A narancs valahogy hozzátartozik a télhez. Nem mintha nyáron ne innánk meg a levét kifacsarva, de a téli estéket gyakran lengi be a frissen tisztított narancs semmivel sem összehasonlítható illata.

De azon kívül, hogy nyersen elfogyasztjuk, vagy kifacsarjuk, tehetjük süteménybe is, sőt, még akár bort is készíthetünk belőle, igazi különlegességgel kínálva meg a családtagokat vagy a hozzánk érkező vendégeket. De ha a gyerekeknek is kedvezni szeretnénk, a héját se dobjuk ki, hiszen abból nagyon finom kandírozott narancshéjat lehet készíteni.

Így készíts gyorsan és egyszerűen kandírozott narancshéjat

A narancs héja is nagyon hasznos és finom tud lenni, így nem szabad kidobni. Először is alaposan mossuk meg a narancs héját, sőt, az sem árt, ha bio narancsot használunk erre a célra, hogy a végeredmény tökéletesen egészséges és vegyszermentes legyen.

kandírozott narancshéj

A kandírozott narancshéj igazán finommá teszi a süteményeket. Fotó: Shutterstock

Miután megmostuk a narancsot, töröljük szárazra, majd hámozzuk meg úgy, hogy a héját 1-2 mm-es hosszú csíkokra vágjuk. Egy kisebb edénybe tegyünk fel 1 dl vizet és 15 dkg cukrot főzni, majd helyezzük bele a narancshéjat, és forraljuk lassú tűzön 1 órán át, fedő alatt. Ennyi idő éppen elég lesz ahhoz, hogy a narancshéj megpuhuljon és megszabaduljon a kissé kesernyés ízétől.

Ezután szűrjük le, majd papírkéztörlőn szárítsuk meg a narancs héját, majd forgassuk meg kristálycukorban. Csodás gyümölcskenyeret készíthetünk belőle, de remek lesz dekorációnak, süteményeken, vagy akár krémekben is. A legtovább akkor áll el, ha befőttes üvegben tartjuk a hűtőszekrényben. A citromból ugyanilyen módon készíthetünk kandírozott citromhéjat, amelyik ugyanolyan finom, mint a narancs héjából készült változat.

Így készíts egyszerűen narancsbort

Bort nem csak szőlőből lehet készíteni, hanem akár narancsból is. Ez pedig igazán különleges, amilyennel nem kínálnak minden házban. A narancsból készült bor enyhén kesernyés, nagyon izgalmas ízű ital, amelyet akár önmagában, akár különböző ázsiai ételek kísérőjeként is fogyaszthatunk. Ráadásul még borospince sem kell hozzá!

Hat üveg narancsborhoz szükségünk lesz 12 db narancsra, amelyik ha lehetséges, bio narancs legyen. Kelleni fog 1,3 kg cukor, 3,7 liter víz, egy tasak élesztő, 1 teáskanál élesztő tápanyag, 1 teáskanál pektináz enzim

1. Először is mossuk meg és hámozzuk meg a narancsokat.

2. A narancshéjat tegyük egy tálba, és öntsünk rá 11,5 dl forrásban lévő vizet, majd fedjük le és hagyjuk állni fél napig.

3. Facsarjuk ki a narancsot, majd a léhez adjuk hozzá a cukrot, a maradék vizet és azt a vizet, amiben a héj van, a héj nélkül. Ezután adjuk hozzá az élesztőt és a tápanyagot, valamint az enzimet.

4. Keverjük össze egészen addig, míg fel nem oldódik a kristálycukor, majd fedjük le, és 5 napra hagyjuk magára, hogy erjedni tudjon.


5. Az erjedést követően szűrjük át a folyadékot, majd hagyjuk állni körülbelül 3 hónapig. Amikor a narancsbornak szép, sárga színe van, adagoljuk ki üvegekbe és fogyasszuk egészséggel.

Ezt érdemes tudni a narancsról

Habár akár otthon is lehet narancsfánk, azért sajnos az nem fogja elérni azt a 8-15 métert, amit az őshazájukban érnek el a narancsfák. Ez az örökzöld fa ugyanis nem csak magas, de még terebélyes, gömbölyded koronával is rendelkezik, melyen a levélhónaljakban tövisek találhatóak. Virágainak erős illata van, és körülbelül 5 cm nagyságúak.

