Nyáron bőségesen ellát minket a kertünk zöldségekkel és gyümölcsökkel, azonban ilyenkor, ősszel, már sok termés marad éretlen, így kénytelenek vagyunk ilyen állapotában leszedni, mielőtt a fagy teljesen tönkre tenné.

Attól semmi estre se tartsunk, hogy az adott zöldség és gyümölcs nem napfény által érlelődött meg, hiszen az íze és a vitamintartalma még ugyanolyan jó, mint a napsütésben érlelt társainak. Gondoljunk csak arra a sok déligyümölcsre, amelyet féléretten szednek le, és mi éretten vásároljuk meg a boltokban. De vajon mit és milyen módon érlelhetünk meg utólag? Mert bizony vannak olyan zöldségek és gyümölcsök, amelyeket csak a kellő érettség pillanatában lehet leszedni, de akadnak olyanok is, amelyeket utólag is be lehet érlelni.

Az utóérlelés lehetséges

1. A paprika és a paradicsom esetében is lehetséges az utóérlelés. Ha úgy érzed, nem szeretnél kockáztatni, és elveszíteni a bőséges paradicsom termésed, szedd le a zöld paradicsomokat, majd helyezd őket tiszta, száraz befőttes üvegbe. Semmit ne adj hozzá, csupán tedd bele a tisztára törölt zöld paradicsomokat, és tedd fel a konyhában vagy a szobában a szekrény tetejére. Dekorációnak sem utolsó, de átlagosan egy hónap elteltével piros lesz a paradicsom, nem sárga, és persze nem is zöld.

érett és zöld paradicsom

A félérett és a zöld paradicsomoktól sem kell búcsút venni, hiszen könnyedén utóérlelhetők. Fotó: Pixabay

Így meg tudod hosszabbítani a frissen ehető paradicsom szezonját anélkül, hogy kockáztatnál, és kint hagynád a kertben. Az íze és az állaga is olyan lesz, mint a kertben érlelt paradicsomé. Azonban, ha túl sok a termés, és hosszabb ideig szeretnéd tartósítani, arra is vannak kiváló lehetőségek, hiszen savanyúságként, vagy chutney-ként is kiváló a zölden maradt paradicsom. Nyersen azonban semmi esetre sem szabad fogyasztanod a zöld paradicsomot, mert az éretlen paradicsom mérgező lehet.


Enne az az oka, hogy szolanin és tomanin nevű alkaloidokat tartalmaz. Ezek az alkaloidok védik a még éretlen paradicsomot a kártevőktől, de nemcsak keserűvé, hanem mérgezővé is teszik azt. Ezek az alkaloidok az érési folyamat során tűnnek el a paradicsomból, de mivel a kertedben lévő zöld paradicsom már nem fog tudni beérni, így csak feldolgozva, vagy beérlelve fogyaszd.

A paprikát sem kell veszni hagyni, ha a kertben már nem tudott beérni. Szedd le féléretten, majd helyezd jól szellőző, meleg, napfényes helyre. Teheted egy ládába is, tiszta papírra, vagy egy asztalra, azonban ügyelj rá, hogy ne érjenek egymáshoz a paprikák, és csak egészséges paprikát akarj utóérlelni. Körülbelül egy hét szükséges hozzá, hogy a paprikák beérjenek.

2. A gyümölcsök között is sok utóérő van, így bátran szedd le az almát, körtét vagy akár a barackot, és tedd őket száraz pincébe, szalmára. Ügyelj rá, hogy ne érjenek egymáshoz a gyümölcsök és rendszeresen ellenőrizd az állapotukat, hiszen egy romlott gyümölcs az összes többit is gyorsan fogyaszthatatlanná teheti. Azonban vannak olyan gyümölcsök is, mint a szőlő, amelyik nem képes utóérésre, így a szőlőt a tökéletes érettségi fokában kell leszedni, úgy viszont hosszú ideig tárolható felakasztva egy rúdra a pincében.

3. Vannak olyan gyümölcsök, amelyeket nem szabad teljesen érett állapotukban leszedni, mert akkor gyorsan megpuhulnak és nem lehet tárolni őket. Így az őszibarackot is féléretten érdemes leszedni, majd úgy betenni a kamrába, ahol kellően édes és puha lesz a tárolás során.

A téli almát és a téli körtét sem a teljes érettségi fokában szedjük le, hiszen akkor szintén nem lesznek sokáig eltarthatók. Ne ijedjünk meg a színüktől, hiszen az változni fog a tárolás ideje alatt.

4. A burgonya felszedésének időpontja nagyon fontos, hiszen ha nem jó időben szedjük fel, a krumpli egészen biztosan nem lesz télálló. Ahhoz, hogy a tökéletes felszedési pillanatot ki tudjuk választani, meg kell vizsgálni, hogy a burgonya szára könnyen kihúzható legyen a földből, és a gumók könnyen le tudjanak válni róla. A gumók héja ilyenkor már dörzsölésre sem válik el annak húsától. Nagyon óvatosan szedjük fel a burgonyát, mert ha megsértjük a felszedés során az ásóval, vagy a kapával, akkor nem lesz eltartható. A sérült terményeket minél hamarabb el kell fogyasztani.

Erre ügyelj a tárolás során

1. A legjobb, ha a tökéletes érettség pillanatában szedjük le a gyümölcsöket és takarítjuk be a zöldségeket. Azonban, ha itt az ősz, akkor sajnos kénytelenek vagyunk előbb szüretelni, nehogy a végén elfagyjon a termés. Fontos azonban, hogy csakis egészséges, sérülésmentes zöldséget és gyümölcsöt takarítsunk be, különben az hamar elronthatja a többi leszedett termést is.

éretlen őszibarack

Az őszibarackot csak féléretten szabad leszedni, ha sokáig szeretnénk tárolni. Fotó: Pixabay

2. A leszedett gyümölcsöket és zöldségeket válogassuk át és tegyük hűvös, jól szellőző helyre. Soha ne egymásra halmozva tároljuk, hiszen úgy jóval könnyebben romlanak meg. Minél frissebb állapotukban kerüljenek elfogyasztásra, tárolásra vagy feldolgozásra, hiszen ekkor marad meg bennük a legtöbb tápanyag, vitamin és íz.

3. Ügyeljünk rá, hogy maga a tároló helyiség is tiszta legyen, ne csak a gyümölcsök és a zöldségek. A polcok, ládák, és maga a pince, kamra és garázs is legyen kitakarítva, így sokkal tovább tudjuk ott tárolni a zöldségeket és gyümölcsöket is.

4. Hetente nézzük át a tárolt terményeket és a hibásakat távolítsuk el. Arra is ügyeljünk, hogy ne érjenek egymáshoz a tárolásra szánt zöldségek, gyümölcsök, hiszen akkor sokkal könnyebben romlanak meg.

5. Fontos, hogy jól szellőző helyiségben tároljuk a gyümölcsöket, zöldségeket, ahol nem fagynak meg.

6. Ha tehetjük, száraz, napsütéses időben szüreteljünk, mert akkor a betakarított termés nem lesz nedves, így kevésbé fog megromlani.

Bőséges termést kívánunk!