Szabó Csaba biokertész és képzőművész Szentesen termel és alkot. Zaka Dominika vándortanító- és gazdálkodóval egy párt alkotva dolgoznak a Helóta Biokertben, amelyet a környék Szentes Szíveként emleget.

A kertészetben felépített, különleges szépségű jurta a pár otthonaként szolgál télen-nyáron.

fotó: Igric Dominika / Agroinform.hu

A fiatalokat a koronavírus világjárvány tetőzése idején kerestük fel, hogy meséljék el a történetüket és mutassák be termesztés-technológiájukat. Kíváncsiak voltunk rá, ők hogyan boldogulnak azokban az időkben, amikor a piacokon értékesítő kistermelők általában komoly problémákkal küzdenek.

"Mi nem aggódunk a koronavírus-korlátozások miatt, ugyanúgy éljük a mindennapjainkat, ahogyan a világjárvány előtt."

– nyilatkozta Szabó Csaba, majd kérésünkre saját életéről és a Helóta Biokert történetéről is mesélt nekünk.

"Gyermekkorom történetére nyúlik vissza a kertészet szeretete és kultúrája, ugyanis nagyapám, Szabó László volt az Árpád-Agrár Zrt. elődjének, a szentesi Árpád Tsz elnöke – aki gyakran vitt magával a fóliákhoz és a különböző üzemegységekbe, így a kertészet szépségeivel is megismerkedtem. Második otthonom volt – anyai nagyszüleimnek köszönhetően – a szentesi kórház parkja, ahol a növény- és állatvilág fajgazdagsága teljesen lenyűgözött. Nagyon boldog hölderlini-gyermekkorom volt és hálás vagyok a szüleimnek azért, amiért ilyen erős és értékes gyökerekkel rendelkezem. Az ember hasonlóképpen építi fel saját életét és a környezetét, ahogyan a növény. Erős gyökerekkel, élő talajban egészséges növény fejlődik – és ezeknek az élőlényeknek a jövője is biztosabb.

1991-óta foglalkozom kertészettel, nagyapámtól, majd édesapámtól örökölt földterületen. Ezen a birtokon 1500 négyzetméteren fekszenek a fóliasátrak és a szabadföldi ágyások, amelyekből a teljes jövedelmünk származik.

1500 négyzetméter biozöldség-termesztésből egy család tisztességesen meg tud élni, anélkül, hogy megszakadna a munkától – és plusz alkalmazottakat kellene foglalkoztatnia.

Ez az üzemméret természetesen csak a mi technológiánk mellett igaz, hiszen konvencionális termelés mellett számolni kell a vegyszerköltségekkel és az alacsony felvásárlási árakkal, valamint a felvásárló-piacok megkeresésével is." – hangsúlyozta Szabó Csaba.

Szabó Csaba és Zaka Dominika a koronavírus járványtól függetlenül is a szabad levegőn élik életük nagy részét – és itt találkoznak barátaikkal, vásárlóikkal is – fotó: Igric Dominika / Agroinform.hu

"A legfontosabb feltétele a biztos és kényelmes megélhetésnek – a szaktudáson túl – hogy legyen piaca a megtermelt zöldségeknek, gyümölcsöknek!

Hosszú évek munkája volt nálunk is, mire sikerült kialakítani a vevőkörünket és mire kitapasztaltuk, hogy milyen egyensúlyi állapotot tudunk elérni ahhoz, hogy boldogan élhessünk.

A technológia és az egészséges élelmiszer-előállítás is nagyon fontos volt a boldogságunkhoz, hiszen az a hitvallásunk, hogy egészségesen megtermelt élelmiszert szeretnénk biztosítani az embereknek. Mert az ember azzá lesz, amit eszik – ötven évem alatt még sohasem voltam a háziorvosomnál. Egyszer az utcán megállított és azt mondta, hogy én az ő betege vagyok – amire azt válaszoltam, hogy én a magam orvosa vagyok és az is maradok.

Azonban az is fontos számunkra, hogy ne kelljen a rengeteg zöldséget feldolgoznunk, hanem a termékeink zömét frissen tudjuk értékesíteni. Az ember könnyen válik a saját – majd a gépei rabszolgájává, ha még több- és még több jövedelmet szeretne elérni az adott földterületen. Mindig mérlegelni kell a befektetett munka mennyiségét és azt, hogy ez a munkavégzés hosszú távon fenntartható és gazdaságos legyen egy család számára úgy, hogy az egymásra fordított szabadidő is megmaradjon.

