Hamarosan itt az ősz, és vele sajnos kézenfogva jön a megfázás és nátha is. Ha pedig beüt a baj, nem mindegy, hogy mihez nyúlunk segítségért. Nem kell rögtön a gyógyszeres doboz után kutatni, ha nem olyan súlyos a helyzet, hanem választhatjuk a természetes megoldásokat is.

Természetesen ezek egyike sem helyettesíti a szakszerű orvosi ellátást. Azonban a köhögés, a torokfájás, a rekedtség, a bedugult orr ellen sok gyógynövény nyújthat hathatós segítséget, lerövidítve így a kellemetlen tünetekkel járó betegség lezajlását. Ráadásul, amennyiben nem vagyunk rájuk allergiásak, még a gyógyszerek mellékhatásait is el tudjuk kerülni a segítségükkel. Ismerjük hát meg őket, és használjuk a jobbulásunkra.

Ezek a gyógynövények segítenek, ha támad a nátha

1. A zsálya gyulladásgátló, antibakteriális és antiszeptikus hatású gyógynövény. Kiválóan alkalmas a torokgyulladás kezelésére, és még a felgyülemlett váladéktól is segít megszabadulni. Emellett a zsályának étvágynövelő hatása is van, így a súlyproblémákkal küzdőknek érdemes óvatosan bánni a fogyasztásával.

2. A hárs igazán hatásos, ha meg vagyunk fázva. Akár egy kellemes illatú tea, akár cukorka formájában fogyaszthatjuk, az egész testünkre jó hatással lesz. Hatóanyagait alkalmazhatjuk lázas állapotban izzasztóként és lázcsillapítóként, de nagyon sokat segíthet a légúti megbetegedéseknél mint köhögéscsillapító, nyákoldó és köptető. Ráadásul a gyomrot eközben egyáltalán nem irritálja, sőt, jótékony hatással van rá.

kamilla

A kamilla nagy segítség a nátha esetén. Fotó: Shutterstock

3. A bodza a középkori falvakban oltalmazó szerepet töltött be. Azért tartották a házakban, mert az megóvta a házat és a háziakat az ártó szellemektől. A bodzavirág flavonoidokat, szaponinokat, illóolajat és különböző nyálkaanyagokat tartalmaz. A növény virágzatából leggyakrabban teát készítenek, amely nyugtató, izzasztó vagy vizelethajtó teakeverékek összetevője. A bodzacserje teáját reumás bántalmak ellen, vizelethajtónak, izzasztónak, lázcsillapítónak használják. A bodzabogyóból készült kivonat vagy szörp hasonlóan jótékony hatású.

4. A csipkebogyó tea egészen biztosan minden nagymama konyhájában fellelhető és nagyon sok náthás kisunokának nyújt gyors segítséget. A csipkebogyó magas C-vitamin és ásványi anyag tartalma miatt az immunrendszerünket erősíti, a benne található flavonoidok pedig kiegészítik az aszkorbinsav hatását, és gátolják annak gyors lebomlását. Azonban nagyon fontos tudnunk, hogy ha leforrázzuk, elveszíti a C-vitamin tartalmának nagy részét, így soha ne forró vízhez adjuk.


5. A vad kakukkfű tea kiváló fertőtlenítő. Illóanyaga mellett flavonoidokat, cserzőanyagokat és fahéjsav-származékokat is tartalmaz, amely hatásos a gyulladásos és hurutos légúti megbetegedések esetén is.

6. A lándzsás útifű, vagy más néven kígyófű, már nagyon régóta használatos a népgyógyászatban. Leginkább utak mentén, réteken és legelőkön találkozhatunk vele, de érdemes olyan helyről begyűjteni, ahol a lehető legkevesebb szennyeződés érheti. A lándzsás útifű fő hatóanyaga az aukubin glikozid, de tartalmaz még polifenolokat, nyálka-poliszacharidokat, C-vitamint, cserzőanyagot, kovasavat, káliumot, cinket is.

