Januárban és februárban sem szabad lemondani a szép virágokról. Akkor sem, ha nincs kertünk, hiszen télen is gondoskodhatunk a gyönyörű balkonládáról. Ez nem csak a látvány miatt fontos. Aki szereti a növényeket, és szeret gondoskodni róluk, annak nagyon nehéz a téli időszak, ami általában a négy fal között telik.

De ne aggódj mert mindig találni olyan feladatokat, amelyek segítségével könnyebben át lehet vészelni az uborkaszünetet. Segítünk, és eláruljuk, hogy mi melyik virágokkal díszítjük a teraszunkat, a balkonládát, az erkélyünket, hogy télen is gyönyörű kilátásban és virágos jókedvben legyen részünk!

Ezeket a növényeket válaszd télen a balkonodra

1. A legegyszerűbb választást egészen biztosan az örökzöldek jelentik. Ezekből vannak törpenövésű változatok, amelyek a balkonon is kitűnően érzik magukat, és emellett még jól is mutatnak. A cipruska, csodálatos, ezüst örökzöld lombjával egész télen igazán látványos lesz, de kitűnő választás lehet még a zsálya, a magyal és a különféle kecskerágók. Ezeket akár formára is metszheted.

2. Különféle kúszó-és futónövényeket is választhatsz, amelyek akár a teraszod falát is be tudják futni, egészen közel hozva így a természetet, zöld színükkel pedig megidézik a tavaszt a leghidegebb téli napokon is. A borostyán jó választás lehet, hiszen fagyálló, de vigyázz vele, mert akár a falban és kárt tehet kúszás közben. Így érdemes határokat szabni neki.

3. Nem muszáj a balkonládába ültetned a növényeket. Azt is megteheted, hogy kis cserepekben hagyod őket, és úgy teszed be a ládába. A köztük lévő teret pedig kitöltheted szalmával, faforgáccsal, vagy akár szép falevelekkel.

virág hóban

Télen is lehet virágokkal telt balkonládád. Fotó: Pixabay

4. Ha igazán bájos virágládára vágysz, vásárolj hóvirág hagymákat és ültesd be velük a ládát.

5. A sáfrány, a hunor, a szálkafű vagy a varjúháj is kiválóan tűrik a hideget, így bátran választhatod őket is.


6. Ha van télikerted, nem is kérdés, hogy megsokszorozhatod a lehetőségeket, hiszen ide nem csak a hideget és a fagyot tűrő növényeket helyezheted el, hanem bármelyiket. Ráadásul így a palántázást is előre tudod hozni, így tökéletes elfoglaltságod lesz tavaszig, amíg végre eljön a várva várt szabadföldi kertészkedés ideje.

7. A japán vérfű csodálatos díszfű, melynek vörös lombja a legszebb naplementét idézi majd meg számodra minden nap. Bár télálló, fontos, hogy védett helyet biztosíts számára.

8. A kúszó fajdbogyó egy örökzöld törpecserje, amely csodás illatával és szép, vörös bogyóival tökéletesen illik a közelgő ünnepek hangulatához.

9. Az őszi árvácska jól tűri a hideget, ám a fagyokat nem viseli, így csak a fagyok beálltáig lehet balkonládád lakója. Azonban tavasszal új életre kel, különösen, ha eltávolítod az elnyílt virágait.

10. A ciklámen főként szobanövényként ismert, de védett helyen a szabadban is kitűnően érzi magát. Ha a balkonra nincs szíved kitenni, tedd az ablakpárkányra.

11. A sás nagyon szép díszfű, amely azonban elég magasra képes megnőni, így a balkonon inkább cserépben tartsd, ne a ládába ültesd. Jól viseli a hideget, így egész télen át gyönyörködhetsz benne.

12. A vászonliliom is egy díszfű, amely szép, színes leveleivel igazán széppé varázsolja a virágládádat.

13. A karácsonyi varjúháj egy pozsgás dísznövény. Beltéren is szépen mutat, de kültéren is jól érzi magát. Télálló, így bátran ültesd ki az erkélyedre.

14. A téli jázmin is kitűnő választás lehet a téli időszakra.

15. A díszkáposzta gyönyörű, színes, fodros leveleivel a balkonládák hercegnője. Akár más növényekkel együtt, akár csak magában, szemkápráztató látványt nyújt és a téli hidegeket is nagyon jól tűri. Ismerkedjünk meg vele közelebbről.

díszkáposzta

A díszkáposzta csodálatos színeivel ellenállhatatlanná teszi a balkonod. Fotó: Pixabay

Minden, amit a díszkáposztáról tudni érdemes

A díszkáposzta színt visz a környezetünkbe. A díszkáposzta kétéves növény, vagyis az első évben csak leveleket hoz, majd a következő évben virágot és magokat is. Azonban a legtöbb kertészetben egynyári dísznövényként árusítják, de ez ne tévesszen meg téged, hiszen ha vigyázol rá télen, tavasszal újra fejlődésnek indul.

