Április első napjaiban megint téliesre változott az időjárásunk, ismét hajnali fagyok keserítették meg a gyümölcstermesztők életét. A fagy mértéke változó volt, több helyen -6 °C fokot is mértek, de a szerencsésebb területeken nem süllyedt a hőmérséklet -1 °C alá. Így a fagykár mértéke változó, illetve majd csak pár hét múlva tudhatjuk meg, pontosan mekkora veszteséget okoztak a mínuszok.

A lehűlés mellett további nagy mennyiségű csapadék is érkezett hazánkba. Erre még mindig nagy szüksége van a növényeinknek, azonban ez elősegíti a kórokozók terjedését, és a virágzó gyümölcsfáink esetében ez most különösen veszélyes.

Sajnos az időjárás-előrejelzés szerint még most sem lehetünk nyugodtak, a hét első napjaiban lehetnek hajnali fagyok, de a hét második felében újra egy felmelegedés veszi kezdetét.

Van remény a jó kajszitermésre

A kajszibarack már a virágzás végén jár vagy elvirágzott, sőt néhol már a kötődött gyümölcskezdeményeket is megfigyelhetjük. Idén végre van remény a jó kajszitermésre. Az őszibarack, a szilva és a nektarin teljes virágzásban van. A cseresznyefák is megkezdték a virágzást, a meggy viszont továbbra is csak zöldbimbós állapotú.

kajszifa

A kajszibarack már elvirágzott, de vajon kötődött is? – fotó: Lepres Luca

Vigyázzunk a csonthéjas gyümölcsfákra!

A csonthéjas gyümölcsfáink továbbra is fokozott figyelmet igényelnek, hiszen a csapadékos, hűvös időjárás kedvező körülményeket teremt a moníliás virág- és hajtásfertőző betegségnek (Monilinia laxa, M. fructicola). A kórokozó szaporító képlete a virágon keresztül jut be a növénybe. Jellegzetes tünete, hogy a virágok és a hajtáscsúcsok hirtelen elhalnak, ezután pedig a levelek és az ágak következnek. A felszívódó és kontakt készítmények együttes használata indokolt, mellyel megelőzhetjük a kórokozó járványos terjedését.

cseresznye

A cseresznye a virágzás elején jár - végezzük el a monília okozta virág- és hajtásszáradás elleni permetezést – fotó: Lepres Luca

Az őszibarack tafrinás levélfodrosodásának (Taphrina deformans) is nagyon kedvezőek a jelenlegi körülmények. Ez a betegség kifejezetten a hűvös, nedves körülményeket kedveli, ami most meg is valósul, ezért magas a fertőzési nyomás. A finomszemcsés réz hatóanyagú készítmények vagy a difenokonazol hatóanyagú készítmények valamelyikét használhatjuk ellene.

Az alma és a körte is a virágzás előtt áll, jelenleg piros, illetve fehér bimbós állapotban van. Az almán az első levelek kiterülése alkalmas felületet ad a varasodás fertőzésének (Venturia inaequalis), és az esők segítik az aszkospórák szóródását, ezáltal a fertőzés megindulását. A védekezést így meg kell kezdeni, melyet a virágzás előtt még rézzel is elvégezhetünk. Emellett a lisztharmat (Podosphaera leucotricha) elleni védekezés megkezdése is indokolt az almaültetvényekben.

fehérbimbós körte

A körte már fehérbimbós állapotban van – fotó: Lepres Luca

A levélpirosító almalevéltetű (Dysaphis devecta) szokásához hűen idén is korán megjelent, tüneteit már megfigyelhetjük az apró levélkéken. A bimbólikasztó bogár (Anthonomus pomorum) is fenyeget most, egyedszámuk a felmelegedéssel emelkedhet.

A levélpirosító ribiszke-levéltetű (Cryptomyzus ribis) is jelen van a ribiszkebokrokon. Ez a levéltetűfaj valamennyi ribiszkefajt – piros, fehér- és feketeribiszkét – károsítja, házi kertekben és üzemi gyümölcsösökben egyaránt. Ez az egyik legkorábban megjelenő kártevő.

gyümölcs

A levélpirosító ribiszke-levéltetű jellegzetes kárképe már megjelent a frissen kihajtott ribizlileveleken – fotó: Lepres Luca

Ha még több növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, kattints ide.
Ingyenes növényvédőszer-keresőnket megtalálod ide kattintva.