A görögdinnye sokunk kedvence. Szinte elképzelhetetlen nélküle a nyár. Kiválóan oltja a szomjunkat, és remek alternatíva, amikor már unjuk a különféle üdítőket és ásványvizeket. Nincs nélküle kerti sütögetés, de a pecázások is szegényebbek lennének, ha nem lenne dinnye. Van, aki kockákra vágja és úgy hűti le, de van, aki csak kiül a kertbe egy nagy szelet dinnyével a kezében. Van, aki magában fogyasztja, van, aki kenyérrel, esetleg egy kis sóval.

Azonban akárhogy is fogyasztjuk, abban egyetérthetünk, hogy sajnos az évnek csak igen rövid időszakában lehet részünk benne. De ennek nem kell feltétlenül így lennie, hiszen a dinnyét könnyedén el tudjuk tenni télre is, így akár a karácsonyi vacsorát is bearanyozhatjuk vele. A legjobb pedig az, ha a saját kertünkben termesztett dinnyét tálaljuk fel karácsonykor!

Kicsi a kerted? Akkor is lehet dinnyéd!

A görögdinnye, neve ellenére, Afrika déli részéről származik, és leginkább íze és cukortartalma miatt kedveljük. A kerti termesztésének pedig hazánkban nincs semmilyen akadálya. A saját termesztésű dinnyéhez ráadásul nem kell óriási kerttel rendelkeznünk. A dinnye ugyanis kiváló akrobata, így ha segítünk neki, akkor felfelé is nagyon jól fog tudni terjeszkedni, így jóval kevesebb helyet foglalva el a kertünkből. Így pedig elég lesz számára egy körülbelül másfél négyzetméternyi ágyás is.

dinnye görögdinnye

A dinnye télen is finom. Ráadásul nagyon könnyen hozzá is tudunk jutni. Fotó: Shutterstock

A dinnye esetében létfontosságú, hogy rengeteg napfény érje, így ezt vegyük figyelembe, amikor arról döntünk, hol legyen a helye a kertben. A dinnye magja csak akkor vethető el, amikor már egészen biztosan nem várható fagy.

A görögdinnyét áprilisban és májusban érdemes elvetni. A dinnyét fészkes vetéssel vessük, vagyis készítsünk a magoknak egy kis fészket, és a fészekbe szórjunk 4-5 magot. Mivel a görögdinnye fényigényes, így a kert legvilágosabb részét érdemes kiválasztani számára. A legjobban a tápanyagban gazdag, jó vízgazdálkodású talajt kedveli. A palánták hat hét után kelnek ki, melyeket egyelni kell, majd ültessük őket egy-másfél méteres sor és tőtávolságra.


A görögdinnye esetében kulcsfontosságú a gyomlálás. A termés júliustól szeptemberig folyamatosan szedhető. A görögdinnye indáit forgatni kell a gyümölcs ideális fejlődéséhez.

Ha magaságyásban kap helyet, akkor ügyeljünk rá, hogy a gyökereinek kellő hely jusson, és inkább ne vessünk más növényt abba a magaságyásba, hogy elegendő hely maradjon az indái számára. Szüksége lesz egy kellően erős rácsra, amelyre fel fog tudni futni, és amelyik el fogja bírni a termését is. Mivel magától nem fogja megérteni a dinnye, hogy mit is szeretnénk tőle, az indáit nekünk kell majd felhelyezni a rácsokra, és ki is kell kötni.

Habár a görögdinnye folyamatosan hozza az új indákat, elég, ha csak 8-10 fő szárat futtatunk fel, az összes többi oldalhajtást le kell metszeni, így jóval egészségesebb, finomabb és nagyobb lesz a termés.

Akár egy hálót is húzhatunk a rácsra, hogy meg tudja tartani a termést. A dinnye vízellátásáról se feledkezzünk meg. A mulcsozás sokat segít, hogy a dinnye talaja ne száradjon ki olyan hamar.

Ezért együnk sok dinnyét

A görögdinnye 90%-a víz, de még így is nagyon sok benne a C-vitamin, a kalcium, a magnézium, a rost és a kálium. Ezen kívül tartalmaz még A-vitamint, B1-, B3- és B6-vitamint, valamint sokféle karotinoidot, például likopint.

A görögdinnye magas káliumtartalma miatt segít átmosni a veséket, segít a szervezet méregtelenítésében,  csökkenti a testhőmérsékletet és a vérnyomást, a benne található karotinoidok erősítik az érfalakat, a likopin pedig komoly szerepet játszik a rákmegelőzésben.

dinnye görögdinnye

A görögdinnye nagyon finom és igazán jó hatással van az egészségünkre. Fotó: Shutterstock

De nem csak a húsa, a héja is egészséges a dinnyének, mivel magas a B- és C-vitamin tartalma. Mivel azonban nyersen nem érdemes megkóstolni, készítsünk belőle inkább savanyúságot.

Így tartósítsd a dinnyét

Az az igény, hogy a dinnyét ne csak nyáron tudjuk fogyasztani, már elég korán felmerült, így már elődeink is tudták, hogyan kell tartósítani, hogy télen is részük lehessen benne. Ehhez pedig nem kell mást tenni, mint vastagon bekenni a héját mésszel, és letenni a pincébe, de úgy, hogy minél kisebb felületen érintkezzen a talajjal.

Tökéletes megoldás, ha felteszünk két rudat, és arra helyezzük a dinnyét úgy, hogy még véletlenül se tudjon leesni onnan. A mészbevonat segít megőrizni a dinnye nedvességtartalmát és roppanósságát, miközben védi a külső behatásoktól és a  mikroorganizmusoktól. Fogyasztás előtt egyszerűen csak le kell mosni a héjáról a meszet. Így pedig már semmi akadálya nem lesz, hogy a karácsonyi vacsora után dinnye kerülhessen az asztalra.

De ha nincs pincénk, viszont szeretnénk valamilyen különlegességet készíteni a téli időszakra a dinnyéből, vágjuk kockára és fagyasszuk le. Így jégkásaként tálalhatjuk majd fel.

Dinnyében gazdag étkezéseket kívánunk!