Évtizedek óta kongatják a vészharangokat a tudósok: emelkedik az óceánok hőmérséklete, olvadnak a sarkköri jégsapkák, a felmelegedési spirál egyre gyorsul. A globális felmelegedés visszafordíthatatlan és katasztrofális hatással lesz az életünkre.

A kutatók most egy újabb súlyos, egész Európa éghajlatára döntő befolyással bíró folyamatra hívták fel a figyelmet: évtizedeken belül leállhat a karibi térségből Európa partjaihoz meleg tengervizet szállító Golf-áramlat.

Úszó jégtáblák

Az összeomlás szélén a Golf-áramlat, megváltozhat a teljes éghajlatunk és ellehetlenülhet a mezőgazdaság – Fotó: pixabay.com

Már így is az utóbbi 1600 év leglassabb tempójában viszi a vizet a Golf, de most már közel került ahhoz, hogy teljesen leálljon – szemlézi a Guardian cikkét a 24.hu.

A Golf-áramlat leállása globális katasztrófát okozna, a mostani mezőgazdasági területek ellehetetlenülnének. Indiában, Dél-Amerikában és Nyugat-Afrikában bizonytalanná válna a csapadék, Európában pedig lecsökkenne a hőmérséklet és még szélsőségesebbek lennének viharok. Észak-Amerika keleti partjainál megemelkedne a tengerszint. Egy ilyen változás még az amazonasi esőerdőkre és az antarktiszi jégpáncélra is hatással lenne.

Niklas Boers, a német Potsdami Klímahatás-kutató Intézet kutatója arra hívja fel a figyelmet, hogy már látható jelei vannak az áramlat destabilizációjának és nem engedhetjük meg magunknak, hogy a Golf-áramlat összeomoljon.

A Golf-áramlat felfedezése óta már többször megfigyeltek gyorsabb és lassabb folyású időszakokat, azonban a kutató arra figyelmeztet, hogy a mostani folyamatok ijesztőek és váratlanok. Nagyon bizonytalan, hogy mennyit bír még ki az áramlat. Lehet, hogy pár évszázad, de az is lehet, tíz éven belül – tehát néhány éven belül – összeomlik.

Boers hasonlatával a Golf-áramlat olyan instabil, mint egy két lábán hintáztatott szék. Ha egy ponton átlendül, megállíthatatlan a katasztrófa.