt a következő levél öt levélkéből áll, és ez alatt kell levágni a szárat, egy centiméteres csonkot hagyva. Ennek hatására a szár egyik rügyéből friss hajtás tör elő. Ennek a hajtásnak a csúcsán képződik majd az új virág.


2. Ha úgy látjuk, vadhajtásokat növeszt, azokat tőből ki kell metszeni.

3. A tövek körül folyamatosan gyomtalanítsunk, és kapálással lazítsuk fel a talajt.

4. Ne feledkezzünk meg a rendszeres öntözésről és a műtrágyázásáról sem.

5. Továbbra is védjük a rózsát a kártevőktől és betegségektől. Nagy veszélyt jelentenek rá a levéltetvek, ezért mindig nézzük át növényt, még a levelek fonákját is, és permetezzük le, ha szükséges.

A rózsa tavaszi metszése

Tavasszal kell lemetszeni a rózsa elhalt és sérült ágait, majd ezután a többi tövet is le kell vágnunk úgy, hogy 4-5 egészségeset hagyjunk meg. Ezeknek az egészséges töveknek olyan vékonyaknak kell lenniük, mint egy ceruza.

Ezután a rózsabokrokat harmad, vagy fél magasságra vissza kell vágnunk, attól függően, hogy milyen magas növényt szeretnénk. A kifelé néző rügy felett kell levágnunk az ágat, hogy a rügyek felfelé és kifelé tudjanak nőni. Így a bokor közepe nyílt marad, és a levegő jobban átjárja.

Ha eddig nem volt rózsa a kertedben, változtass rajta!

A rózsának minimum 6-8 órányi napfényre és szélmentes környezetre van szüksége. Bár a rózsát jóformán egész évben ki lehet ültetni, amikor nincs fagy, a tavasz és a nyár a legideálisabb időszak az ültetés számára. A rózsák az enyhén savas, tápanyagban gazdag, laza szerkezetű talajt kedvelik, amelynek jó vízelvezetése van. Ha ennek nem felel meg a kertünk talaja,  adjunk érett trágyát vagy komposztot a földhöz, ahová el fogjuk ültetni.

rózsa tearózsa

Ha nem feledkezzünk meg a virágzás alatti metszésről, a rózsa bővelkedni fog a virágokban. Fotó: Pixabay

Fontos, hogy legyünk tisztában a választott rózsa helyigényével, és ennek megfelelően keressünk helyet számára. Akkora ültetőgödröt készítsünk, hogy a földlabdás rózsa kényelmesen el tudjon férni benne. Ez átlagosan 60x60x60 cm nagyságú gödröt jelent. Az aljára tegyünk érett komposztot vagy trágyát, majd ezt takarjuk be egy vékony földréteggel, hogy ne érintkezzen a növény gyökere közvetlenül a trágyával. Vegyük ki a cserépből a rózsát, majd olyan mélyre ültessük el, hogy a földjének felszíne a talaj felszínével egy síkba kerüljön. Ezután öntözzük meg jó alaposan.

Ha szabadgyökerű rózsát vásároltunk, akkor annak a gyökereinek végeit vissza kell metszeni, hiszen általában azok károsodnak a szállítás során. Az ültetés után szórjunk a rózsa töve köré 5-7 cm-es talajtakaró anyagot, hogy jobban meg tudjuk őrizni a talaj nedvességét.

Sajnos a rózsát többféle betegség és kártevő is veszélyezteti, így érdemes őket permetezni, megelőzve a bajt. Mivel a a tearózsa nem teljesen télálló, a fagyok beállta előtt, az ősz végén be kell takarni földdel.

A rózsa gyönyörűvé varázsolja a kertünket, azonban ehhez meg kell adnunk neki azt, amire szüksége van.