Szeptember 15-én ünneplik Egerben a Bolyki Pincészet és Szőlőbirtok eddigi 25 évét és koccintanak a következő 25-re. A rendezvény 17:00 órától kezdődik, a programok között szerepel 18.30-tól Herczeg Flóra, 19.30-tól pedig Jónás Vera koncertje, majd DJ Sadah Soul repíti vissza a 90-es évekbe a táncolni vágyókat.

A borászat alapítója, Bolyki János – miután végzett a Könnyűipari Főiskola bőrös szakán – 1998-ban kezdett szőlővel foglalkozni. A szülei a háztájiban mindig műveltek szőlőt, annak termését eladva keresetkiegészítésként, de borkészítéssel nem foglalkoztak – így Ő első generációs borásznak számít.

Bolyki János

Bolyki János, borász, a Bolyki Pincészet és Szőlőbirtok létrehozója – fotó: Bolyki Pincészet és Szőlőbirtok/Facebook

Bolyki János a birtokát a kárpótlásból visszakapott földek betelepítésével alapozta meg: első lépésként 1998-ban 11 hektár szőlőt telepített az Öreghegyen. Amikor 2002-ben termőre fordult a terület, újabb telepítésekbe és borkészítésbe fogott, így évről-évre előre haladva kialakult a mai, 27 hektáros Bolyki birtok.

Amikor a borászkodáshoz pincét keresett, rátalált arra a régi kőfejtőben lévő pincére, ahol már elkészülhettek a sikereket elérő 2003-as évjárat borai. Ahogy nőtt a megtermelt szőlő mennyisége, a borász úgy vásárolta az újabb pincehelyeket. Napjainkra már 4,2 hektárra nőtt a terület, ami magában foglal 4 bányaudvart és a környező területeket is.

Bár nagyon népszerűek a tufapincék, mert jó a hőháztartásuk, a szakember mindig szeretett volna a borkészítéshez korunk igényeinek mindenben megfelelő, steril környezetet biztosítani, ezért 2019-ben építkezésbe fogott. Az új épület 2020-ban készült el, stílusában jól illeszkedik a környezethez, belül pedig a legmodernebb eszközökkel van felszerelve, így helyben tudnak palackozni is.


szőlő

A Bolyki pincénél családias hangulatban dolgoznak, nincsenek szigorúan vett feladatkörök – fotó: Bolyki Pincészet és Szőlőbirtok/Facebook

Az Egri bovidéken sok fajtával dolgoznak, ezért itt a megszokottnál is nagyobb szerepet kapnak a házasítások. A vörös Egri Bikavér fehér párja az Egri Csillag. Mindkét bort több minőségi kategóriában készítik: a classicus a mindennapok jó minőségű bora, míg a superior és grand superior magasabb minőséget és egyre több termőhelyi sajátosságot képvisel.

Mivel a borász hisz a házasításokban, így tudja, hogy meg kell találni azokat a fajtákat és területeket, amelyek jól egészítik ki egymást. Bevallása szerint ez olyan, mint egy bonyolult puzzle, ahol a darabok minden évjáratban változnak, de ez így van jól, hiszen minden évjárat Csillaga és Bikavére ennélfogva egyedi és megismételhetetlen lesz.

A Bolyki pincénél családias hangulatban dolgoznak, nincsenek szigorúan vett feladatkörök, mindenki a lehető legtöbb területen igyekszik segíteni. Így biztosak lehetnek abban, hogy váratlan feladat esetén is  biztosan meg tudnak birkózik a kihívással. A szőlőben 1998 óta állandó csapattal dolgoznak, egy borsodszentgyörgyi csapat ingázik naponta hozzájuk.