A fiatal pár megkóstolja munkája gyümölcsét (2019 nyár) – fotók: Igric Dominika / Agroinform.hu

Szentesen nehezen indult el az a fajta a szemléletváltás, ami a fogyasztók egészséges élelmiszerek iránti igényét jelenti. Budapesten ezelőtt 5 évvel nyílt egy gasztropiac, amelyen a kezdetekben részt vettem. Felvittem a termékeimet a fővárosba hetente egyszer és már 2015-ben is óriási keletje volt a biozöldségeimnek. Akkoriban Budapesten értékesítettem a friss zöldségek kétharmadát.

Mostanra sokkal jobb a helyzet, hiszen már Szentesen is működik a Garaboly Gaszto Piac – igaz, csak havonta egyszer – de egyféle divatja is van a helyben termelt zöldségek-gyümölcsök fogyasztásának, ami a vidéki városok lakóit is elérte. Míg korábban Budapesten sokkal több ember igényelte a minőségi élelmiszert és többen tudták értékelni az egészséges zöldségek jellegzetes és egyedi zamatát, mára szerencsére nálunk is egyre többen éreznek rá a műtrágya- és vegyszermentes zöldségek ízére.

Az értékesítési láncunk mára a lehető legrövidebb, ugyanis a helyben termelt zöldségeket túlnyomó részt helyben adjuk el. Ezt szó szerint kell érteni, ugyanis

a vevőinket rászoktattuk, hogy jöjjenek el hozzánk, ahol akár le is szedhetik maguknak azt, amit szeretnének elfogyasztani.

Ezt a fajta kapcsolatot a vásárlóinkkal eleinte a kényszer szülte, ugyanis a helyi piacon csak havonta egyszer árusítunk, a vevőink pedig gyakrabban is szerettek volna vásárolni. Egyre gyakrabban hívtak fel minket, hogy kellene egy kiló paprika és paradicsom. Házhoz nem tudtuk szállítani ezeket a mennyiségeket, ezért a vevőink jöttek el hozzánk.

Szabó Csaba munka közben 2019 nyarán – fotó: Igric Dominika / Agroinform.hu

Idő közben megismerkedtem Dominikával, akivel már évek óta egy párt alkotunk – és ő honosította meg a Helóta Biokertben a becsületkasszaként működő rendszer kultúráját, amely tökéletesen működik és amikor mi nem vagyunk itthon, vagy a fóliában dolgozunk, akkor is ki tudják szolgálni magukat a vásárlóink olyan módon, hogy leszedik maguknak a zöldségeket, lemérik azokat egy kihelyezett mérlegen és itt hagyják nekünk az árát." – fűzte hozzá Szabó Csaba.

"A mostani koronavírus világjárvány-okozta egészségügyi helyzetben beigazolódni látszik a hitvallásunk, hiszen az emberek hozzánk még szívesebben jönnek ki vásárolni a szabad levegőre és talán még jobban értékelik az egészséges élelmiszerek jelentőségét.

Sok vásárlónkból vált barátunk és ismerősünk látogat el hozzánk távolabbi városokból is, hogy eltöltsenek velünk, legalább egy teaszertartásnyi időt..."

"Soha nem tapasztaltunk visszaélést a becsületkasszás vásárlóinkkal kapcsolatosan

– sőt, sokszor ennek az ellenkezőjét tapasztaltuk, amikor sokan először még nem tudták kezelni a helyzetet és túlzottan becsületes módon szerették volna dokumentálni, hogy milyen és mennyi zöldséget vittek el. – vette át a szót Zaka Dominika.

"Idővel persze kialakul a kölcsönös bizalom és a vásárlóink már úgy térnek vissza hozzánk, hogy természetes számukra a mi világunk és a mi rendszerünk, amiben élünk. Azt mondják, hogy hozzánk nem csak vásárolni jönnek, hanem feltöltődni, kikapcsolódni is.

Lovas emberként nőttem fel és mielőtt megismerkedtem volna Csabával, már önellátó gazdálkodást folytattam. Írói pályám során is becsületkasszával értékesítettem a könyveimet – sőt, még szabadáras rendszerben is! Így hosszú évek óta bizonyítékom van arra, hogy Magyarországon is működnek ezek a rendszerek, nem csak Nyugat-Európában! Hitvallásom, hogy amit adunk, azt kapjuk vissza mi is. Ha bizalmat szavazunk a vásárlóinknak és a termékeink kiváló minőségűek, akkor egy hűséges, visszatérő vevőkört alakíthatunk ki egy kisvárosban is – nem csak a fővárosban." – tette hozzá Zaka Dominika, aki amellett, hogy segít a kertészeti munkákban, rendszeresen süt kovászos kenyeret ismerőseinek és vevőinek – és az érdeklődőknek szívesen tanítja meg a hagyományos kenyérsütés fortélyait.

