A precíziós pályázatok megvalósítása hol tart, a finanszírozási nehézségek miatt esetleg tapasztalható-e, hogy nyertes pályázatok megvalósítása késik? Hányan léptek vissza a megvalósítástól?

A Vidékfejlesztési Program keretében 2021-ben megjelent a „Mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása” című pályázati felhívás keretösszegére 2021. július 26. és 2021. november 19. között lehetett benyújtani a támogatási kérelmeket.

Az Agrárminisztérium 2634 darab kérelem támogatásáról hozott döntést, 192,5 milliárd forint összegben. Ebből már 102 milliárd forint támogatás kifizetése meg is történt a kedvezményezettek számára. Tekintve, hogy a fejlesztések megvalósítására a támogatói okirat hatályba lépésétől számolva két év áll rendelkezésre, ezért ez a szám időarányosan megfelelő. Eddig a kérelmek alig több mint 3%-át érintette lemondás vagy IH általi elállás, ami nem nagyobb arány, mint bármely más pályázati konstrukció esetében.

Az Agrárminisztérium 2634 darab kérelem támogatásáról hozott döntést, 192,5 milliárd forint összegben – fotó: pixabay.com

A Vidékfejlesztési Programban a nyertes pályázatok kedvezményezettjeinek visszalépése milyen mértékű? Sor kerülhet-e arra, hogy a VP-ben maradt forráskeretre újra kiírnak pályázati lehetőségeket?

A Vidékfejlesztési Program teljes eddigi időszakára vonatkozóan a felszabaduló források a már korábban benyújtott kérelmek támogatására kerültek felhasználásra.

A Vidékfejlesztési Programnak jelenleg is vannak még nyitott felhívásai – így például tanyavillamosítás, vízgazdálkodási ágazat fejlesztése, öntözési közösség fejlesztései, minőségrendszerekhez való csatlakozás, állatjóléti felhívások, LEADER felhívások – amelyek még további forráslekötést fognak jelenteni, valamint az utóbbi időszakokban meghirdetett beruházási típusú felhívások estében is vannak még kérelmek, amelyek hamarosan döntési fázisba kerülnek (diverzifikációs fejlesztések, állattartó telepek beruházásai és élelmiszeripari üzemek komplex fejlesztései). Fentiekből az következik, hogy VP keretei között egy-két kisebb, korábban betervezett felhívástól eltekintve újabb pályázat már nem várható, a program zárási szakasza felé közeledünk.

Az intézményrendszer már a KAP Stratégiai Terv végrehajtására készül, amelynek keretében 2024 első negyedévétől számos új pályázati felhívásra számíthatnak a pályázni szándékozók, ennek menetrendjét pedig ősszel tervezzük megismertetni a szakmai nyilvánossággal.


traktor

2024 első negyedévétől számos új pályázati felhívásra számíthatnak a pályázni szándékozók – fotó: pixabay.com

A fiatal gazda pályázat megjelenése a KAP Stratégiai Terv keretében mikorra várható?

Az Agrárminisztérium kiemelt prioritásként tekint az agrár-nemzedékváltás ösztönzésére, annak elősegítésére a KAP Stratégiai Terv alapján több korábbi és új támogatási konstrukció meghirdetését tervezzük. Új eszköz a gazdaságátadás támogatása, amelynek jogszabályi alapjait a 2023. január 1. napján hatályba lépett, az agrárgazdaságok átadásáról szóló 2021. évi CXLIII. törvény teremtette meg.

Szintén új támogatási elem lesz, hogy a mezőgazdasági üzemei beruházások fejlesztését támogató felhívások esetében a gazdaságátadásban részt vevő pályázók  +15%-kal megemelt támogatási intenzitásra számíthatnak az alaptámogatáshoz képest.

Folytatódni fog természetesen a fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatása is. Azok pályázhatnak a 40 ezer euró összegű, átalány jellegű támogatásra, akik legalább 18 és legfeljebb 40 évesek, államilag elismert mezőgazdasági jellegű szakismerettel rendelkeznek, legfeljebb 5 éve alapított mezőgazdasági üzemet vezetnek, továbbá legalább 10.000 STÉ értékű, de legfeljebb 50.000 STÉ értékű mezőgazdasági üzemmérettel rendelkeznek. Az átalány típusú támogatás mellett az induló fiatal gazdák külön beavatkozás alapján kaphatnak majd segítséget beruházásai céljaik megvalósításához is.

Az új támogatási rendszer végrehajtásához szükséges intézményi, végrehajtási, informatikai felkészülés folyamatban van és az új vidékfejlesztési pályázati felhívások – benne a „fiatal gazda pályázat” – megjelentetési menetrendje őszre készül el és ekkor tervezzük megismertetni azt a szakmai nyilvánossággal.

szalma

Folytatódni fog a fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatása is – fotó: pixabay.com

Van-e valamilyen fejlemény azzal kapcsolatban, hogy könnyebb legyen előleget igényelni a KAP Stratégiai Terv majdani beruházási pályázatainak megvalósításához?

Az intézményrendszer folyamatosan végzi az új program, a KAP Stratégiai Terv véglegesítését, illetve készül annak a végrehajtására. A tervezési fázis még nem zárult le, így az előlegek végleges mértékéről és annak lehívásának módjáról nem tudunk még végleges információkkal szolgálni. Az agrártárca célja, hogy a program végrehajtása mind a majdani kedvezményezettek, mind pedig az intézményrendszer számára zökkenőmentes legyen, a gazdák a lehető legkisebb adminisztrációval és legegyszerűbben hozzájussanak a fejlesztési forrásokhoz.