Az USA-ban gyakori, hogy a leveles zöldségek súlyos ételfertőzések forrásaivá válnak. A levelekre került kórokozó baktériumok a nem megfelelő mosást követően fertőzést, súlyos esetben akár halált is okozhatnak. Egy új kutatás az E. coli baktérium életben maradási esélyeit vizsgálta meg a leveles zöldségeken – írja az ng.24.hu.

A kutatók ötféle levélzöldséget vizsgáltak meg: római salátát, spenótot, fodros kelt, leveles kelt és fodros levelű fejes salátát. A saláta sok fertőzés forrása volt, a kel és a káposztafélék sokkal kevesebbé. A kutatók szerették volna kideríteni, mennyire hajlamosak erre a levélzöldségek. A vizsgálatok során mind az ötféle zöldség leveleit E. coli baktériummal fertőzték meg, majd 4 (hűtőszekrény hőmérséklete), 20 (szobahőmérséklet) és 37 (az emberi test belseje) Celsius-fokon vizsgálták a levélzöldségeket.

levélzöldség

Az USA-ban gyakori, hogy a leveles zöldségek súlyos ételfertőzések forrásaivá válnak – fotó: Pixabay

Kiderült, hogy három dolog befolyásolja, mi történik a baktériumokkal a leveleken: a hőmérséklet, a levélfelület tulajdonságai, például a göröngyössége, valamint a levelet beborító természetes viaszok jelenléte. Például a salátán szobahőmérsékleten gyorsan szaporodott az E. coli, hűtőszekrényben viszont jelentősen lelassult a szaporodása.

Azonban a kelnél és más káposztaféléknél, melyek viaszos bevonatúak, épp fordítva zajlik a folyamat: magasabb hőmérsékleten lassabban tud szaporodni, lehűtve viszont sokkal tovább életképes marad a baktérium. De még így is a kelféléket szereti a legkevésbé a baktérium, főzés közben pedig az E. coli elpusztul.

A vágott levelek esetében teljesen másképp zajlik a folyamat, ugyanis a levél a felvágásakor levet enged, amiben rengeteg a tápanyag, ez pedig serkenti a baktérium növekedését.

A spenót és a kelfélék leve ellenben gátolja a baktérium élettevékenységeit. Ha a saláta leveleit spenótból és kelből kinyert lével permetezték be, akkor a salátán is meg tudták állítani az E. coli szaporodását.

A kutatók reményei szerint ez a felfedezés elvezethet egy természetes alapú mikrobaellenes spray kifejlesztéséhez, amellyel meg lehet védeni a levélzöldségeket és ezáltal a fogyasztókat a baktériumoktól.