Az AGRION ismét kiadta legújabb agrártámogatási hírlevelét, amiben sok hasznos információt találhatunk az elkövetkező időszakra. Mi ebből kiválogattuk a közeli jövőben esedékes határidőket és 10 pontban összefoglaltuk őket olvasóinknak:

1. Kárenyhítési hozzájárulás utalási határideje – Szeptember 15.

Ahogy azt korábbi cikkünkben is jeleztük, küszöbön van az Magyar Államkincstár felé utalandó összeg befizetési határideje. Erről részletes információt bővebben itt olvashat.

2. Zöldítés területén változások jönnek 2018-ban

Következő év január 1-től EFA besorolású parlagon, vagy nitrogénmegkötő növényekkel vetett területen tiltott lesz a növényvédő szerek használata az Európai Bíróság döntése alapján, ennek megfelelően csak az a terület könyvelhető el ebbe a kategóriába, amit nem kezelnek szerekkel. Ez a korlátozás nem befolyásolja a SAPS és a termeléshez kötött fehérjenövény támogatás feltételeit és összegét.

Ehhez köthető fontos változás, hogy a jövőben a 0,25 hektárt el nem érő területek is elismertethetőek táblaszintű EFA elemként. Egy elemmé olvad össze a sövény, a fás sáv és a fasor, valamint a jövőben olyan fás sáv is elismerhető lesz legfeljebb 10 méteres szélességben, amely szélesebb, mint 10 méter, de nem szélesebb 20 méternél.

3. Kötelező cégkapu regisztráció – Augusztus 30.

Már júliusban felröppentek a hírek a kötelező cégkapu regisztrációról. Aki eddig halogatta, jó, hogyha megsürgeti a dolgokat, ugyanis a regisztráció határideje holnap, azaz 2017. augusztus 30-án esedékes.

4. Anyatehén kiesés-pótlás bejelentése

Anyatehén kiesésnek számít az állat kényszervágása, leölése, elhullása, vagy tenyésztési okokból történő selejtezése A kiesés tényének és a pótlásként beállítani kívánt állat azonosító számának bejelentésére irányadó határidő:

- legkésőbb a pótlásra előírt határidőt (kieséstől számított 60 nap) követő 15. nap,

- a kötelező birtokon tartás utolsó hatvan napjában kieső és nem pótolt állatok esetében a kiesést követő 15. nap.

A bejelentést kötelezően elektronikus úton kell benyújtani, nincsenek papír a lapon rendszeresített nyomtatványok. A bejelentéshez a kieső egyed vonatkozásában a kiesés okáról szóló állatorvosi igazolás másolatban történő csatolása szükséges!

A támogatás igénylésére csak online felületen van lehetőség – Fotó: Shutterstock

5. Ökológiai másodvetés és leforgatás – Október 1.

Az EFA-ként bejelentett vetésterületen legkésőbb október 1-ig kell elvégezni a vetést, illetve fontos, hogy a másodvetésnek legalább 60 napig kell lennie a területen, hogy ökológiai másodvetésként könyveljék el. Az ezzel kapcsolatos időpontokat a vetést, illetve a betakarítási/beforgatási időpontot követő 15 napon belül kell bejelenteni.

6. AKG aktualitások

Az AKG rendszerébe új belépőknek december 31-ig kell a talajmintáikat eljuttatniuk a laboratóriumba, azonban ügyelni kell arra, hogy az AKG-ba bevitt területeken a nitrátrendelet előírásait be kell tartani, így a műtrágya-használatot megelőzően a talajvizsgálati eredménynek már rendelkezésre kell állnia. A talajvizsgálati eredményeken alapuló tápanyag-gazdálkodási tervet minden évben szeptember 30-ig, vagy azt követő betakarítás esetén a betakarítást követő 30 napon belül el kell készíteni.

Egy ennél közelebbi határidő érinti az ültetvényeseket.  hiszen nekik minden év augusztus 31-ig kell elvégezni az éves levélminta-vételt. Aki eddig nem tette meg, fontos tudnia, hogy már a laboratóriumi átvételi igazolás is elegendő a teljesítéshez, az eredmény megérkezése eshet a határidőn túlra.

7. Erdészeti géptámogatások – Szeptember 4.

Támogatható igényelhető az alábbi területeken: Erdőgazdálkodásban használt gépek,eszközök beszerzése; Fatermékek felkészítését szolgáló gépek beszerzése; Erdei gomba,gyógynövény és vadgyümölcs feldolgozását vagy tárolását szolgáló fejlesztés. A maximális igényelhető összeg igénylőnként 100 millió forint és a támogatás maximális mértéke 50, míg a Közép-Magyarországi régióban csak 40%. A benyújtásra lehetőség szeptember 4-én 23:59-ig van, mivel 5-én 00 órától nem fogadnak több kérelmet.

Az erdészetben igen széles a támogatás felhasználási skálája – Fotó: Shutterstock

8. Időjárási kockázatok megelőzésére szóló beruházások támogatása – Október 6.

Ebben az esetben olyan klímaváltozásból, vagy kedvezőtlen éghajlati jelenségekből származó károkról van szó, mint a jégesőkár, az esőkár, vagy a tavaszi fagykár. A rendelkezésre álló keretösszeg 4.72 milliárd forint, azonban az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege: egyéni projekt esetén maximum 20 millió forint, kollektív projekt esetén maximum 100 millió forint. A következő értékelési határnap október 6-án esedékes.

9. Agrár-edészeti rendszerek – Október 16.

A felhívás keretében szántóföldi kultúrával kombinált agrár-erdészeti rendszerek, illetve gyepgazdálkodással kombinált fás legelők, vagy fás kaszálók, valamint mezővédő fásítások(fasor, facsoport) újonnan történő létrehozására igényelhető forrás.A pályázati felhívásra magánjogi földhasználók, települési önkormányzatok és társulásaik,mint jogszerű földhasználók nyújthatják be kérelmüket. A következő értékelési határnap október 16.

10. Szőlőültetvények szerkezetátalakítási kifizetései – Október 15.

A folyamatos ütemben visszaérkező ellenőrzési eredmények feldolgozását követően a Kincstár eddig 180 szőlész-borásznak mintegy 380 millió forint támogatás kifizetését hagyta jóvá a 2017-es pénzügyi évben még rendelkezésre álló, mintegy 1,44 milliárd forint keretösszeg terhére.A 2017-es pénzügyi évi keretösszeg terhére történő támogatási összegek kifizetésének határideje október 15-e.