Miért vált szükségessé a kutak létesítése?

Az Európai Unió a vízkészletek felmérését szorgalmazta és Magyarország kormányával együtt szükségesnek ítélte meg, hiszen a víz lassan a legdrágább kincsünkké válik.

Mostanában az aszályos időszakok folyamatosan követik egymást, nyaranta a hőmérséklet folyamatos növekedése, a klímaváltozás  egyre inkább magasabb vízfogyasztással jellemezhető.Könnyebb persze a vízhez jutás akkor ha van a területünkön egy kút, ami természetesen engedéllyel létesített. A háztáji gazdaságokban a közelmúltban felértékelődött a szerepe a zödségtermesztésnek a magas árak miatt.

Mik a lehetőségek kút létesítésére?

Amennyiben engedély nélkül fúrt, vagy ásott kúttal rendelkezünk, úgy annak a fennmaradási engedélyét a 1995. évi LVII. törvény szerint, utólagosan 2023. december 31-ig bírság mentesen kérelmezheti a tulajdonos.

Ezért fúrt  kút esetében mindig  szakembert kell igénybe venni az engedélyhez szükséges  dokumentáció kiállításához, ásott kút esetében nem minden esetben , a helyi jegyző tud segíteni ennek eldöntésében és az engedélyezésben.

Egyre nagyobb mértékben fogy az iható víz mennyisége - fotó: pexels.com

A vízgazdálkodási törvényhez megjelent módosító javaslat szerint a csak háztartási igényeket kiszolgáló kutak esetében megváltozik az engedélyezési eljárás, ugyanis ha a kút mélysége nem éri el az 50 m-es talp mélységet és az első vízzáró réteget, vízkészlet-védelmi szempontból kockázatmentes területen hoznák létre, nem lesz szükség az engedélyezés lefolytatásra.

A javaslat értelmében vízkészlet-védelmi szempontból kockázatmentesnek megítélt területekről térkép készülne, és elsősorban ezeken a területeken lehetne engedély nélkül kutat létesíteni. Sőt nemcsak az új kutak fúrt, vagy ásott variációjához nem kellene engedélyt kérni, hanem a már meglévő, engedéllyel nem rendelkező kutakra sem kellene pótolni az engedélyeket, amennyiben a javaslatot megszavazzák.