Mielőtt belefogunk a kertészkedésbe, milyen kerti szerszámokra, eszközökre lesz szükségünk?

Alapvető kellék a választott növénynek megfelelő nagyságú ültetőláda. Ezek anyaga tetszés szerint választható, lehet cserép, fa vagy műanyag, melyek mindenféle színben és formában kaphatóak. Azonban a választáskor érdemes pár szempontot figyelembe vennünk, mint például, hogy nagyobb növények esetében nem praktikus súlyos agyagedényt választani, mert az nehezen mozgatható. A fémedények, habár mutatósak, de ha tűző napfényt éri őket, könnyen felforrósodnak, ami nem éppen ideális körülmény a beleültetett növények számára.

kerti ötletek

Mindenek előtt szerezzük be a megfelelő eszközöket – fotó: envato

Ezenkívül az ültetéshez és a gondozáshoz szükségünk lehet kerti szerszámokra is, mint az ültetőkanálra, kézi kultivátorra, kis kapára és egy apró gereblyére. Öntözéshez pedig egy locsolókannára. A termőföld megválasztása is fontos feladat. Ne próbálkozzunk más kertjéből hozott termőfölddel, mert ezek tele vannak nem kívánt gyommagvakkal. Inkább vásároljunk a termeszteni kívánt növénynek megfelelő földet. Vannak univerzálisan használható általános virágföldek, melyek tökéletesen megfelelnek a kevésbé igényes növényeinknek, míg olyan növények számára, mint például a muskátli, a citrusfélék és az áfonya, speciális földet vásároljunk.

Hogyan vágjunk bele?

Mérjük fel, hogy mekkora helyünk van kertészkedni, és ennek megfelelő méretű és mennyiségű növényt vásároljunk. Sokan esnek abba a hibába, hogy túl nagyra növő növényt vásárolnak erkélyükre, mely később kényelmetlenné teheti balkonunkat a mozgástér lecsökkentése miatt.

Növényválasztás előtt fel kell mérnünk az erkélyünk adottságait is. Lényeges, hogy mennyire huzatos vagy szélvédett, napos vagy árnyékos. Mivel ezeken a tényezőkön nem tudunk változtatni, ezekhez kell alakítanunk választásunkat.

kerti virág

Legyünk tisztában az erkélyünk adottságaival – fotó: envato

Zöldségek az erkélyen

A két legnépszerűbb balkonon termesztett zöldségnövényünk kétségtelenül a paprika és a paradicsom. Míg paprikából szinte bármelyik fajta jól érzi magát cserépben, illetve egy méretesebb konténerben, addig paradicsomból vannak kifejezetten olyan fajták, melyeket balkonon érdemes termeszteni. Kezdetben ajánlott egy „koktél” változattal próbálkozni. Ezek a fajták nemcsak nagyon ízletesek, de díszítő értékkel is rendelkeznek. Hiszen kaphatóak többféle színben és formában. A paprikák közül, ha szeretjük a csípős ízeket, ajánlott kipróbálni különféle chili fajtákat, melyek termése szintén többféle színű és formájú lehet.

kerti ötletek

Vannak kifejezetten balkonra való paradicsomfajták – fotó: pixabay

Talán sokakat meglep, hogy akár a burgonya, a cékla és a sárgarépa is teremhet erkélyünkön. Mindössze be kell szereznünk hozzá egy legalább 30 cm mély ültetőedényt, hogy a növény gyökérzetének legyen elég hely a fejlődéshez. Illetve a cékla és a sárgarépa esetében léteznek olyan fajták, melyek alkalmasabbak a nem szabadföldi termesztésre. (Ilyen a Kornett fajtájú cékla és a Párizsi vásár, illetve a Little finger fajtájú sárgarépa.) Összegezve,

a balkonon végzett zöldségtermesztésnek nincs akadálya, pusztán ki kell választanunk a megfelelő módszert, eszközöket és a fajtát a termeszteni kívánt zöldségünk neveléséhez.

Gyümölcsfa a balkonon? Lehetséges?

Gyümölcsfát legjobb ősszel ültetni. Így van ez a balkonra kiültetendő fácskákkal is. Először is válasszunk egy télálló ültetőedényt számukra, ami legalább 50 x 50 x 50 centiméteres és az alján van lyuk, hogy a felesleges víz távozni tudjon. A könnyebb mozgathatóság kedvéért pedig érdemes beszereznünk alá egy görgős alátétet. Ültetésnél az edény aljára tegyünk kavicsot vízelvezetőnek, erre menjen a jó minőségű virágföld, amit keverjünk össze marhatrágya-granulátummal.

A beültetett gyümölcsfát a tél során sem kell bevinni a szobába, nyugodtan maradhat odakint. Ekkor fagymentes időben kéthetente öntözzük meg. Az igazán fagyos napokra felkészülve pedig tekerjük körbe a gazdaboltokban kapható buborékfóliával.

A balkonon termesztett gyümölcsfák habár nem adnak nagy mennyiségű termést, de a frissen szedett gyümölcs örömét megadják. Emellett jó hír, hogy növényvédelmi szempontból jóval kevesebb betegség fenyegeti őket, így tavasszal elég egy lemosó permetezést alkalmazni. Ezt követően más kezelésre vélhetően nem is lesz szükségünk.

Ősszel és télen is zöldellő balkon? Hogyan?

Az ősz bekövetkeztével se mondjunk le a növényekkel díszített erkélyről. Jó néhány dísznövény is kiválóan bírja a hűvösebb időszakot. A dísznövények közül nyár után is sokáig gyönyörködhetünk az árvácskákban, a csarabban, a krizantémban és a varjúhájban. Na meg a díszkáposztában, ami egyszerre fogyasztható és még mutatós is. A tél beálltával pedig színes bogyós örökzöldek nyújthatnak megoldást a dísznövények szerelmesei számára. Ilyen a kúszó fajdbogyó, melynek piros bogyói és menta illatú örökzöld levelei üde színfolt lehet a szomorú szürke, ködös időjárás beköszöntével.

díszkáposzta

Díszkáposzta – fotó: Agroinform.hu

Ha ősszel sem szeretnénk lemondani konyhakertünkről, érdemes beszereznünk (vagy akár mi magunk is elkészíthetünk) egy mini üvegházat. A vénasszonyok nyara ideális arra, hogy felkészítsük növényeinket a közelgő hűvös éjszakákra. Az üvegházat minél naposabb helyre tegyük, lehetőleg a fal mellé, hogy a lakásból kiáramló meleg is fűthesse azt. Majd töltsük meg fűszernövényekkel, de a chili paprika és a paradicsom is tovább teremhet üvegházban.

Jó kertészkedést kívánok!