Ezután a fűszálak újra megfelelő mennyiségű levegőhöz, vízhez és tápanyaghoz juthatnak, majd jöhet a felülvetés, a kopott gyeprészek fűmagokkal való beszórására.

Gyepszellőztetés, levegőhöz kell juttatnunk a télen gyepfilc alá kuckózott füvet

Először levegőhöz kell juttatnunk a télen gyepfilc alá kuckózott füvet – fotó: STIHL

Gyepszellőztetés vagy gyeplazítás?

A gyepszellőztetés során a fűszálak és a talajfelszín között maradt levágott fűszálakból, elhalt növényi részekből, gyomnövényekből, moharétegből álló réteget távolítjuk el. A gyepszellőztetésnél drasztikusabb módszer a gyeplazítás, amely során nem csak a földfelszínen, hanem a földfelszín alatt is eltávolítja a növénymaradványokat. A gyeplazításkor nem csak a fűszálak között kialakult gyepfilcet, de az elhalt és még le nem bomlott növénymaradványokat, gyökérmaradványokat is a felszínre hozzuk, ezáltal a gyökérzónát is felfrissítjük. A gyepszellőztetéskor a fűszálak között kialakult filcréteget a gyepszellőztetőgép segítségével csak a földfelszín felett távolítjuk el.

Gyeplazítás, gyepszellőztetés, gyökérzóna felfrissítése

Az elhalt és még le nem bomlott növénymaradványokat, gyökérmaradványokat a felszínre hozzuk, felfrissítjük a gyökérzónát – fotó: STIHL

Milyen gyepszellőztetőt válasszunk?

Érdemes a kertünk méretének megfelelő teljesítményű gyepszellőztetőt választanunk.

A STIHL RLE 240 elektromos gyepszellőztető az 500 m²-nél kisebb gyepterületekhez ajánlott, munkaszélessége 34 cm. Az erőteljes elektromos motor hatékonyan távolítja el gyepfilcet, az éles, rendkívül erős pengék folyamatosan magas hatásfokú munkavégzést biztosítanak. A kések munkamélysége a házon elhelyezett forgókapcsoló segítségével fokozatmentesen beállítható.

A gyepszellőztető gyűjtőkosárral ellátott, aminek előnye, hogy használata során csak a szükséges nyesedéket távolítjuk el, mert abban az esetben, ha gereblyével gyűjtjük össze a nyesedéket, akaratlanul is eltávolítunk valamennyit a talajból és az egészséges fűszálakból is. A STIHL RLE 540 kompakt, elektromos gyepszellőztető erőteljes, mégis csendes motorral van ellátva, munkaszélessége 38 cm. A munkamélység kényelmesen szabályozható a kormányon lévő forgókapcsolóval. A könnyen futó kerekek a csúszásgátló futófelülettel és a nyomkövetéssel biztosítják a kényelmes munkavégzést.

STIHL RLE 540 kompakt, elektromos gyepszellőztető

STIHL RLE 540 kompakt, elektromos gyepszellőztető – fotó: STIHL

A STIHL RLA 240 akkumulátoros gyepszellőztetőjét kisebb pázsitok vezeték nélküli megmunkálásához javasoljuk. A STIHL COMPACT akkumulátor rendszer és a 34 cm-es munkaszélesség megkönnyíti a munkavégzést. A munkamélység állítható, a pengék levegőztető hengerre cserélhetők. Használata halk, így a szomszédokat sem zavarjuk vele.

A STIHL RL 540 benzinmotoros gyepszellőztető a nagyobb, akár 2000 m²-es füves területeken is hatékonyan használható. A közel fél méteres munkaszélesség és a 6 fokozatban állítható munkamélység, valamint a könnyű manőverezhetőség mind a tökéletes eredményt garantálják.

STIHL RL 540 benzinmotoros gyepszellőztető

STIHL RL 540 benzinmotoros gyepszellőztető a nagyobb füves területekhez – fotó: STIHL

Mikor végezzük a gyepszellőztetést?

A gyepszellőztetést mindig száraz időben végezzük, akkor, amikor a talaj hőmérséklete is 10-12°C körül van. A gyepszellőztetés előtt vágjuk le a pázsitot normál magasságra, 4-5 cm-re, és gyűjtsük össze a területről a fűnyesedéket. A gyepszellőztetés előtt érdemes a gyepszellőztető gép mélységbeállítását kipróbálni a gyep szélén. Beépített öntözőrendszer esetében fontos, hogy kijelöljük a szórófejek helyét még a gyepszellőztetés előtt, mert a gyepszellőztető könnyen kárt tehet a fejekben. A gyepszellőztetést követően a fűszálak újra megfelelő mennyiségű vízhez, levegőhöz és tápanyagokhoz jutnak.

Felülvetés, gyep, füvesítés: A felülvetést követően a gyeptrágya és más, kifejezetten talajjavító anyag használata is javasolt

A felülvetést követően a gyeptrágya és más, kifejezetten talajjavító anyag használata is javasolt – fotó: STIHL

Felülvetés, gyeptrágyázás és öntözés

A gyepszellőztetést követően a kikopott gyeprészekre kiszórhatjuk a megfelelő fűmagot. A fűmag kiválasztásakor lehetőleg a saját fajtával megegyező vetőmagot vásároljunk, vagy ha nem találunk pont ugyanolyan fajtát, válasszunk az eredeti gyephez nagyon hasonlót. A ház körüli, mindennapi igénybevételű gyepnek jól regenerálódó és könnyen karbantartható fűfajtákból kell állnia, mint az angolperje, a réti perje és a vöröscsenkesz.

A felülvetés után a gyeptrágya mellett beszerezhetünk kifejezetten felülvetéshez ajánlott talajjavító anyagot is, amely a magas szervesanyagtartalmának köszönhetően segíti a fűszálak gyökeresedését, magas rosttartalma miatt pedig remek a vízmegtartó képessége. Szükség esetén földet is szórjunk a területre, de ehhez csak kertészetekben vásárolt földet használjunk, mert abban biztosan nincsenek kórokozók, kártevők, gyomnövénymagok.

A felülvetés után válasszunk foszforban dús gyeptrágyát, amely segíti a gyökeredést. A természetes tápanyagutánpótlás hívei használhatnak jó minőségű, átszitált komposztot és/vagy szarvasmarhatrágya granulátumot is. A gyeptrágyázás után bőségesen öntözzük be a területet.

A gyeptrágyázás után bőséges öntözés szükséges

A gyeptrágyázás után bőséges öntözés szükséges – fotó: STIHL

További információkért látogasson el a www.stihl.hu-ra, a szakértők kerti tippjeit pedig keresse a www.stihlnemzedekek.hu weboldalon, a STIHL Magyarország Youtube-csatornáján, vagy a STIHL KertÉrtők podcastadásaiban!