Az angol Sheffield Egyetem kutatói megfigyelték, hogy bizonyos fűfélék átvehetik a mellettük növő egyedek génjeit (ez génlopásnak, reprodukciós fertőzésnek is nevezhető), és ennek eredményeként emberi beavatkozás nélkül génmódosított növények jöhetnek létre – írja a sheffield.ac.uk.

Feltételezhető, hogy a történelem során ilyen spontán géncsere a fűfélék nagyszámú fajtáinak és változatainak kialakításában is közrejátszott – teszik hozzá.

Bizonyos fűfélék átvehetik a mellettük növő egyedek génjeit, állítják tudósok

Bizonyos fűfélék átvehetik a mellettük növő egyedek génjeit, állítják tudósok – Fotó: Shutterstock

Fentiek alapján azt is könnyen el lehet képzelni, hogy egy ilyen géncsere és módosulás emberek által irányítva, mesterségesen is előidézhető.


A következő lépésben kutatók tanulmányozni akarják, hogy melyik növényfaj melyik másik fajtól, és milyen körülmények között képes géneket átvenni (átadni vagy lopni), és így a megfelelő párok összeválogatásával a természet maga is elvégezheti azt, ami eddig csak bonyolult biokémiai folyamatok tanulmányozása és génsebészeti módszerek alkalmazása révén volt lehetséges.

Ennek sikeres végrehajtása várhatóan még hosszabb időt vesz igénybe, azonban  forradalmi változást hozhat a növénynemesítésben, lényegesen meggyorsíthatja annak folyamatát és csökkentheti az előállítás költségeit.