A Münsteri Alkalmazott Tudományok Egyetemének kezdeményezése alapján, a város mellett egy új üzemet rendeztek be a szeszgyári maradékok és a baromfitrágya újszerű hasznosítására – írja a topagrar.com. A szeszgyári, iszapos hulladékokat oltatlan mész hozzáadásával víztelenítik, és az előírásoknak megfelelően fertőtlenítik, az így átalakított masszát pedig trágyaként vagy biogáz alapanyagként hasznosítják.

A baromfitrágya feldolgozásánál pedig a keletkező ammóniumot elvezetik, és trágyát készítenek belőle, ugyanígy hasznosítják a baromfitrágyából kivont foszfort is. Eddig a baromfitrágya ammóniumtartalma többnyire veszendőbe ment, mivel nem tudták megoldani annak elvezetését.

A Christof Wetter professzor által irányított biogáztermelésben most azt vizsgálják, hogyan lehetne az előkészített baromfitrágyához növényi alapanyagot, pl. kukoricát hozzáadni. Ugyancsak próbálkoznak a nagy mennyiségben keletkező hígtrágya hasznosítható alkotó részeinek kinyerésével, ami hozzájárul a talajvíz szennyeződésének megakadályozásához.