A csipkebogyóról a legtöbben annyit tudunk, hogy nagyon magas a C-vitamin tartalma és hogy a nagymamánk mindig csipkebogyó teát adott nekünk, amikor meg voltunk fázva. És persze azt, hogy van valami köze a rózsához. Pedig érdemes minél többet megtudni róla, hiszen igazán jó hatással van az egészségünkre, és ilyenkor ősszel jön el a szezonja.

A csipkebogyó, a rózsafélék áltermése, ami nem csak a kertünk dísze, de kiváló teát, lekvárt, likőrt lehet belőle készíteni, ráadásul dekorációnak sem utolsó. Gyógyhatása régóta ismert, hiszen a belőle készült tea kiváló immunrendszer erősítő.

csipkebogyó lekvá

A csipkebogyóból lekvárt, szörpöt, likőrt vagy teát is készíthetünk, mindegyik nagyon finom és egészséges. Fotó: Shutterstock

Nem mindig a méret a lényeg, hiszen három szem csipkebogyó több C-vitamint tartalmaz, mint egy narancs. A csipkebogyó ráadásul nem csak egészséges, de igazán finom édes, sőt, egy kicsit pikáns íze is van mindemellett. A legjobb pedig, ha csak a kertünkbe kell kimenni érte. Ugyanis ott is gyerekjáték termeszteni.

Ezeket nem árt tudni a csipkebogyóról

1. A csipkebogyó a vadrózsa és a japán rózsa áltermése. Többféle népies elnevezése is van, így ha valaki hecsedliről, vagy csipkéről beszél, az is a csipkebogyót emlegeti.

2. Megtalálható benne az A-, B1-, B2-, és K-vitamin, de legfontosabb hatóanyaga a C-vitamin. Ezen kívül szabályozza a vérnyomást, valamint elősegíti az emésztést. Jó hatással van a szív egészségére, illetve az általános egészségi állapotra.

3.  Ahhoz, hogy csipkebogyóteát készítsünk belőle, a kocsányánál vágjuk le a termést, ezután vágjuk félbe, majd távolítsuk el a magokat és a szőrös magbelet.

4. Nem csak teát, de lekvárt, bort, szörpöt, mártásokat és levest is készíthetünk belőle. Azért, hogy megőrizzük C-vitamin tartalmát, amikor teát készítünk, ne forró vízbe tegyük, hanem langyosba. 50 Celsius-fok felett ugyanis elveszíti a C-vitamin tartalmát.


5. Ha sokáig szeretnénk tárolni, őröljük meg húsdarálón, és szárítsuk meg az őrleményt. Így a C-vitamint egész télen át el tudjuk raktározni.

Így gyűjtsd be a csipkebogyót

A csipkebogyó az első őszi fagyok alkalmával érik be, így ilyenkor kell begyűjteni. Termése színe a narancssárgától az egészen mélyvörösig terjed. A narancssárga színű még nem érett, a túlságosan vörös pedig már túlérett, ekkor pedig, bár az íze nagyon finom édes, C-vitamin tartalma már szinte nincs, így a kettő között van az ideális állapot a begyűjtésre. Tápértéke akkor a legmagasabb, ha leszedése után azonnal felhasználjuk.

Azonban legyünk nagyon körültekintők, és csakis olyan bokorról gyűjtsük a csipkebogyót, amelyről egészen biztosan tudjuk, hogy nem volt semmilyen vegyszerrel kezelve. Szintén nem árt, ha nem egy forgalmas út mellett állunk le csipkebogyót szüretelni. Így hát a legjobb megoldás, ha a saját kertünkben termesztjük.

Termessz otthon csipkebogyót

A csipkebogyóval nagyon könnyű dolgunk van, így otthon is nyugodtan termeszthetjük. Még a gyenge termőképességű talajokon is jól megterem, és még a hideget is jól tűri, akár a -20 Celsius-fokot is átvészeli. A telepítésére az ősz a legalkalmasabb időszak, úgyhogy ne sokat hezitáljunk, adjunk neki helyet a kertünkben.

A kertünkben meleg, napos fekvésű területre ültessük. A telepítése nagyon egyszerű feladat, hiszen fogni kell egy maréknyi termést ősszel, és a kiválasztott területen szétszórni, majd vékony réteg földdel befedni. De akár rózsát is nevelhetünk erre a célra. Ekkor viszonylag nagy gyümölcsöt hozó, magas C-vitamin tartalmú fajtát válasszunk. Ilyenek lehetnek a Rosa rugosa fajok fajtái. Ezek a rózsák nem csupán arra alkalmasak, hogy csipkebogyót termeljenek, hanem nagyon szépek, és csodálatos az illatuk, így a kertünket is feldobják.

csipkebogyó termés

Nincsen rózsa tövis nélkül, de ne feledjük, hogy a csipkebogyót is a rózsának köszönhetjük. Fotó: Shutterstock

Azonban ne vágjuk le a rózsaszálakat és ne vigyük be a vázába, mert akkor bizony nem lesz csipkebogyónk, amit begyűjthetünk róla. Úgyhogy mindent a szemnek, de a rózsa esetében semmit a kéznek. Azt tartogassuk későbbre, amikor már csipkebogyó lesz rajta, amit már bátran szüretelhetünk.

A csipkebogyó metszése elengedhetetlen a növény számára. A nagy metszést tavasszal kell elvégezni, ősszel csak az erősen benőtt és megbetegedett ágakat szabad eltávolítani, mert elveszik a tápanyagot a bokortól. A csipkebogyót formázni kell és ritkítani, hogy szép megjelenése legyen és a sűrű ágak ne zárják el a napfényt a termés elől. Az idős ágak metszése elősegíti a fiatal hajtások fejlődését, így ez sem maradhat el.

Így dolgozd fel a csipkebogyót

Ahogyan a lecsóra és a kovászos uborkára, úgy a csipkebogyó feldolgozására is számtalan házi módszer létezik, és természetesen mindenki meg van róla győződve, hogy a sajátja a világon a legjobb. Mi kiválasztottunk egyet, amelyet a legtöbben ajánlanak. Először vágjuk félbe a csipkebogyót, majd távolítsuk el a szőrös magbelet és a magokat. Ezután öblítsük le hideg vízzel, majd egy rétegben szétterítve szárítsuk meg. A szárításhoz használhatunk aszaló berendezést, vagy a legkisebb fokozatra állított sütőt. A megszárított csipkebogyót tegyük jól zárható edénybe, és tároljuk sötét és hűvös helyen.

Megfázás mentes őszt és telet, és bőséges csipkebogyó termést kívánunk!