Nem minden arany, ami fénylik, és sajnos nem minden sütőtök fogyasztható. Így hát, hiába jött el a sütőtökök szezonja, vannak olyan tökök, amelyeknél a mindent a szemnek, semmit a kéznek szabály érvényesül, egy kissé átírva, mert hogy mindent a szemnek és a tököt faragó kéznek, de annál kevesebbet a gyomornak.

Így hát fontos, hogy ismerjük a sütőtökök titkát, és csak azt fogyasszuk el, amelyik valóban ehető. A legjobb pedig az, ha saját magunk termesztjük a sütőtököt a kertünkben.

Mi a helyzet a halloween tökkel?

A halloweenkor kapható, faragható tök sajnos nem ehető. A hagyományos sütőtök a téli tök, amelyet biológiai érettségekor szednek le, így a benne levő magok szaporításra alkalmasak. Ezzel szemben a halloween tök biológiailag a cukkini, a patisszon és a spárgatök rokona, melyeket zsengén szedünk le, hogy fogyaszthatók legyenek, azonban a halloween tök termése éretlen, kemény és ezáltal ehetetlen is. Sőt, akad olyan tök is közöttük, amelynek fogyasztása kifejezetten mérgező!

sütőtökök

Nem mindegy, melyik sütőtököt választod, mert nem mindegyik ehető. Fotó: Pixabay

Azonban érdemes nem csak faragható tökben, hanem ehető sütőkben is gondolkodnunk, hiszen nagyon finom, nagyon egészséges, az az illat pedig, amely az elkészítése során bejárja az otthonunkat, leírhatatlan. Készülhet belőle leves, desszert, köret, sülttök, és a benne lévő tökmag is igazán finom és egészséges. Ráadásul, akár még a saját kertünkben is termeszthetjük a sütőtököt!

Nem is csoda, hogy a piacok is bővelkednek benne, és hazánkban közel 1800 hektáron termesztenek ehető sütőtököt, amelyből évente 30-35 ezer tonnát takarítanak be.

Ezért fontos, hogy sok sütőtököt egyél

1. A sütőtöknek magas kalcium, cink, mangán, réz, vas, foszfor, C-vitamin, karotin, biotin, niacin, pantoténsav, A-, B1-, B2-, B6-vitamin és folsavtartalma van.

2. A sütőtök segít a nátha leküzdésében is.


3. Magas karotintartalmának köszönhetően javítja a látást, alacsony kalóriatartalma miatt pedig még a fogyókúrázók is nyugodt szívvel fogyaszthatják. Különösen azért, mert antioxidánsai védenek a szív- és érrendszeri betegségek ellen.

4. Vértisztító hatása miatt a köszvény ellenszere, de emellett sokat segít a koleszterin szint csökkentésében, enyhíti az émelygést, továbbá még a reflux és fekélyes betegségek esetén is ajánlják.

5. A sütőtök serkenti a máj működését, így kitűnő máj- és vesebetegségek esetén. Kiváló hashajtó és béltisztító, ezért a fogyókúrák vagy a tisztítókúrák segítőjeként is hasznos társunk lehet.

Így termessz sütőtököt a kertedben

Ahhoz, hogy jövőre be tudd takarítani a sütőtököt, tavasszal kell elkezdened dolgozni rajta. A munkát a talaj előkészítésével kell kezdeni. Márciusban lazítsd fel a talajt, és keverj bele érett komposztot. Április végén pedig már ebbe a jól előkészített talajba tudod elvetni a tökmagokat. De akár palántázhatod is. Ehhez érdemes tőzegcserepet használni, mert a tök gyökere nagyon érzékeny.

Egy edénykébe egy magot tegyél, 2 cm mélyen. Nagyon fontos, hogy alaposan öntözd be, majd tedd meleg, napos helyre. Ezután már ne öntözd, csak akkor, amikor kikel a mag. Május végén ültesd át nagyobb edénybe a palántákat. Mivel a tök nagyon érzékeny a fagyokra, május közepe, vége felé ültesd csak ki a palántákat, amikor már nem mondanak fagyot, de ha igazán biztosra akarsz menni, inkább várd meg vele a júniust.

A tök szereti a laza talajt és a napfényt, így hát ennek megfelelően válassz számára helyet. A helyből nem kell neki kevés, úgyhogy ezt is vedd figyelembe, amikor megtervezed, hova is kerüljön. Ültetéskor készíts kis fészket, ebbe kerüljön két mag, de a palántát is fészekbe ültesd. Ezt úgy takard be földdel, hogy maradjon egy kis mélyedés, ahol összegyűlik az esővíz. A sütőtöknek nagy hely kell, így az ágyás szélétől 40 cm-re, egymástól pedig legalább 1 méterre ültesd el a palántákat, vagy vesd el a magokat. Ekkor viszont már a növény folyamatos öntözést igényel.

sütőtök közeli

A halloween tök sajnos csak faragható, nem ehető. Fotó: Pixabay

A tök ideális szomszédja lehet a kukoricának, hiszen ez árnyékot ad számára, és megfogja a szelet, amit a tök nem kedvel. Hasonlóan jól jön ki a napraforgóval is,  de ültetheted retek, saláta és vöröshagyma közelébe is. A tököt folyamatosan gyomlálnod kell, a kártevők közül pedig száraz időben az atkákkal, nedves időben a levéltetvekkel kell harcot vívnod.

A sütőtök júliusban kezd el virágozni, és augusztusban ered futásnak. Ilyenkor érdemes az ágyásból kifutó szárakat visszaforgatni, hogy minél kevesebb helyet fusson be. Azonban soha ne vágd le a szárakat, mert akkor a sütőtök nem jut elegendő mennyiségű tápanyaghoz.

Szeptemberben szedd le a virágokat, hogy több tápanyag jusson a termésnek. Ezeket palacsintatésztában ki tudod  rántani. A családod nagyon hálás lesz ezért a finomságért. Fontos, hogy még a fagyok előtt takarítsd be a termést, és ehhez száraz napot válassz, mert úgy lesz tovább eltartható a sütőtök.

Így készíts finom lekvárt vagy chutney-t a sütőtökből

Ehhez szükséged lesz 60 dkg sült sütőtökre, 40 dkg cukorra, 1 citrom levére, 6 g pektinre és fahéjra, ízlés szerint. A sütőtököt tisztítsd meg, vágd szeletekre, és süsd meg. Ezután távolítsd el a héját és vágd kis kockákra a húsát.

Törd össze a tököt, majd add hozzá a cukrot, a citrom levét és a fahéjat. Keverd össze és tedd fel főzni. Ha szereted az édes ízeket, adj még hozzá cukrot. Pár percig főzd össze az egészet, majd tedd bele a pektint. Ezután töltsd fertőtlenített üvegbe a sütőtök lekvárt, zárd le, majd pár perce fordítsd fejjel lefelé az üveget, hogy semmi esetre se romoljon meg később. Az elkészült finomságot akár lekvárként ,akár chutney-ként is tudjátok fogyasztani.

Jó étvágyat kívánunk!