Egy brazil hátterű amerikai startup évek óta dolgozik a mesterséges gyapot előállításán. A Galy nevű cég most együttműködést kötött a Suzuran Medical Inc. japán gyártóval, amely a startup laboratóriumban termesztett pamutját számos termékben, többek között gézben és pamutlepedőkben kívánja felhasználni – írja a gyartastrend.hu

gyapot

A hagyományos gyapottermelésnek hatalmas a vízfelhasználása, és alkalmazott vegyszerek mennyisége is – fotó: pixabay.com

A Galy szerint a laboratóriumban termesztett gyapot mintegy 80 százalékkal kevesebb vizet igényel, mint a hagyományos gyapottermelés, ami a világ egyik „legpiszkosabb" tevékenységének számít. Hatalmas a vízfelhasználása, és alkalmazott vegyszerek mennyisége is.

A statisztikák szerint a világ növényvédő szereinek 6 százalékát, valamint a rovarölő szerek 16 százalékát a gyapottermelésre fordítják, pedig a növény a világ mezőgazdasági területének csupán 2,5 százalékát foglalja el.


A mesterséges gyapotot a cég úgy állítja elő, hogy a növényekből származó sejteket „bioreaktoroknak" nevezett tartályokba teszi, ahol ráveszi a sejteket, hogy gyapotszálakká nőjenek.

Ezeket a gyapotszálakat ugyanúgy le lehet aratni, meg lehet szárítani és fel lehet használni, mint bármely más gyapotot. A folyamat a tapasztalatok szerint 80 százalékkal kevesebb vizet használ fel, mint a klasszikus gyapottermelés, és mivel laboratóriumban megy végbe, nincs szükség rovarirtó szerekre sem. A költségek és a hozamok tervezésében pedig nagy segítséget jelenthet, hogy a termelés egész évben és bármilyen időjárási körülmények között történhet.

A cég előzetes tervei szerint a laboratóriumban termesztett pamut nagyjából annyiba fog kerülni, mint a hagyományosan előállított „kiváló minőségű pamut".