Oda a Tarna

Tegnap látott napvilágot, hogy a Tarna-folyó medre teljesen kiszáradt, egyszerűen eltűnt belőle a víz - írta meg az Egerhírek. A hiányzó víz után azonnal összehangolt nyomozás indult, hogy kiderítsék azt amit azért lehet ilyenkor sejteni: melyik vállalkozás szivattyúzta ki az aszályban létéért küzdő folyó maradékát.

"Ökológiai katasztrófa, amihez fogható kevés van. Szívszorító látni a tanácstalanul álló gólyákat, gémeket, más madarakat, vadállatokat, nézik hova tűnt az utolsó korty vizük"

- nyilatkozta Bóday Pál, a meder partján álló Macskaárvaház vezetője az Eger Híreknek. A tegnapi napon tehát meg is kezdődött a térség polgármestereivel, alpolgármestereivel és polgárőr vezetőivel az összehangolt nyomozás, hogy bizonyítékokat gyűjtsenek a hatóságok számára. "Verpelét és Kápolna között, 1-3 helyen folyamatosan illegális vízkivételezés történt, ez súlyos ökológiai bűncselekmény. Ilyen kegyetlen hőhullám és aszály mellett, ebben a szárazságban pedig ez aljasság és embertelenség. Azt az utolsó vizet emelték ki az elkövetők, amely nem csak halak élőhelye volt, hanem sok ezer élőlény utolsó mentsvára a kínzó szomjúság közepette" - mondta akkor Bóday Pál.

A Tarna Magyarország 30 legnagyobb vízhozamú folyója között van, ez a Zagyva legfontosabb mellékvize, amit szintén fenyeget a kiszáradás. Bóday Pál és Szalóki Péter, Kápolna alpolgármestere tegnap vizet is hordtak a mederhez, hogy néhány korty vízhez jussanak a néhai folyó partján szomjhalálra ítélt állatok.

A cég által emelt gát, hogy zavartalan legyen a víz eliszívattyúzása.

A cég által emelt gát, hogy zavartalan legyen a víz eliszívattyúzása. Fotó: Blahó László, a Kompolti Polgárőr Egyesület parancsnoka

Fordul a kocka

Az Egerhírek tegnap délutánra aztán azt is megírta, hogy a hivatali és civil összefogással folyó nyomozás során kiderült, hogy Verpelét és Kápolna között valóban folyamatosan vízkivételezés történt a Tarna medréből, ami a természetvédők szerint súlyos ökológiai bűncselekmény. A településvezetők, polgárőrök, természetvédők nyomozásának eredményeképpen képbe került egy mezőgazdasági vállalkozás, mellyel szemben hatósági eljárást kezdeményeznek.

Az érintett cég cáfolja a vádakat, elmondásuk szerint érvényes vízkivételi engedéllyel rendelkeznek, és az ő létük attól függ, hogy tudnak-e még locsolni. Így van ezzel persze a Tarna medre mentén éppen szomjan vesző élővilág is, csak az inni szeretne, nem locsolni, és valamivel sivárabbak a kilátásai a csődnél. Bóday Pál elmondta: dokumentumaik, rögzített fényképeik és videóik vannak róla, hogy az Egyed László vezette debrői Tóth Borászat közelében vannak a vízvételt megvalósító eszközök.

Bóday hozzátette, hogy ők maguk nem hatóság, nincs joguk a bizonyítékok alapján egyértelmű kijelentést tenni a tettes kilétéről, így ez még csak feltételezésnek minősül a részükről, de minden kapcsolódó dokumentumot átadtak a rendőrségnek és a társszerveknek.

Többek között a vízügyi hatóság is a helyszínre érkezett, hogy vizsgálatot folytassanak. Bóday hozzátette, hogy úgy vélik, éjszakánként szivattyúzták ki a maradék vizet a mederből.

A cég egyik szivattyúja.

A cég egyik szivattyúja. Fotó: Blahó László, a Kompolti Polgárőr Egyesület parancsnoka

Védett állatok

A helyi vadőr elmondása szerint fokozottan védett fekete gólya, és más veszélyeztetett fajok is víz nélkül maradtak a kiszivattyúzás miatt. "Azt gondolom, hogy harmadfokú hőségriasztás idején, amikor mindenkit kifejezetten kérnek a pazarlás elkerülésére, erkölcsileg is súlyos, a természettel szemben könyörtelenség ez a tett - fogalmazott Bóday Pál.

