Június második felére beköszöntött a nyári hőség. A nappali hőmérséklet meghaladja a 30 °C-ot, de még mindig előfordulnak záporok, zivatarok, helyenként kiadós csapadékmennyiséggel és viharos széllel társulva.  Emiatt a relatív páratartalom még mindig magas, ami fokozza a fertőzésveszélyt, és nehezíti az aktuális növényvédelmi munkák elvégzését.

A kapásoknál egyre több kártevővel kell számolni

A szántóföldi kultúrák közül az őszi vetésűeknél már nincs sok teendő, ezzel ellentétben a kapásoknál még csak most szaporodnak fel a károsítók. A megelőző védekezéseket a hőség miatt a hajnali vagy az esti órákra kell időzíteni.

A kalászosok közül az őszi árpa már szőkül, a szemek érnek, sőt van, ahol már elkezdték az aratást. Az őszi búza felső levelei a kalásszal együtt még mindig zöldek, a szemek tejesérés fázisában vannak. Az érési folyamat kissé vontatottabb a csapadékos időjárás miatt.


sárgarozsda (Puccinia striiformis) számára a csapadék fontos, a mostani esők továbbra is segíthetik a terjedését, de a melegedés megállíthatja azt. A kalászfuzáriózis (Fusarium spp.) okozta fehéredést itt-ott megtalálni, de a legtöbb táblában sikeresen védekeztek a fertőzés ellen. A veszély azonban még most sem múlt el.

parlagfű

A csapadék és a meleg nemcsak a kukorica fejlődését segítette, hanem a parlagfűét is – fotó: Lepres Luca

A kukorica megkapta a csapadékot és a meleget, amire igen jól reagált, zöldebb és erősebb, gyorsan növő állományokat lehet látni. A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) rajzása hamarosan tömegessé válik, tehát érdemes megfigyelni. A lárvák károsítása helyenként már megfigyelhető a levélfurulyában.

A gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) rajzik már, de ebben az időszakban még más tápnövényt keres. A levéltetvek, úgymint a zselnicemeggy-levéltetű (Rhopalosiphum padi), szinte mindenen megjelennek, így a kukorica sem kivétel.

A napraforgót támadják a levéltetvek

A napraforgó-állományok megerősödtek, már csillagbimbós állapotban vannak. A bimbókat sajnos már a levéltetvek (Aphis fabae) is megtalálták. Korán indult a betelepedés, egyelőre azonban nem időszerű a védekezés ellenük, érdemes várni a kolóniák növekedésére és csak azután védekezni.

napraforgó

A napraforgó már csillagbimbós állapotban van – fotó: Simon Gábor

A levél- és szárfoltosságok általánosan még nem jelentek meg, de néhány helyen észlelték az alternáriás levélfoltosság (Alternaria helianthi) tüneteit az alsó leveleken, illetve a fehérpenészes szártőkorhadás (Sclerotinia sclerotiorum) tüneteit. A peronoszpóra (Plasmopara halstedii) primer tünete is jelen van az állományokban. A jelenlegi körülmények kedvezőek a betegségek fertőzéséhez, ezért a megelőző védekezést ajánlott elvégezni.

Nem lesz könnyű a repce betakarítása

A repceállományok érése igen egyenetlen, van, ahol már száraz a növény, és színeződő magvak találhatók a becőkben, míg máshol még zöld a szár és a becő, esetleg a felső levél. Ezenfelül több helyen megdőltek a növények, ami a betakarítást bizonyosan megnehezíti majd. Az esős időjárásban terjedt a fehérpenészes szártőkorhadás (Sclerotinia sclerotiorum), de ezen már csak a deszikkálás és a betakarítás segít.

repce

A repceállományok sok helyen megdőltek – fotó: Lepres Luca

Csonthéjasokban megállíthatatlan a moníliás gyümölcsrothadás

A csonthéjasok közül érik a cseresznye és a meggy. Sajnos a hirtelen jött bőséges csapadék kirepesztette a gyümölcsöket, ráadásul megállíthatatlanul terjed a moníliás gyümölcsrothadás (Monilínia laxa, M. fructicola). Ezenfelül a lombozatot a blumeriellás levélfoltosság (Blumeriella jaapii) fertőzi. A cseresznyelégy (Rhagoletis cerasi, R. cingulata) rajzása közepes mértékű, az ellene való védekezés sikeressége már megmutatkozik a nyüves gyümölcsök számában.

A szilva még a gyümölcsét neveli, de a moníliás gyümölcsrothadás (Monilínia laxa, M. fructicola) azt is megtámadja. Itt még van idő az érésig, vagyis lehet még kezelni ellene.

Kajszibarackban és főképpen őszibarackban az esők után erősödött a sztigminás levéllyukacsosodás (Stigmina carpophyla) fertőzése a leveleken. A korai lombvesztés megelőzésére érdemes már most kezelni a betegség ellen. A keleti gyümölcsmoly (Grapholita molesta) rajzás még mindig intenzív, az őszibarack hajtásvégein a károsítása egyre gyakoribb.

Az alma most érzékeny a kórokozók támadására

Az almásokban intenzív a hajtásnövekedés, és a gyümölcs is növekszik. Ebben a fejlődési stádiumban a gyümölcs érzékeny kórokozók támadására. A napos, melegedő időjárás és a fennálló magas páratartalom miatt a lisztharmat (Podosphaera leuchotricha) erős visszatérése várható. A varasodás (Venturia inaequalis) lappangási ideje melegedéssel lecsökken, a gyakori esők, a nedvesség segíti a kórokozó támadását. Az intenzív védekezéseket felszívódó+kontakt hatóanyag-kombinációkkal folytatni kell.

Jó hír viszont, hogy a levéltetveknek (Disaphis plantaginea, Aphis pomi) nem kedvez a gyakori heves eső, a kolóniák csökkennek, de legalábbis megállnak a növekedésben.

A szőlőt támadja a lisztharmat, a peronoszpóra és a feketerothadás is

A szőlőben, ahogy az várható volt, a napos időben felszáradt a lomb, és máris megjelent a lisztharmat (Uncinula necator). Tünete mostanra sajnos a levélen és a frissen kötött bogyón is előfordul. A csapadékos napoknak köszönhetően a peronoszpóra (Plasmopara viticola) sem tágít, tehát még ne hagyjuk el a tankkeverékből a hatóanyagot ellene. Ahol időben megkapta az ültetvény a kezelést, ott a leveleken megjelenő olajfoltok mostanra beszáradtak, úgyszintén a károsodott fürtrészek is elszáradtak.

szőlő

Ahol sikeresen védekeztek a peronoszpóra ellen, ott az olajfoltok már beszáradtak – fotó: Lepres Luca

A feketerothadásnak (Guignardia bidwellii) a meleg, esős időjárás teljes mértékben optimális. Meg is találtuk az első tüneteket a leveleken, azaz a sötétlila szegéllyel határolt nekrotikus foltokat. Amennyiben a növényvédelmi technológia nem teszi lehetővé a feketerothadás elleni hatóanyag alkalmazását, gyors levelezéssel megakadályozhatjuk a további terjedést.

szőlő

A feketerothadás kezdeti tünete már megjelent a szőlő levelén – fotó: Lepres Luca

Az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) lárvái kelnek, de a védekezéssel még ajánlott várni, mert még csak L1-L2 stádiumú a lárvák tömege.

Ha még több, növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, látogasd meg a Növényvédelem rovatot.
Ingyenes növényvédőszer-keresőnket megtalálod ide kattintva.