Néhány gazdacserés fajnál bízhatunk az elköltözésükben (pl. az egyik kőrisgubacstetű-faj nyár közepén a jegenyefenyő gyökerére migrál), másoknál akár őszig is permetezni kell. Mospilan 20 SG, Vektafid A, Decis Mega a jelenlegi kínálat, ebből választhat a növényorvos. (Kamaránk folyamatosan javaslatokat nyújt be a Nébih szakembereinek a közterületi növényvédő szerek számának bővítésére. Az újdonságokról tájékoztatom Önöket.)

”Szürkül, töredezik a Ligustrum levele!” – hívtak a kertészkollégák május elején. Sejtettem az okot, hiszen a fagyalnál ezidáig nem találkoztam más károsítóval, ami ellen permetezni kellett volna.

fagyal

fagyal

A fagyaltripsz akár teljes lombhullást is előidézhet – A szerző felvételei

A fagyaltripsz szívásától deformálódnak és válnak ezüstössé, törékennyé a levelek. Akár teljes lombhullást is előidézhet. A helyszínen, a közeli fotón a rovarokat is elcsíptem, ürülékszemcséik társaságában napoztak.

kép

Fagyaltripsz – A szerző felvétele

A levéltetveknél leírt hármas rovarölőszer-kombinációval, apró cseppekkel permeteztünk. A június végi ellenőrzésem azt mutatta, hogy sikerült a kezelés. A fiatal hajtások már üde zölden, a fajra jellemző nagyságban fejlődtek. A biztonság kedvéért megismételtük a védekezést, hiszen a közeli orgonabokrokra is veszélyt jelent a faj.

Ijesztő jelenség a platánok kéreghullása. Évekkel ezelőtt beszéltem erről az MTA Növényvédelmi Kutató Intézetében dr. Vajna Lászlóval, ő vizsgálta a jelenséget. Nem talált sem olyan gombát, sem olyan baktériumot, melyet felelőssé lehetne tenni. Élettani jelenség, talán az idei szélsőséges időjárásunk okolható. Túlélik a fák, nem érdemes permetezni, növényvédő szerekkel nem gyógyítható. A fotót június közepén készítettem.

platán

platán

A platánok kéreghullása élettani jelenség, növényvédő szerekkel nem gyógyítható – A szerző felvételei

Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény (továbbiakban Tv.) 17. § (4) bekezdése értelmében köteles a földhasználó az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani. Hétfőtől elkezdődnek a hatósági parlagfű-ellenőrzések.

Belterületen ha az önkormányzat minősül földhasználónak (azaz közterületen található a gyom), és nem tesz eleget védekezési kötelezettségének, akkor a területileg illetékes kormányhivatal növényvédelmi hatósága tart helyszíni szemlét és indítja meg az eljárást.

A parlagfűszezon kezdetével elindul a Nébih parlagfű-bejelentő rendszere is, amellyel interneten vagy okostelefonon keresztül bárki bejelentést tehet az általa észlelt fertőzött területről. Az előző években az útszélekről, parkokból, rosszul kaszált gyepekről is érkeztek jelzések a https://pbr.nebih.gov.hu-ra.

A gyommentesítéssel kapcsolatban további információkért forduljanak bizalommal a megyei kormányhivatalokhoz és a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara területi szerveihez. Felvilágosítást kaphatnak pl. a glifozát hatóanyagú gyomirtókkal vagy a kaszálási fordulók időzítésével kapcsolatban is.

Zsigó György, Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

További növényvédelmi előrejelzésekért, fotókért és a teljes hazai növényvédőszer adatbázisért kattintson az Agroinform.hu/novenyvedelem oldalra.