A narancsfa azonban nem csak szép, de a termése igazán finom és egészséges is. A narancs egy narancssárga, olajjáratokat tartalmazó külső, és egy fehér, szivacsos, belső rétegből áll. Ez alatt találhatóak a gerezdek. Egy gerezd egy termőlevélnek felel meg. A magvak a gerezdek belső szegletében fejlődnek ki, de manapság már sok a mag nélküli narancs is, amelyet jóval egyszerűbb fogyasztani..

A narancs termése, vagyis a bogyója, 10-14 gerezdre tagolódik, amelyek egymáshoz és a héjhoz tapadnak, ezért sokkal nehezebb hámozni, mint a mandarint. De azért egyáltalán nem lehetetlen, sőt, az ujjaink utána sokáig csodás narancs illatot fognak árasztani. A narancs akár gyümölcsként elfogyasztva, akár lé formájában, nagyon sok energiával és vitaminnal lát el minket. Így hát napi parancs, egy nagy narancs. Ráadásul amellett, hogy igazán finom és egészséges, most már nagyon könnyen elérhető az év bármely szakában, és még az az előnye is megvan, hogy igen kevés benne az energia. Így nem okoz súlyos súlyproblémákat sem.

narancs gyümölcs

A narancsból még bort is készíthetünk. Fotó: Shutterstock

A narancs az egyik legnagyobb téli C-vitamin-forrásaink egyike. Például a  "Navel" fajtájú narancs 25 százalékkal több C-vitamint tartalmaz, mint amennyi egy átlagos felnőtt napi szükséglete. A természetes C-vitamin ráadásul sokkal hatásosabb, mint a tabletták, hiszen bioflavonokkal együtt előfordulva hatása erősödik. De nem csak C-vitaminban bővelkedik, hanem bőségesen tartalmaz még A- és B-vitaminokat is, amelyek egyrészt segítik a látásunk és a bőrünk egészségét, emellett pedig fontosak a szénhidrát- és zsíremésztés szempontjából is. A benne található antioxi flavonok és karotinok, antociánok, valamint a limonén rákmegelőző és rákellenes hatásúak. Ruténtartalma jó hatással van a kapilláris erekre, az idegrendszerre és a szívre.

A vérnarancsoktól nem kell tartani, nem olyanok, mint a vérfarkasok, hanem a narancsnál kisebbek, héjuk és gyümölcsük pedig piros, amely az antocián nevű növényi színanyagnak köszönhető. Az antociánok gyulladásgátlók, rákellenes és vérnyomáscsökkentő hatásúak, a narancs nobelitin tartalma pedig segít megelőzni a trombózis kialakulását. Fitoösztrogénjei nőgyógyászati panaszokra hatásosak, és elpusztítják a különféle vírusokat és baktériumokat. Vízhajtóként is megállja helyét, és fontos kalcium-, magnézium- és káliumforrás szervezetünk számára.

Ha enni szeretnénk, akkor a legjobb a Navel narancs, ami amellett, hogy nagyon könnyen hámozható, igazán édes és lédús. Ha inkább inni szeretnénk, akkor a Valencia nevű fajta lehet a legjobb választás, hiszen nagyon finom, és rengeteg levet tartalmaz. Nem csak vérnarancsok vannak, hanem félvér narancsok is. Ilyen az olasz Moro, amely sötétvörös húsú,  savanykásan édes. Nagyon kevés magja, viszont érdes héja van. A Salustianas nagyon édes vérnarancs, a Shamouti pedig nagyon nagy és ovális gyümölcs. Sajnos nagyon vastag a héja, így nem túl gazdaságos gyümölcs.

A narancs színe egyébként semmit sem árul el arról, milyen ízű a gyümölcs. Míg az állandóan meleg hőmérsékleten termesztett fajták halvány sárgák, addig ott, ahol változik a hőmérséklet, inkább pirosas narancssárgásak lesznek a narancsok. Ha pedig nem csak belül, hanem kívül is szeretnénk hogy hasson, adjunk a narancs kinyomott levéhez egy teáskanál olajat és két marék durva sót, és máris kész a csodás, házi bőrradír.

Narancsban gazdag telet kívánunk!