A díszkáposzta körülbelül 30-40 cm magas. Igazán különlegessé a fodros levelei teszik. Színei a lila, zöld, és a rózsaszín. A nyáron még zöld színű káposzta a hideg beköszöntével és azzal, hogy egyre csökken a napsütéses órák száma, elveszti a leveleiből a klorofillt, így a levelei elszíneződnek. Ennek köszönhetjük csodálatos színeit, melyek 8 Celsius-fok alatt a legszebbek.

A díszkáposzta alapját a káposzta adta, melyből egy nemesítésnek köszönhetően kaptuk ezt a gyönyörű virágot, amely ráadásul még ehető is.

Így szaporítsd a díszkáposztát

Magról érdemes szaporítani, melyeket tavasszal kell elültetni. A legjobb, ha palántaföldbe veted a magokat, majd a kis növényeket akkor ülteted csak ki, amikor a fagyok már elmúltak. Ha viszont télen a balkonládát szeretnéd vele díszíteni, annak sincs semmi akadálya. Mivel -10 Celsius-fokig kitűnően tűri a hideget, gyönyörködhetsz benne egész télen.

Tavasszal azonban keress a palántáknak napos helyet, és mivel igen vízigényes, ne feledkezz meg a rendszeres öntözéséről sem. Azonban ahogy a hőmérséklet csökken, és a forró nyarat felváltja a hűvös ősz, és a hideg tél, csökkenteni kell az öntözések számát, és ügyelni kell rá, hogy ne maradjon alatta pangó víz, hiszen az könnyen a levelei rothadásához vezethet.

Az átteleltetett káposzta tavasszal megnyúlik, virágzik, majd megjelennek a magjai, amelyeket be kell gyűjteni, hogy azokból újabb díszkáposztákat tudjunk nevelni. A díszkáposzta leveli ehetők, kitűnőek salátákba, szendvicsekbe vagy hidegtálakhoz. Íze kissé keserű, de dekorációként is megállja a helyét. A díszkáposzta jó szomszéd, különösen az erika, vagy az árvácska társaságát kedveli.

ciklámen hóban

A ciklámen igazi téli szépség. Fotó: Pixabay

Tudj meg többet a ciklámenről is

A ciklámen igazi téli virág, így nem szereti a közvetlen napfényt. Azonban a sötétséget sem, így világos helyre tedd, ahol nincs kitéve közvetlen napsugárzásnak. A legfontosabb tényező a ciklámen életében a megfelelő hőmérséklet. Leginkább 10 és 15 Celsius-fok közötti hőmérsékleten érzi jól magát, azonban az ennél hidegebb időt nem kedveli, a mínuszokat pedig nem viseli el.

Fontos, hogy a talaja mindig legyen nedves, viszont ne pangjon a víz a cserepében. Így a legjobb megoldás, ha három naponta öntözöd és ezt is alulról teszed. A ciklámen nem szereti a csapvizet, mert érzékeny a benne lévő különféle ásványi anyagokra és sókra. Ugyanezen ok miatt kell nagyon óvatosnak lenni a tápoldatozással is. Bár amikor virágzik, szüksége van rá, de sokkal jobbat teszel vele, ha kisebb töménységben adod neki a tápoldatot, mint a többi növényednek, így egyszerűen hígítsd fel.

A ciklámen elszáradt leveleit és virágait mindig távolítsd el, megelőzve így a rothadást és az esetleges betegségek, fertőzések kialakulásának kockázatát. Soha ne csak levágd, hanem tőből távolítsd el ezeket.

A cikláment kétféleképpen szaporíthatod. Az egyik lehetőség a tőosztás. Ekkor a gumót a nyugalmi időszakában ketté kell vágni és így két növényt  kapunk. A kettévágott gumókat hagyd megszáradni és ezután ültesd el őket. Bár ez a fajta szaporítás gyorsabb, a gumó nagyobb veszélyben van, hiszen könnyen gombás fertőzést kaphat, vagy elrohadhat.

A másik módszer a ciklámen szaporítására a magról való nevelés. Azonban ennek a módszernek az alkalmazásával 3-4 évet is kell várni míg a ciklámen virágba fog borulni. A leggyakrabban a ciklámen az öntözés helytelensége miatti gombás betegségekben szenvedhet. A leggyakoribb a botrítisz, ami magasabb páratartalom és magasabb hőmérséklet esetén fordul elő. A betegség hatására a gumó megpuhul, a virágok elfonnyadnak és szürke penész jelenik meg rajtuk. Különféle vegyszerekkel lehet kezelni a betegséget, ám a legjobb, ha megelőzöd, vagyis alulról öntözöd és megfelelő hőmérsékletű, jól szellőző, de nem huzatos, nem magas páratartalmú helyiségben tartod.

Egész télen virágokkal teli balkonládákat és kertet kívánunk!