Az áfonya nem csupán finom, de már hosszú évszázadok óta a népi gyógyászat egyik legfontosabb gyümölcse. Nem csoda, hogy igazán népszerű, az amerikai kontinensen a második legfontosabb bogyós gyümölcs a szamóca után, de hazánkban is sokan kedvelik. Frissen is nagyon finom és egészséges, de süteményekbe is szívesen tesszük, sőt, lekvárok, szörpök és kompótok közkedvelt alapanyaga is az áfonya.

Ha pedig nem akarjuk feldolgozni, betehetjük a fagyasztóba, és bármikor a rendelkezésünkre áll, ha vágyunk egy kis egészséges finomságra. Így ráadásul a fagyás során lebomló csersavak miatt kevésbé fanyar ízű, mint frissen.

áfonya bogyók

Az áfonya finom és egészséges. Nem hiába szeretik a vadászpilóták is. Fotó: 123rf.com

Az áfonya maga az egészség

A fekete áfonya C-vitamin és béta-karotin tartalma kimagaslóan magas, éppen ezért sokat tehetünk a látásunkért, ha minél többet fogyasztunk belőle. Sokat tesz a retina épségének megőrzéséért, és a látásjavítás során is gyakran alkalmazzák. Ezen kívül bővelkedik még ásványi anyagokban, mint amilyen például a foszfor, a cink, a magnézium, a kalcium, a vas és a mangán.

Ahogyan azt már ránézésre is tudhatjuk, csodás színét a magas flavonoid tartalmának köszönheti, ezért jelentős antioxidáns hatása is van. Számos antioxidáns csoport megtalálható benne, antociánok, proantociánok, leukoantociánok, flavonolok, és a pterostilbene nevű antioxidáns, amelyik a vastagbélrák megelőzését segíti.

A népi gyógyászatban fekete inzulinnak is hívják, mert a fekete áfonya levelében myrtillin képződik, amely segít a cukorbetegség tüneteinek csökkentésében. A 2-es típusú cukorbetegséggel élőknél képes az ingadozó vércukorszintet optimalizálni, és számíthatunk rá a diabétesz szövődményeinek enyhítésében is. Ezen kívül nagyon jó hatással van a keringési rendszer állapotának fenntartására, hiszen fogyasztása segít megőrizni a hajszálerek rugalmasságát és csökkenti a vérlemezkék összetapadását.

A második világháború idején a brit pilóták éjszakai bevetésre készülve rengeteg áfonyát fogyasztottak, hiszen tudták, hogy a hatóanyaga erősíti a szem alkalmazkodóképességét a gyér fényviszonyokhoz. Manapság a kivonata a gyógyszertárakban kapható. Mára már bizonyított, hogy a szem fényérzékenységét kedvezően befolyásolja, így könnyebben alkalmazkodhatunk a sok fényhez vagy a sötétséghez. Az antocianidin pozitívan hat a szem állapotára hályog és makula-degeneráció esetében is. De nem csak a szemünknek, tesz jót, hiszen segítségünkre van a különféle emésztési zavarok, a hasmenés, és a fogínygyulladás enyhítésében is.

A kék áfonya gyümölcsében és levelében található az antocianidin nevű antioxidáns, amely képes többek között a C- és az E-vitaminok hatásfokát is növelni, így segítségével hatékonyan védekezhetünk a vírusok ellen, és támogathatjuk az immunrendszerünket. Az indiánok fedezték fel, hogy az áfonya összehúzó hatású anyagai kedvezően hatnak a bélrendszer működésére és az emésztésünkre.

Azonban a legújabb kutatások szerint az áfonya a szellemi tevékenységünkre is nagyon jó hatással van. 70 év körüli alanyok 15 dkg áfonyát fogyasztottak el ivólé formájában és a 3 hónapig tartó teszt alatt jelentős javulás mutatkozott a kognitív funkciókban, beleértve a memória vizsgálatát is. A memóriát segítő hatása nem csupán az időseknél, de a fiatalabb életkorúaknál is eredményes lett, melyet szintén az antocianidinnek tulajdonítanak.

Ősszel, amikor az áfonya bokor levelei vörössé válnak, készíthetünk belőle teát. A teának szintén kiemelkedő az antioxidáns tartalma.

áfonya a kertben

Legyen áfonya a kertedben is. Fotó: 123rf.com

Legyen a kertedben áfonya

Sajnos még mindig nagyon kevés kertben terem az áfonya hazánkban. Leginkább Nyugat- Magyarországon, a Nyírségben, Pest, Nógrád és Zala megyében találkozhatunk vele. A legfontosabb követelmény, ha áfonyát szeretnénk termeszteni, hogy a hűvös, párás, de napos helyeket kedveli, ahol laza, jól szellőző, savanyú kémhatású, 4,2-5,2 pH értékű talaj van.

Ha ez mind rendelkezésre áll, akkor nagyon szerencsések vagyunk. De ha nem, akkor sem kell lemondani róla, hiszen fel tudjuk javítani az ültetés során a talaj állapotát, hogy az az áfonya számára kedvező legyen. A terjedőben lévő konténeres termesztés segít megoldani az ideális termőföldtől független áfonyatermesztés kérdését.

