Beh Mariann, a STIHL kertápolási szakértője összefoglalja a nyári gyepgondozás aranyszabályait.

fűnyíró

A fűnyírás előtt 24 órával lehetőleg már ne öntözzük a pázsitot – fotó: Stihl

Fűnyírás kánikula idején

Nyáron borús időben végezzük a fűnyírást, az esti órák az optimálisak. A fűnyírás előtt 24 órával lehetőleg már ne öntözzük a pázsitot. A fűnyírást kezdjük a szegélynyírással, majd seperjük le a járdára, térkőre hullott fűnyesedéket a gyepre.

A STIHL akkumulátoros szegélynyírók előnye amellett, hogy rendkívül csendesen működnek, hogy használatuk során nem kell folyamatosan a hosszabbító kábelre figyelnünk, valamint nem szükséges, hogy a munkavégzés közelében hálózati csatlakozó legyen. Az akkumulátoros gépek használata sokkal kényelmesebb és biztonságosabb. A szegélynyírót nem csak a gyep szegélyeinek vágására használhatjuk. Segítséget nyújt az olyan nehezebben hozzáférhető helyek nyírásánál, mint például a bokrok vagy a fák alatt, de hasznát vehetjük az utcafronton is. A szegélynyírón a távtartó kengyel célja, hogy a nyírás közelében levő dísznövényeket, fákat ne sértsük meg.

szegénynyíró

A szegélynyírót nem csak a gyep szegélyeinek vágására használhatjuk – fotó: Stihl

A nyári melegben csökken a gyep regeneráló képessége, ezért a vágásmagasság minimum 4-5 cm legyen, ennél ne nyírjuk alacsonyabbra a gyepet. A túl magasra hagyott gyep rothadásnak indulhat, begombásodhat, a túl rövidre nyírt pázsit sokkal gyorsabban kiszárad, foltosodni kezdhet. Hogy a vágásmagasságot az adott évszaknak megfelelően tudjuk állítani, válasszunk olyan fűnyírót, amely állítható vágásmagasságú. A STIHL fűnyírókon egyszerűen beállítható a kívánt vágásmagasság.

fűnyíró a kertben

Az optimális vágásmagasság nyáron 4-6 cm – fotó: Stihl

A gyep nyári öntözése

A pázsitnak nyáron van a legtöbb vízre szüksége. A gyep öntözését időzítsük a kora reggeli órákra, mert ilyenkor a legalacsonyabb a párolgási veszteség. Nyáron ideálisabb a gyep öntözését ritkábban, de hosszabb ideig végezni. 30 ℃ feletti hőmérséklet esetén heti négy-öt alkalommal öntözzünk, 35 ℃ fölött minden nap, akár naponta többször is. Fontos tudnunk, hogyha a pázsit területén fák vagy bokrok vannak, azok környékén a fűszálak még több vizet igényelnek.

Nyári tápanyag-utánpótlás

A nyár folyamán válasszunk a gyep általános tápanyag-utánpótlására érett és átrostált komposztot vagy szervestrágya granulátumot (például pelletált szarvasmarha trágyát). A pázsit sárgulása nitrogén- vagy vashiányra utal, ezért ilyen esetben használjunk nitrogénben és vasban gazdag gyeptrágyát. A trágyázást soha ne végezzük erős napsütésben. A tápanyagokat a kora reggeli vagy az esti órákban szórjuk ki a gyepre, majd bőségesen öntözzük be a területet, és a fűnyírással várjunk néhány napot.

férfi fűnyíróval a kertben

A pázsitnak nyáron van a legtöbb vízre szüksége, de fontos a jó időzítés – fotó: Stihl

Miért jó a mulcsozó fűnyírás?

A mulcsozó funkcióval ellátott STIHL fűnyírók a fűnyírás során a levágott fűszálakat nagyon kisméretűre aprítják, ami annak köszönhető, hogy a fűnyíró kései a légáramlat speciális irányításával többször elvágják azokat. Az így keletkezett nagyon apró fűnyesedéket a gép hatékonyan elteríti, ami ezután elrothad, komposztálódik, zöldtrágyaként funkcionál. A mulcsozó fűnyírás előnye, hogy sokkal kevesebb tápanyagutánpótlásra lesz szüksége a gyepnek, valamint, hogy nem keletkezik felesleges szervesanyag, így a fűnyesedékkel nem lesz további feladatunk.

fűnyíró közelről

A mulcsozó fűnyírás előnye, hogy sokkal kevesebb tápanyagutánpótlásra lesz szüksége a gyepnek – fotó: Stihl

További információkért látogasson el a www.stihl.hu-ra, a szakértők kerti tippjeit pedig keresse a www.stihlnemzedekek.hu weboldalon, a STIHL Magyarország YouTube csatornáján, vagy a STIHL KertÉrtők podcast adásaiban!