Az agrarheute.com hírportál Frank Mitloehner, amerikai professzornak a véleményét ismerteti, amely szerint a szarvasmarhák metánkibocsásának a globális felmelegedésre gyakorolt hatását, illetve veszélyét a tudományos közvélemény jelentősen eltúlozza, illetve alapveően helytelenül ítéli meg.

szarvasmarha

A szarvasmarhák által kibocsátott szén-dioxid eleve a talajból és a levegőből származik – fotó: pixabay.com

Nem légszennyezésről, hanem a gázok légtérben való körforgásáról van szó

Azt a professzor is elfogadja, hogy a szarvasmarhák által felböfögött metánnak a globális felmelegedésre gyakorolt hatása a CO2-nél 28-szor erősebb, de ez nem indokolja, hogy a metánt szupererős üvegházhatású gáznak, a szarvasmarhákat pedig a legnagyobb légszennyezőnek kell kikiáltani, amint az az utóbbi 30 évben általánossá vált.

Itt azt is figyelembe kell venni, hogy a szarvasmarhák által kibocsátott szén-dioxid eleve a talajból és a levegőből származik, és azt az állatok növényi termékeken keresztül vették fel. Tehát itt nem igazán, légszennyezésről, hanem a gázok légtérben való körforgásáról van szó.


Klímagyilkos tehenekről beszélni a professzor szerint nevetséges

Egy metánmolekula ugyanis, a levegőben kereken 10 év alatt lebomlik, a CO2 viszont ezer évig is megmarad. Ezért  teljesen hamis és félrevezető az a megállapítás, hogy egy 10 tonna metánt kibocsátó állattartó telep 280 tonna szén-dioxid-kibocsátással azonos értékben szennyezi a levegőt.

szarvasmarha

A szarvasmarhák által felböfögött metánnak a globális felmelegedésre gyakorolt hatása a CO2-nél 28-szor erősebb – fotó: pixabay.com

Ha egy száz fős szarvasmarha állományt veszünk, és feltételezzük, hogy az 30 éven át azonos mennyiségű metánt bocsát ki, akkor a légköri metán mennyisége azonos marad, mert az első 20 évben keletkező gáz az időszak végére teljesen oxidálódik, szén-dioxidra és vízre bomlik le. Ezért klímagyilkos tehenekről beszélni, a professzor szerint egyszerűen nevetséges.