A konténeres termesztés alapja a 25 literes űrtartalmú műanyag konténer. Ezt kell megtölteni savanyú földdel. A konténerbe ősszel beültetjük a két-három éves kis áfonyabokrot, ezután két évig nem trágyázzuk, csak öntözzük. Azért nem szükséges trágyázni, mert az alapközegben van számára elegendő tápanyag. Ezt követően trágyázzuk és savanyúan tartjuk a konténer földjét. Ehhez megfelelő lehet a karbamiddal, kálium vagy ammónium szulfáttal történő savanyítás.

Mivel az áfonya sekélyen gyökeresedik, ezért nagy szüksége van a vízre. Nyáron 2-3 naponta öntözni kell, de kánikulában naponta, akár 3-4 liter vízre is szüksége lehet. Mivel nem bírja az erős napsütést, a konténereket árnyas helyen érdemes elhelyezni. A konténerben nevelt termő korú bokroktól 2-3 kiló termést várhatunk.

A szabad földes ültetésre a legalkalmasabb időszak márciustól májusig, és szeptembertől novemberig tart. Ezen kívül alkalmasak még a június, július és augusztus hónapok is az ültetésre, ha az ültetéskor a nappali hőmérséklet nem magasabb 25 Celsius-foknál.

Az áfonya ültetése előtt megfelelő állagú ültetőgödröt kell készíteni. Napos, vagy enyhén árnyékos helyre kell egy 45 cm széles és 30 cm mély gödröt ásni. Nem kell túlságosan mélynek lennie, hiszen az áfonya bolyhos gyökérzete sekélyen terül szét.

A gödörbe egyenlő arányba kerüljön a kiásott talaj, és tőzeg keveréke. Helyezzünk a gödörbe a keverékből, majd állítsuk bele a konténerből óvatosan kiemelt áfonyatövet. Az áfonyatő konténerének talajszintje legyen 6-7 cm-rel lejjebb a szabad föld szintjénél.  A maradék keveréket tegyük az áfonya tövére, és köré. Ha több tövet ültetünk, a tövek távolsága legyen 100 cm. Ezután alaposan locsoljuk meg, amelyhez a legideálisabb választás az esővíz.

Az áfonya metszése

Az áfonyát ne metsszük meg az első 5-6 évben. Ha ezt betartjuk, akár 50 évig is szüretelhetjük a finom gyümölcsöt. Az áfonya -40 Celsius fokig fagytűrő, így nem igényel semmilyen különleges bánásmódot télen sem. Bár élete első szakaszában nem szabad metszeni, amint eléri a hatéves kort, szüksége lesz rá. Még télen is, hiszen a gyümölcsöt termő bokrokat télen kell megmetszeni. A kék áfonyát, az egrest és a ribiszkét is ekkor fiatalítjuk meg, vagyis ekkor kerül sor az öreg vesszők eltávolítására. Ezzel szép formát tudunk kialakítani és hozzájárulunk a növény egészséges fejlődéséhez.

Ezért fontos a téli metszés

A téli metszés a növények nyugalmi időszakában történik, így ekkor nem képződik váladék az ejtett sebeknél. Ezáltal jóval kisebb a fertőződés veszélye. A téli metszés eredményeként gazdagabb terméshozamot érhetünk el, a metszés pedig segít még a betegségek megfékezésében és a növény kondíciójának javításában is.

Azáltal, hogy eltávolítjuk a régi és beteg ágakat, a növény az összes energiáját a terméshozatalra tudja összpontosítani. Szintén többletenergiát kap a növény ahhoz is, hogy egészséges gyökérzetet növesszen magának. A betegségeket is könnyebb megelőzni, hiszen könnyen észrevehetjük a növény beteg részeit és gyorsan el is tudjuk távolítani azokat.

A gyenge ágak eltávolításával a növénynek jóval több energiája marad az egészséges részek fejlesztésére. A téli metszés tehát elengedhetetlen, ha igazán bő termésre és egészséges, szép növényre vágyunk.

Az áfonya öntözése és gondozása

A hazai klíma tökéletesen megfelel az áfonyának, és mivel fagytűrő növény, a téli fagyok sem ártanak neki. Azonban házilag az áfonya csak körülményesen szaporítható, nyáron zöld, ősszel fás dugványozás útján. Az áfonya ápolása metszésből, öntözésből, trágyázásból és gyomtalanításból áll, és szinte semmilyen vegyi növényvédelmet nem igényel.

Az áfonya bogyói július végén - augusztus elején érnek be. Mivel nem jellemző rá az utóérés, így mindenképp várjuk meg, amíg 10-20 mm átmérőjűek lesznek, és teljesen beérnek. Akár gyümölcsként, akár szörpként, lekvárként fogyasztjuk, egészen biztosak lehetünk benne, hogy nagyon sokat tettünk az egészségünkért.