A KAP 2020 utáni reformjában Phil Hogan mezőgazdasági biztos nem szándékozik gyökeres változtatásokat bevezetni: evolúciót akar, nem revolúciót – írja a topagrar.com. Hogan javaslata szerint a támogatások középpontjában ezután is a direkt kifizetéseknek kell állniuk, biztosítva a Közösség 7 millió termelőjének zavartalan működését, mivel ezeknek a termelőknek a jövedelme a tagországok többségében még a támogatásokkal együtt sem éri el a más ágazatokban munkát vállalók szintjét.

Az agrárvállalkozók ezután is szabadon dönthetnek arról, hogy biztosítás nélkül mekkora kockázatot vállalnak, vagyis a Bizottság nem támogatja azt a francia elképzelést, hogy a mezőgazdasági költségvetés egyharmadát a kockázatok fedezetére kellene tartalékolni. Hogan szerint a versenyképes vállalatok harmadik országokba irányuló agrárexportjának továbbra is az uniós mezőgazdaság motorját kell képeznie.

EU

A Bizottság felső határt szabna a direkt kifizetéseknek – fotó: Shutterstock

A direkt kifizetések jelenlegi elosztása viszont igazságtalannak tekinthető, mivel azok 80 százalékát az agrárüzemek 20 százaléka kapja. Ennek rendezése azonban bonyolult feladat. A kiszivárgott hírek alapján ugyanis a Bizottság egy felső (évi 60.000 és 100.000 euró közé eső) korlátot akar megállapítani az egy üzemnek fizethető támogatások szintjére, amivel kapcsolatban több, főleg kelet-európai tagország nemtetszését fejezte ki, mivel ezekben az országokban ellehetetlenítené az egyben maradt nagyüzemek gazdálkodását. Ezen túlmenően a keleti tagországok egyre hangosabban követelik a régi és az új tagországoknak járó, területalapú támogatások azonos szintre hozását.

A környezetvédelmi követelmények szigorítására eddig is több elképzelés látott napvilágot. Ezek megvalósítása és ellenőrzése azonban nehezen kivitelezhető, és magas ellenőrzési költségekkel jár, amelyek nincsenek összhangban a várható eredménnyel.