A pajzstetvek 80 százaléka nem pusztult el, a – 15 fokos hőmérsékletek ellenére. Még megdöbbentőbb a ráckevei eredmény, a koronában maradt nyári vértetűtelepek 40 százalékban átvészelték ugyanis a – 22 fokot is.

Ahol nyáron gondot okoztak a rovarok, atkák ott az idén is el kell végezni az olajos tavaszi lemosó permetezést. A gombák, baktériumok is túlélték a telet, a rezes és a kénes lemosásra is készülhetnek azok a kertbarátok, akiknél ezek a kórokozók gondot jelentettek és a most is megtalálhatóak a fás növényeken.

A réztartalmú gombaölők közül, sokan még mindig a klasszikus rézszulfátra (rézgálicra) esküsznek,
pontosabban az ebből készített bordóilére - fotó: Shutterstock

A rézszulfátot ( a rézgálicot avagy a kékkövet) már csak lombtrágyaként szerezhetik be, de számos, mésszel már a gyárban összekevert változatban is megvásárolható: Bordói Por, Bordói Extra, Bordóilé Neo SC, vagy a Bordóimix DG, Cuprogard DG, stb. Sok éve használjuk a rézoxiklorid hatóanyagot. Ebből készül a Copper Field, Rézoxiklorid 50 WP, Montaflow, Astra Rézoxiklorid, Neoram 37,5 WG, Rézox, Cuprosan 50 WP, Cuprozin 35 WP, Meteor, Rézmax Micro 63 WG, Rézoxiklorid 50 WP (Saldeco), Cuprocaffaro Micro, Roxi, Meteor, és még sorolhatnánk.

A fenti hatóanyagok mellett néhány éve megjelentek új molekulákat tartalmazó, nagyon finom őrlésű rezek is. Lassabban bomlanak, tovább védik a növényeket és nagyobb levélfelületet képesek lefedni. A rézhidroxid hatóanyagból gyártják a Champion WG és 2 FL és Gold, Champ DP, Copac Flow, Copernico Hi Bio, RezErv, Funguran-OH, Kocide 2000, Vitra Rézhidroxid, Joker 77 WP, Jolly 77 WP, Hydrostar, Pomuran Réz, stb. szereket. Kiváló esőállósággal rendelkeznek. Többségüket nyáron is felhasználhatjuk, nagy előnyük, hogy csonthéjasokban is engedélyezettek (őszibarack kivételével). Már nem perzselnek mint a fent felsorolt „régi” rezek.

Érdemes permetezési próbát végezni

A tribázikus rézszulfátot tartalmazó Cuproxat FW lemosás után csonthéjasokban, sőt az őszibarackban is engedélyezett tafrinára. Azért érdemes permetezési próbát végezni, az engedély szerint ősziben sziromhullás,levélperzselés előfordulhat. A Nordox 75 WG -ben rézoxid van. Esőállósága és tartamhatása nagyon jó. Csonthéjasokban csak tavaszig vethető be, de sok más kerti növénynél mehet nyáron is. Rezes szereink esőállóságát növelhetjük a Silwet Star tapadásfokozó hozzáadásával. Ahol a törzsön, ágakon áttelelő állati kártevők ellen kell védekezni pl. egyes pajzstetű, levéltetű, moly és atka fajok ellen, ott jöhetnek a jól ismert olajok: Vektafid A, Biola-Agro, Catane, va lamint a Grounded.

A kéntartalmú hatóanyagok közül lemosásra a poliszulfidkén hatóanyag egy fokkal jobban bevált, mint az úgynevezett nyári kénkészítmények. Egyedül a Tiosolban találhatjuk ebben a formában a kenet. Jelenleg bórtartalmú lombtrágyaként kapható, csökkentett kéntartalommal. A lenti kombinációkban is poliszulfidkén található. Aki együttes hatást szeretne elérni permetezésével rovarokkal, atkákkal és a különböző kórokozókkal szemben, az számtalan gyári kombináció közül választhat. Réz+olaj, kén+olaj, réz+kén+olaj és réz+kén összetételben is kaphatóak.

Előnyük, hogy kényelmesen, egy menettel több ellenséget is gyérítünk. Hátrányuk, hogy gyakran kisebb mennyiségű hatóanyagot tartalmaznak. Réz+olaj: Vegesol R, Vektafid R, stb. Poliszulfidkén+olaj: Nevikén, Agrokén, Nevikén Extra, Vektafid S, stb. Réz+kén+olaj: Vegesol eReS, Greentech eReS, Olajos Rézkén, stb.
Réz+kén: Bordóilé+Kén Neo SC, Rézkén 650 SC, stb

A cseresznyerügyek már a rügypattanás állapotában vannak. Lassan készülhetnek az első permetezésre. Tavaly óta nem változtak a felhasználható III. kategóriás növényvédő szerek.

A növényorvos a dióra külön is felhívja ezúttal a kertbarátok figyelmét

A szakember szerint már jól látszanak a női és a hímivarú virágkezdemények is. Ez utóbbi rügypikkelyein, a rákos ágakban és a lehullott lombban telelt át az a baktérium, amely tavaly nagy gondot okozott. Kezdetben a levélereket, majd a termést, a bélrészt támadta meg. Most a beteg levelek, termések megsemmisítésével és a rezes lemosással csökkenthetők az induló tavaszi fertőzést. Ezzel együtt a gnomóniás gombabetegsége ellen is védekezhetünk.

dió

A képen piros körrel jelölve látható a gnomóniás betegség tünete, a besüppedő, barna szegélyű, kiszürkülő folt – fotó: Zsigó György

A zuzmókkal kapcsolatban mindig sok a kérdés. Telepeik egyeseknek ijesztőek, de nem veszélyesek. Csak a kéreg felületén kapaszkodnak meg, nem hatolnak be a növényekbe.

Ebben a felhívásban már háromszor is utalt a szakember a réztartalmú gombaölőkre. Nem túlzott, az egyik legfontosabb hatóanyag a gombák elleni és az egyetlen lehetőség a baktériumok elleni harcban.

A talaj mikroszervezeteit azonban károsíthatja, ezért meg kellene akadályozni a tömény permetlé lecsorgását a talajra. Nehéz feladat, hiszen a lemosást éppen hogy bőséges lémennyiséggel, áztatásszerűen kell elvégezni.

Egyszerű és jó megoldás, ha fóliát terítenek a kezelés idejére a fa alá. A szakmai tanácsadást ezúttal Zsigó György adta, amelyet a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara segítségével Budakalász-Pomáz-Üröm határában felállított műszerekkel végeztek.