A Utah-i Egyetem tudósai felmérték, hogy az elmúlt 66 millió évben mennyi szén-dioxid lehetett a légkörben, és összehasonlították a ma mérhető értékekkel. Az eredmények szerint a 66 millió év alatt ugyan átlagosan csökkent a légkör szén-dioxid-tartalma, de az elmúlt 14 millió évben nem volt olyan rossz a helyzet, mint jelenleg – írja a telex.hu.

A gleccserek olyan légbuborékokat tartalmaznak, amelyek közvetlen bizonyítékul szolgálnak azt illetően, hogy mekkora volt a légkör szén-dioxid-szintje, és ezek a buborékok akár 800 ezer évesek is lehetnek. De hogyan lehet modellezni az elmúlt 66 millió évet? Ehhez a kutatóknak olyan közvetett bizonyítékokra kellett hagyatkozniuk, mint az ásványok izotópjai, a megkövesedett levelek morfológiája és egyéb geológiai bizonyítékok, melyek tükrözik a légköri kémia változásait.


Az ipari forradalom kezdetén a légköri szén-dioxid mennyisége 280 ppm volt, és a koncentráció, ami most 419 ppm, várhatóan 600-1000 ppm-re emelkedik 2100-ra. A jelenlegi 419 ppm veszélyes csúcsot jelent, és példátlan a közelmúlt geológiai történetében.

„Talán 5 százalékos esély van arra, hogy a szén-dioxid-szint az elmúlt 8 millió évben magasabb volt, mint ma, de valójában 14 millió évet kell visszamennünk, mielőtt olyan szintet látunk, amelyről azt gondoljuk, hogy a mainak felel meg" – mondta el az egyik kutató.

Ez azt jelenti, hogy az emberi tevékenység mindössze néhány generáció leforgása alatt jelentősen megváltoztatta a légkört, aminek következménye az, hogy az éghajlati rendszerek egyre riasztóbb jeleket mutatnak.