A viszonylag nagy mennyiségű csapadék megtette jótékony hatását a szántóföldeken. Az őszi kalászosok és a repce is jól fejlődik, de a nedves időjárás ellenére egyelőre nincs komoly fertőzés az állományokban. A hűvös időjárás pedig lassítja a kártevők betelepedését.

Az időjárás-előrejelzés szerint a hét második felében újra megemelkedik a hőmérséklet, melynek következtében nőhet a fertőzési nyomás, és újra felgyorsulhat a kártevők betelepedése a táblákba.

Őszi búzában és őszi árpában számítsunk a gombabetegségekre

Az őszi búza általában egy nóduszos állapotot ért el, az őszi árpa a bokrosodás végén jár. Az őszi búzákban itt-ott előfordul lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici) és pirenofórás levélfoltosság (Pyrenophora triciti-repentis), de egyelőre nincs komoly fertőzés, a tünetek csak az észlelési szintet érik el.

Az őszi árpában is számítanunk kell a különböző levélfoltosságot előidéző gombabetegségekre, főleg a barna levélfoltosságra (Bipolaris sorokiana) és a hálózatos levélfoltosságra (Pyrenophora teres). A táblák folyamatos ellenőrzése fontos, mert ennek megfelelően lehet a védekezést időzíteni.

Habár a vetésfehérítő bogarak (Oulema spp.) betelepedése már korábban megkezdődött, a fagyos éjszakák lelassították a mozgásukat, így a kártevő felszaporodása még most is megfogható egy táblaszéli kezeléssel. Az emelkedő hőmérséklet miatt hamar ellephetik a teljes táblát, a védekezés 8 imágó/m2 esetén válik indokolttá.

kukorica

A vetésfehérítő-imágók a melegebb napokon hámozgatják a leveleket, szaporodnak, petét raknak – fotó: Lepres Luca

Az őszi kalászosok gyomirtását már több helyen elkezdték, azonban az eső és a sáros talaj hátráltatja a munkát.

A repcében több kártevő is jelen van

Az őszi káposztarepce egyre ígéretesebb képet mutat, a virágot hordozó szár már kiemelkedett, a virágbimbók elkülönülése történik most, de a virágzat még zöldbimbós.

repce

A repce zöldbimbós állapotban van – fotó: Lepres Luca

A kártevők tekintetében lassan átveszi a vezető szerepet a repcefénybogár (Meligethes aeneus) a táblákban, de a repceszárormányos (Ceutorhynchus pallidactylus) és a nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) is jelen van még csökkenő egyedszámmal, és folytatja a tojásrakást.

A hűvös idő egyelőre mérsékli a repcefénybogarak betelepedési ütemét, azonban a várható melegedés felgyorsítja majd a folyamatot. Bízzunk benne hogy, a felmelegedést követő újabb lehűlés (amit a hétvégére ígérnek) nem tart majd soká, mert a növények vontatott fejlődése csak növeli a kártétel súlyosságát. Mindenesetre legyünk résen a védekezés időzítését illetően.

A fómás levélfoltosság (Leptosphaeria maculans) tünete továbbra sem szaporodott a növényeken.

A kökény már virágzik, de a tavaszi kapások vetését a gazdálkodók még nem kezdték el, mert a talajállapot még nem megfelelő (sáros és hideg).

Ha még több növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, kattints ide.
Ingyenes növényvédőszer-keresőnket megtalálod ide kattintva.