Kutatók felfedezték, hogy az antarktiszi Wilkes szubglaciális medence, amely elegendő jeget tartalmaz ahhoz, hogy akár 3 méterrel megemelje a tengerszintet, már részben megolvadt – írja a divany.hu.

A Wilkes-medence egy Kalifornia méretű jégtakaró az Antarktisz keleti részén, amelyről eddig senki nem gondolta, hogy olvadásnak indulhat. Most azonban úgy tűnik, hogy a folyamat már elkezdődött, aminek globális szinten is katasztrofális következményei lehetnek.

A Wilkes-medence 1400 kilométerre nyúlik be a szárazföldbe, és 3 kilométer vastag jégréteg borítja. A tudósok eddig azt gondolták, hogy a Kelet-Antarktisz jege viszonylag stabil, azonban a legújabb kutatások szerint az itteni jégtakaró jelentős olvadáson ment keresztül, és elkezdett visszahúzódni; a déli partvonal több ezer kilométeres szakaszán foltokban megolvadhatott a jég. Az is lehetséges, hogy közel van az a pont, amikor a medence külső pereme összeomlik.


A Wilkes-medence jégtáblákon és gleccsereken keresztül a Déli-óceánba torkollik, a jégtakaró alja pedig a tengerszint alá esik, így a gleccserek érzékenyek a felmelegedő óceánvíz nyomán történő olvadásra. Ha a gleccserek megolvadnak, az vizet juttat az óceánba, aminek következtében megemelkedik a tengerszint – becslések szerint mintegy 3 méterrel. Ez pedig katasztrofális következményekkel járhat. A tengerszint változásával szemben az ázsiai országok a legvédtelenebbek.

Antarktisz

A Wilkes-medence egy Kalifornia méretű jégtakaró az Antarktisz keleti részén, amelyről eddig senki nem gondolta, hogy olvadásnak indulhat – illusztráció: Pixabay

Amennyiben a következő 200–2000 évben 4 Celsius-fokos lenne a globális felmelegedés, a tengerszint emelkedésének mértéke akár a 10 métert is elérheti, ami legalább 50 nagyvárost teljes evakuációra vagy példátlan védelmi rendszerek kiépítésére kényszerítene. De már egy kismértékű emelkedés is komoly veszélybe sodorná a part menti élővilágot, a szárazföld belsejében pedig erózióhoz, a vizes élőhelyek elöntéséhez, a vízadó rétegek és a mezőgazdasági területek sóval való szennyeződéséhez vezetne.

Ráadásul a tengerszint emelkedésével a hurrikánok és tájfunok a jelenleginél is nagyobb pusztítást okoznának.