Idén a hidegebb tavaszi időjárás és az esőzések miatt a megszokotthoz képest két héttel később érik a szabadföldi szamóca. Már a napokban várható az ország déli részéről érkező első nagyobb mennyiségű szabadföldi termés, majd pár napra rá érkezik az északibb területekről. A jövő hét közepén pedig már országszerte elindulhatnak az egyre népszerűbb „Szedd magad!” akciók is.

A friss magyar szamóca könnyen megkülönböztethető az importált, még koraéretten leszedett és több ezer kilométerről ideérkező gyümölcstől. Például a magyar áru állagra nem olyan kemény, és a csészelevelei frissebbek, nem beszélve a nagyságrendekkel jobb ízéről. A hazai fajták szájéretten szedhetőek, mivel jóval rövidebb idő alatt eljut az áru a fogyasztóhoz, mely különbség ízben is megmutatkozik.

Három fázisban érkezik a magyar szamóca a kereskedelmi forgalomba:

  • április második harmadától a fűtött fóliasátras termés kerül a piacokra, üzletekbe,
  • majd utána május elejétől a fóliás hideghajtatott,
  • és – május közepe helyett – idén június elejétől nagy mennyiségben a szabadföldi szamóca. A hazai termés júliusig kitart.

szamóca

Két héttel később indul a szamóca érése a hideg miatt – Fotó: pixabay

Szamócatermesztés Magyarországon

A magyarországi üzemi szamóca-termőterület – a 2020-as SAPS-adatok szerint – mintegy 550 hektár, évente, az időjárási viszonyok függvényében átlagosan 8-10 ezer tonna áru terem. A termőterület 20-20 százaléka Bács-Kiskun és Pest megyében található, mellettük még Csongrád-Csanád, Győr-Moson-Sopron, Somogy megyében van nagyobb termőterület. Az országban lévő termőfelület hozzávetőlegesen fele fóliatakarásos, sátras hajtatás.  

A köznyelvben „epernek” nevezett gyümölcs valójában a szamóca. Az eper (ami egyébként fán terem) és a szamóca rendszertanilag is eltérő egységbe tartozik: az eper a Morus nemzetségbe, az eperfafélék családjába (termésének színe fehér vagy fekete), a szamóca pedig a Fragaria nemzetségbe, a rózsafélék családjába – áll a Kamara sajtóközleményében.

Tavaly sem volt zökkenőmentes a szezon

2020-ban soha nem látott kereslet mutatkozott a szamóca iránt, az ország több részén is volt arra példa, hogy a szedésre jelentkezők száma megsokszorozódott, de sajnos nem volt elég a gyümölcs, így sokan csalódottan távoztak. A pilisi és a vas megyei eperföldeken is ez volt a helyzet, a koronavírus-járvány miatt otthon ragadt emberek számára a május végi szamócaszüret lehetősége a szabadság ígéretét jelentette, és ez pont egybeesett a kisebb terméshozammal. Remélhetőleg, az idén nem így lesz, a korai fagyok is kisebb károkat okoztak.

A szerkivonások miatt ennek az ágazatnak sincs könnyű dolga

"Az engedélyezett növényvédő szerek száma egyre kevesebb, a legnagyobb gondot az okozza, hogy már szinte alig van használható gyomirtó szer. Korábban akár 3-4 évig is termesztésben tudtunk tartani egy-egy ültetvényt, ma már legkésőbb 2 év után muszáj újratelepítenünk, mert annyira elgazosodik" – mondta az Agroinform.hu kérdésére egy Pest megyében, 3 hektáron szamócával foglalkozó termelő. Vannak olyan fajták, amelyek alkalmasak intenzívebb termesztésre, és fekete fóliás talajtakarással meg lehet védeni az elgyomosodástól, de a talajtakarásnak hátránya is van: a természetes szaporodást gátolja, hajlamosabbá válnak a gombafertőzésekre az ültetvények és a tápanyag-utánpótlás is jóval nagyobb kihívás.

Az árakon is érződni fog

Az érés elhúzódása, az egyre nehézkesebb növényvédelmi technológia miatt valószínűleg az árak is emelkedni fognak. Tavaly 520 forint körül alakult a "Szedd magad!" akciók keretében megvásárolt gyümölcs kilója, ez idén akár 100 forinttal is emelkedhet – mondta a termelő. Az előre leszedett gyümölcs ára ennél természetesen jóval drágább, a piacokon tavaly 2500-3000 forintot is elkértek egy kilóért.