Ez a gyógynövény kiváló a légutak gyulladásos megbetegedéseire, ezért remek köhögés csillapító, köptető és toroköblítő, hiszen erős baktériumölő és gyulladáscsökkentő hatása van. Emellett a rovarcsípések és kisebb égési sérülések esetén is kiváló megoldást nyújt. Ehhez össze szokták zúzni a levelét és azt helyezik a sebre.

A lándzsás útifű teához csészénként forrázzunk le 1 púpozott kanálnyi útifüvet, majd fél percig hagyjuk állni, és ezután szűrjük le. A teából naponta két csészényinek a fogyasztása ajánlott. A friss levélpép kiváló fogfájásra, de a rovarcsípések kezelésére is alkalmas. 

A lándzsás útifű szirup készítése nagyon egyszerű. Forrázunk le 3 dl vízzel 1 maréknyi friss, vagy szárított lándzsás útifűlevelet, és hagyjuk kihűlni. Ezután szűrjük le, majd ismét forraljuk fel a főzetet és kis lángon főzzük addig, míg be nem sűrűsödik. Ezután adjunk hozzá körülbelül 200 g mézet. Naponta 1-2 evőkanálnyi nagy segítség a köhögés és a torokfájás esetén.

Borogatást is készíthetünk belőle és toroköblítésre is használhatjuk. Ehhez csészénként 2 teáskanál szárított lándzsás útifüvet le kell önteni hideg vízzel, majd hagyjuk állni egy órán át úgy, hogy közben többször megkeverjük. Ne alkalmazzuk allergia esetén, várandósság és szoptatás alatt, illetve a szem környékén.

7. A kamilla nem véletlenül a nagymamáink kedvence, hiszen sok bajra gyógyír, ráadásul az illata és az íze is pazar. A kamilla magjait 3 mm mélyre érdemes elültetni, 15 cm távolságra egymástól. A kamilla nem igényes a talajra, de rendszeres öntözésre van szüksége ahhoz, hogy virágozzon. Habár egynyári növény, képes saját magától szaporodni.

teák és gyógynövények

A gyógynövények természetes segítséget nyújtanak megfázás esetén is. Fotó: Shutterstock

A virágait érdemes kora reggel leszedni, mielőtt még a napfény hatására csökkenne a bennük lévő illóolaj mennyisége. A kinyílt virágokat ollóval vágjuk le, majd szárítsuk meg. A kamilla elriasztja a repülő rovarokat, a borsmenta mellé ültetve pedig felerősíti annak ízét. A kamillát különféle kozmetikumokban, ételek díszítőjeként is használják, de gyógyászati célokra is kiváló. Nyugtató fürdő készíthető belőle, de csodás friss salátákhoz, és teaként is megállja a helyét.

A teának izomlazító és görcsoldó hatása van. A kamilla gyulladáscsökkentő, de a vele történő langyos borogatás kiváló szem- és kötőhártya gyulladás esetén. Segít eltüntetni az árpát is a szemünkről, és nyugtatóan hat a fáradt szemekre. Sebgyógyító és hámosító hatása is van, és az afták ellen is jó, ha öblögetése használjuk. De biztosan emlékszünk a kamillás inhalálása is gyermekkorunkból, hiszen megfázás ellen is remek. A kamilla emellett a szépségápolásban is segít, mivel csillogóvá varázsolja a hajat, különösen a szőkét.

A kamilla gyógyhatását vizsgálatok is alátámasztják, emiatt virágzatát használhatjuk fel a gyógyászatban. A virágjában lévő, kék színű illóolajat elsősorban gyulladáscsökkentésre alkalmazzák, míg a benne lévő flavonoidok görcsoldó hatással rendelkeznek. A kamillát gombaellenes és antibakteriális hatásáról is ismerjük, a belőle készült kivonat pedig gátolja a gyomorban és bélrendszerben lévő fekélyek kialakulását.

Az emésztőrendszerre is jó hatással van, hiszen segít gyomorfekély, gyomor -és bélhurut esetén, és a puffadás ellen is be lehet vetni. Ha nem jön álom a szemünkre, akkor pedig kortyoljunk el egy csésze finom kamillateát és máris aludni fogunk, mint a bunda.