Az Egerhírek megszólaltatta a nevesített mezőgazdasági vállalkozás termelési vezetőjét, Egyed Lászlót is, aki elmondta:

"Évtizedek óta érvényes vízkivételi engedéllyel rendelkezünk az illetékes hatóság részéről, tehát máris cáfolom, hogy lopnánk a Tarna vizét. … A Tarna vízgyűjtő területén (Parád, Recsk, Sirok környékén) összesen 60-80 mm csapadék hullott idén, a folyó vízutánpótlása nem ellátott. Ha a mostani helyzetben a vízkivételünk gondot okoz valakinek, akkor megkérdezhetett volna bennünket is, ahelyett, hogy a sajtóhoz fordult volna. Röviden: a vállalkozásunk léte forog kockán. Hosszabban: neves hazai szőlészeti és borászati üzemeknek készítünk szőlőoltványt, amelyet öntöznünk kell, de lassan már nincs hozzá elegendő víz. … Érvényes vízkivételi engedéllyel rendelkezünk felszíni vízből, öntözés céljából, tehát szó sincs arról, hogy lopás történne."

"A mederőr már jelezte, hogy problémánk lehet az alacsony vízhozamból, de az aszály miatt nem azt kell hibáztatni, aki túlélni próbál."


"30 éve foglalkozom ezzel, és bár voltak már aszályos éveink, ilyen példátlanul száraz időszakra még én sem emlékszem. Visszatérve a lényeghez: ezúton szeretném leszögezni, hogy részünkről a Tarna patakból engedély nélküli vízkivétel nem történt" - védekezett Egyed.

Bóday Pál kommentálta a nyilatkozatot: "Bár eddig én magam nem nevesítettem lopásként a történteket, de ha valaki egy folyó utolsó vizét kiveszi harmadfokú hőségriasztás idején, akkor azt igenis lopásnak, sőt ökológiai bűncselekménynek nevezem, hiszen állatok ezrei szenvednek a kiszáradt szakasz mentén, akiknek ezek az utolsó korty vizet jelentik. Így állok bármiféle per, jogi eljárás elé!"

Az akcióban majdnem tettlegességre is sor került, de a folyómentők értesítették Aldebrő polgármesterét is, és a helyszínre hívták a jegyzőt. Kép: Egerhírek (Bóday Pál, Kapin Richárd, a Szurkolók az Állatokért Mozgalom alapítója és segítőik).

Az akcióban majdnem tettlegességre is sor került, de a folyómentők értesítették Aldebrő polgármesterét is, és a helyszínre hívták a jegyzőt. Kép: Egerhírek (Bóday Pál, Kapin Richárd, a Szurkolók az Állatokért Mozgalom alapítója és segítőik).

Mára virradóra

Civilek, sportolók, helyi közéleti szereplők ma reggel a Tarna-mentén megbontották a folyón emelt gátat, és utat engedtek a víznek. Az Egerhírek újabb beszámolójában Bóday Pál így mesélt erről:

"Elmentünk a tegnap beazonosított vízkivételi helyhez, ahol – hiába mondtuk el, hogy védett állatok sokasága szomjazik a Tarna alsóbb, teljesen kiszáradt medre környékén – gőzerővel dübörgött egy nagy teljesítményű szivattyú. Azzal, hogy megbontottuk a gátat, elindulhatott a víz Tófalu, Kápolna, Kompolt irányába, arra számítunk, hogy néhány óra múlva eléri a víz ezt a környéket."

"A pocsolyákban ragadt, levegőért kapkodó halak és a szomjazó vadállatok talán egy kicsit fellélegezhetnek."

Az akcióban majdnem tettlegességre is sor került, de a folyómentők értesítették Aldebrő polgármesterét is, és a helyszínre hívták a jegyzőt, aki dokumentálta, hogy eszközökben nem esett kár, csak a homokzsákokból emelt gátat bontották le. A helyszínen talált szivattyú óránkénti vízkivételi kapacitása egyébként 80 köbméter víz, amit az Egerhírek összehasonlításképpen Kápolna lakosságának fürdéssel, öntözéssel, kocsimosással együtt napi maximum 240 köbméteres napi vízfogyasztása mellé ajánlott megfontolásra.

(Forrás: Egerhírek, Egerhírek, Egerhírek)