Aggódhatnak a pálinkafőzők is!

Nem kizárt, hogy az elmúlt tíz-tizenöt év leggyengébb kajszitermését szüretelhetjük idén – mondta a Világgazdaságnak Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet alelnöke. A gyümölcs termése évjárattól függően 10 és 40 ezer tonna között váltakozik, idén egészen biztosan ennek a sávnak az alján lesz. Az alacsony termésmennyiség oka a tavaszi fagy. A korai fajtákat szinte teljesen „kivégezte” a március 1-jére virradó éjszaka tapasztalt mínusz 20-24 fokos hideg, ugyanis a kajszi rügyei akkor már elkezdtek duzzadni, egyes fajták két hétre voltak a virágzástól.

A terméskiesés egyaránt jelentős a Dunántúlon, Dél-Magyarországon, a Duna–Tisza köze déli részén, egyedül az észak-magyarországi termőtájakon pusztított kevésbé a fagy. A közép- és késői érésűekből ugyan lesz értelmezhető mennyiség, de ott is gyengének nevezhető a hozam. Apáti Ferenc szerint ennek megfelelően magas árak lesznek, a friss kajszi termelői ára az elmúlt években tapasztalt 200–450 forintos intervallum felső harmadában, 350–400 forint között várható.

Ilyenkor még bőségesen van a magyar piacon olasz és spanyol kajszi, 800 forintos áron, július dereka után viszont ezek eltűnnek. Pálinka-alapanyagnak ugyanakkor az importkajszi nem kerül szóba, már csak az ára miatt sem. Apáti Ferenc szerint ezeknek az íze, a cukortartalma és a cukor-sav aránya sem feltétlenül alkalmas jó pálinka készítésére. Az őszibaracknál egy fokkal jobb a helyzet, mint a kajszinál, de ott is gyenge termés lesz. Az utóbbi években jellemző volt a 10 és 60 ezer tonna közötti termés, az idén várhatóan nem haladja meg a 20 ezer tonnát.

Nem túl kecsegtetőek a kajsztermés-előrejelzések Európa-szerte... – fotó: Shutterstock

2018 kajszitermés-kilátásai:

Az idei évben a téli időszakban a fajták hidegigénye teljesült, azonban a februári és márciusi időjárás nem volt kedvező. A fagyok és a hűvös csapadékos idő késleltette a fejlődést, valamint hatással volt a termésmennyiségre.  E mellett a tavalyi nagy termés is kissé túlterhelte az állományokat, amely szintén érezteti hatását.

A kiesés valószínűleg nagyobb mértékű a korai szegmensben. A korai virágzású fajtákat a fagyok is jobban tizedelték és a hűvös, csapadékos időnek köszönhetően a termékenyülés is rosszabb volt.

Bár április végén (megj.: a MEDfel idején) még nehéz megjósolni, mekkora termés várható, az előzetes becslések 2017-hez képest 18 százalékos csökkenést mutatnak az európai kajszitermést illetően. Ez 558 ezer tonna gyümölcsöt jelent, ami a 2012-2016 időszak átlagához képest még mindig 8 százalékkal több.

Érdekesség, hogy annak ellenére, hogy az idei termést különféle problémák sújtják, a 2018-as évre vonatkozó becslés még mindig magasabb a korábbi időszak átlagánál. Ennek magyarázata, hogy az európai termőterület folyamatosan bővül, ezzel párhuzamosan pedig a korszerű fajták és technológiák terjedésével a termelékenység is nő.

A 2018. év terméskilátásai országonként (előző évhez viszonyítva, áprilisi becslések alapján):

Olaszországban 33 százalékos csökkenés, Franciaországban 14 százalékos csökkenés, Görögországban 12 százalékos csökkenés. Egyedül Spanyolországban látszik némi bővülés, ez az előző évhez képest + 9 százalék.