A kormány a magyar vállalkozások megerősítése érdekében közel hatszorosára emeli az Élelmiszeripari beszállító fejlesztési program keretösszegét - írta meg a Világgazdaság.

6-ról 33 milliárd forintra emelték a keretösszeget

A szeptemberben bejelentett Élelmiszeripari beszállító fejlesztési program iránt óriási mértékű érdeklődés mutatkozott - közölte a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.

Az állam a hazai vállalatok megerősítése érdekében nemrég arról döntött, hogy az Élelmiszeripari beszállítófejlesztési program keretösszegét további 27 milliárd forinttal, 33 milliárd forintra emelte meg. Ezzel támogatják az élelmiszeripari vállalkozások versenyképességének növekedését, valamint a beruházások és a kapacitások bővítését.

A mostani döntésnek hála 78 magyar vállalkozás kaphat támogatást. A programnak köszönhetően összességében több mint 45 milliárd forintnyi beruházás valósulhat meg. Olyan beruházások finanszírozására nyílik lehetőség, mint a zöldenergia-fejlesztés, a raktárbővítés, a gyártósorok beszerzése, vagy éppen a hűtéstechnikai fejlesztések. A pályázatra összesen 114-en nyújtották be jelentkezésüket.


Minden fejlesztés értékesnek számít

A bemutatott fejlesztések mindegyike értékesnek számít, olyan hasznos projekteket, beruházásokat tartalmaznak, amik nemzetgazdasági szempontból is fontosak lehetnek. A pályázók kilenctizede 100 százalékban magyar tulajdonú vállalkozás, a kétharmaduk pedig 100 fő alatti, tehát feltörekvőnek számít a hazai piacon.

Mivel azonban a támogatási igények jócskán meghaladták a 6 milliárd forintos keretet, így a kormány hatalmas emelésről döntött. A fejlesztéseknek köszönhetően azonban a hazai, valamint az alacsonyabb hozzáadott értékű termékstruktúrával rendelkező beszállítók megkezdhetik a magasabb hozzáadott értékű termékek fejlesztését, valamint azok gyártását.

4.0-ás technológiák alkalmazása

A pályázatot beadó vállalkozások új, modern, ipar 4.0 technológiák alkalmazásával, kutatási-fejlesztési tevékenységgel, illetve innovációval javíthatják a hatékonyságukat. Nőhet a termelékenységük, ezzel együtt a versenyképességük is.

A pályázók kilenctizede 100 százalékban magyar tulajdonú vállalkozás - fotó: pexels.com

Az Agrárminisztérium kiemelte, hogy a korábban már bizonyító és feltörekvő cégek esetében nagyon fontos a versenyhelyzetük megtartása, a szintlépés, illetve az, hogy a mostani nehéz gazdasági környezetben ne halasszák el a fejlesztéseiket. Csak így tarthatják a lépést a nagyokkal.