Zaka Dominika kenyértésztát tesz a szakajtóba a szentesi jurtában. A fiatal nő párjával bio lisztekből kovászos kelesztésű kenyereket süt saját maguk- és barátaik számára – fotók: MTI / Ujvári Sándor

"A technológiánk alapja a talajkímélő és vegyszermentes zöldségtermesztés."

– ismertette Szabó Csaba.

"Mindezeket gondosan megtervezett vetésforgóval, pihentetett területekkel és szigorúan vegyszermentes állattartásból származó szervestrágya felhasználásával valósítjuk meg.

A vegyszermentes állattartásból származó szervestrágya beszerzését évről-évre egyre nehezebben sikerült megoldanunk, mert egyre kevesebben tartanak haszonállatot háznál – nem is tudom, hogy mit csináltunk volna, ha Szentes környékén több biokertészet is működött volna és másokkal is osztoznunk kellett volna szervestrágyán...

Idén márciustól van két lovunk, így a jószágaink trágyáját megbecsült értékként fogjuk kezelni. Emellett baromfi- és marhatrágyát szerzünk be a környékről, valamint az ismerőseinktől és vásárlóinktól örömmel fogadjuk az ősszel levágott, vagy összegyűjtött vegyszermentes kerti zöldhulladékot mulcsolás céljából.

Új családtagok a kertészek életében –fotó: Igric Dominika / Agroinform.hu

Decemberben vetjük a káposztaféléket, amelyeket februárban ültetünk el. Márciusban vetjük a paprikát és a paradicsomot, amit májusban ültetünk ki. Mindeközben tavasszal elkezdjük értékesíteni a salátát, pakcsojt, karalábét. Beindul a körforgás, ami egész éven át tart és munkát ad számunkra.

Fontos különbség a bio-termesztési technológia esetében – szemben a konvencionálissal – hogy kertészetünkben kizárólag élő talajban termelünk. Ugyanaz a kultúra sohasem kerül kétszer egymás után ugyanabba a földbe. Ha kikerül egy növény, akkor ősszel felássuk, betrágyázzuk azt a területet és pihentetjük egy éven át. Így tudjuk a  talajéletet is táplálni és természetes módon védekezni a kártevők ellen. Most kísérletezünk azzal, hogy ásás nélkül termeljünk zöldségeket.

Természetes növénytársítás a paprika fóliában – fotó: Agroinform.hu / Igric Dominika

A kártevők elleni védekezésben segítenek számunkra a természetes növénytársítások gyógy- és fűszernövényekkel, valamint erős aromájú illóolajokat termelő virágokkal.

Tapasztalatom szerint a természetes egyensúly beállta után a kártevők sem szaporodnak fel olyan mértékben, hogy gazdasági kárt okoznának.

A természetben az alapállapot az egyensúly, amit az archaikus ember még érzett, tudta, hogy mi történik a talpa alatt, a feje felett az égben és ezek mentén élte az életét. Mára a modern ember már nem lát túl a vágyain, neki csupán kizsákmányolandó erőforrás a Föld nevű bolygó.

A bazsalikom magához vonzza a kártevőket a paprikáról – és fűszernövényként is remek szolgálatot tesz a fiatal pár konyhájában – fotó: Igric Dominika / Agroinform.hu

Ha valamilyen kórokozó felszaporodna mégis az időjárási viszontagságok miatt, akkor időben észrevesszük a bajt és természetes alapanyagokból készített szerekkel is hatékonyan tudjuk kezelni a kultúrát.

Jövő-terveink az értékesítésre és a piacainkra koncentrálnak.

Szeretnénk elérni, hogy kizárólag Szentes-környéki vásárlóink legyenek, így tökéletesen megvalósuljon a helyben történő értékesítés és a legrövidebb értékesítési lánc.

Ki tudja... – talán ez már idén teljesülhet, ha a koronavírus-helyzet hatásai ilyen nagy mértékben döbbentik rá az embereket az egészséges táplálkozás és a természetközeli életmód jelentőségére..."

Tetszett a cikk? Ön is szívesen megosztaná észrevételeit, tapasztalatait a témával kapcsolatosan? Írja meg nekünk a véleményét a cikk alatt kommentben, vagy a szerkesztoseg@agroinform.hu e-mail címre.

Szívesen olvasna a témában további cikkeket? Ajánljuk korábbi írásainkat:

Mit kell tudni ahhoz, hogy otthon, különösebb szakismeret nélkül termesszünk zöldséget?

Vegyszermentes házi praktikák a kertet pusztító kártevők ellen