Lezárult a lakossági egyeztetés a fenntartható vízgazdálkodással kapcsolatos szemléletformálást elősegítő, vissza nem térítendő támogatás ügyében. A projektet EU-s forrásból, a Széchenyi Terv Plusz keretében tervezik megvalósítani. Augusztus végére, szeptember elejére várjuk a pályázatot, de a tervezet most is elérhető.

Víztakarékosság és öntözés

A pályázat fő célja a fenntartható termelésbiztonság megteremtése az agrárgazdaságban csökkenő vízfelhasználással, és ennek az eredménynek az érdekében tájékoztatást és programokat kell megvalósítani. A hatékony vízgazdálkodás és a vízkészletek megőrzése érdekében szükséges a vízgyűjtőgazdálkodás, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodáshoz kapcsolódó meghatározott intézkedések, az újrafelhasználás, és a szivárgás csökkentése.


A projekt keretében legalább 100 mezőgazdasági termelői szövetséget kell létrehozni a hatékony vízfelhasználás előmozdítása és nyomon követése érdekében, 2024. július 31-ig. A másik számszerűsített célkitűzés szerint a víztakarékos gazdálkodást megvalósító gazdák által művelt területek nagyságának 2026. január 31-ig el kell érnie az 50 000 hektárt. A „víztakarékos gazdálkodásra való átállás" azt jelenti, hogy a gazdálkodók

  • intézkedéseket alkalmaztak a talaj szervesanyag-tartalmának növelésére;
  • átálltak kevésbé vízigényes/szárazságállóbb növényekre;
  • természetes vízvisszatartást alkalmaztak az általuk művelt terület egy részén;
  • hatékony öntözési technikák alkalmaznak és újrahasznosított vizet használnak az öntözéshez.

Hosszú távú stratégia

A mezőgazdasági vízgazdálkodás és a vízkészletek hasznosítása stratégiai kérdés, hatékony és szakszerű fejlesztése pedig elengedhetetlen a társadalom számára létfontosságú élelmiszer- és élelmezésbiztonság, valamint környezeti állapot fenntartásához. A mezőgazdasági vízgazdálkodás fenntartható módon történő fejlesztése – különösen a vízvisszatartást szolgáló talajgazdálkodással, valamint a precíziós technológia használatával együtt alkalmazva – környezeti károsítás nélkül eredményez magasabb élelmiszerhozamokat és homogénebb, jobb minőségű termékeket, növelve a fenntartható termelésbiztonságot.

A tervezett tevékenységek célja, hogy minél szélesebb körben felhívják a figyelmet a hosszú távú tervezés, valamint a fenntartható vízhasználat fontosságára, továbbá egyértelműen ismertessék a megoldási javaslatokat és azok megvalósításának lehetőségeit. A tájékoztatás több formában, kiadványok, filmek terjesztésével, valamint konferenciák szervezésével valósítható meg, kiemelten az alábbi témakörökre fókuszálva:

  • Víztakarékos öntözési módszerek
  • A vizek helyben tartásának jelentősége
  • Éghajlati eredetű károk mérséklésének lehetőségei a mezőgazdaságban
  • A közösségi formálódás előnyei

A minél magasabb szintű, széleskörű információ-átadás a konferenciák felkért előadói - a gazdálkodókkal közvetlenül kapcsolatot tartó Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), valamint a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem szakemberei (MATE) - együttműködésével valósul meg

Részletes költségelszámolásra lesz szükség

A felhívástervezet szerint az Agrárminisztérium kidolgozhat a fenntartható vízgazdálkodás megvalósítását célzó tájékoztató programokat, amihez kereken 71 252 080 forint áll rendelkezésre. A vissza nem térítendő támogatásból az Európai Unió felé elszámolandó költségek forrása a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (56 104 000 forint), míg az unió felé nem elszámolható költségek hazai forrásrészből kerülnek biztosításra 15 148 080 forint összegben.


A kiírásban felhívják a figyelmet, hogy „a projekt költségvetésének megfelelően részletezettnek és ily módon ellenőrizhetőnek kell lenni ahhoz, hogy meghatározható legyen a költségek, illetve ezen belül az elszámolható költségek besorolása". A piaci árak jellemző szintjét meghaladó költségek elszámolása nem lesz maradéktalanul lehetséges.

A felhívás társadalmi egyeztetése már lezárult, a hivatalos pályázati portál tanúsága szerint a tervezethez egyetlen hozzászólás sem érkezett. A támogatási kérelem benyújtása előtt megkezdett projekthez is igényelhet támogatást, ha annak költsége 2020.02.01-jén és azt követően keletkezett és a kérelem benyújtásáig fizikailag még nem fejezte be.