Július 4-én még lehetett ezt fokozni, 0,17 Celsius-fokkal magasabb volt a hőmérséklet. Ez az után következett be, hogy a tudósok figyelmeztették a világot az El Niño jelenség hatásaira, például a nyomában érkező hőmérséklet-emelkedésre – írja az ecowatch.


Leon Simons klímakutató a BBC beszámolója szerint azt mondta: most, hogy az El Niño melegebb szakasza kezdődik, sokkal több napi, havi és éves rekorddöntésre számíthatunk a következő 1,5 évben. Az ENSZ Meteorológiai Világszervezete (WMO) pedig azt jósolta: az El Niño a globális hőmérsékletet az éghajlatváltozás legrosszabb hatásait kiváltó küszöbértékek fölé emelheti.

felmelegedés

Világszerte egyre többen halnak meg a klímaváltozás okozta hőhullámok miatt – fotó: ecowatch.com

A Maine Egyetem éghajlati analizátor eszköze adatai alapján az Antarktisz átlaghőmérséklete július 5-én 4,5 Celsius fokkal volt magasabb, mint az 1979 és 2000 között mért átlaghőmérséklet.


"Bolygónk gyorsuló felmelegedése, amit a fosszilis tüzelőanyagok használata okoz, nem váratlan, már a 19. században megjósolták" – mondta Stefan Rahmstorf, a németországi Potsdami Klímakutató Intézet klímakutatója. "De veszélyes ránk, emberekre és az ökoszisztémákra nézve, amelyektől függünk. Ezért mihamarabb gátat kell vetnünk neki."

Az Egyesült Államok és Mexikó nagy része nagyon komoly hőhullámmal szembesült a múlt héten, az Atlanti-óceán északi részén pedig a víz hirtelen felmelegedése veszélyeztette a tengeri életet. Májusban Sanghaj-ban a hőmérséklet meghaladta a 36 Celsius-fokot, ezzel megdőlt az 1876-os májusi csúcs.

Az Axios hírportál pedig arról számolt be, hogy a múlt hónap volt a legmelegebb június a Föld újkori történelmében.

A tudósok aggódnak az említett jelenségek miatt és arra számítanak, hogy az elkövetkező hónapokban további rekordok dőlnek meg.

"Valószínű, hogy ez a július lesz a valaha mért legmelegebb, amilyenhez hasonlóra 120 000 évvel ezelőtt, a mostaninál is melegebb interglaciális időszakban volt példa" – mondta Karsten Haustein, a Lipcsei Egyetem munkatársa a BBC beszámolója szerint.

Míg a déli félteke hőmérséklete kissé csökkenni fog a következő napokban, valószínű, hogy az északi féltekén júliusban és augusztusban még melegebb napok lesznek, mivel az El Niño most már lendületben van.