Székely Ritával, az Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat Állandó Titkárságának vezetőjével a Bábolnai Gazdanapokon beszélgettünk az MNVH feladatairól, hogy miért érdemes a termelőknek felvenni a kapcsolatot a szervezet területi képsviselőivel, és hogy milyen aktualitásokról lehet beszámolni a magyar mezőgazdaság társadalmi megítélésével és az ágazat generációs megújulásával kapcsolatban.

Székely Rita a Bábolnai Gazdanapokon

20 termelővel érkezett az MNVH a Bábolnai Gazdanapokra. A képen Székely Rita, az MNVH Állantó Titkárságának vezetője – Fotó: Agroinform


Sokat változott az agrárium megítélése az utóbbi években

Már a koronavírus-járvány alatt látható volt, hogy egyre több energiát fektetnek abba az emberek, hogy az otthoni kertekbe életet leheljenek, és emellett egyre jobban keresték a helyi termékeket is, hiszen helyi alapanyagokból készült, adalékanyagokat szinte nem tartalmazó élelmiszerekhez tudtak így hozzájutni. "A beltartalom és az egészség támogatása lett a fontos a járvány idején. Bábolnára is azért hoztuk ki a termelőket, hogy megmutassuk, a helyi termék nem egyenlő a nagymama sárgabaracklekvárjával, hanem nagyon komoly innováció van egy-egy termék piacra kerülésének hátterében. Van olyan termelőnk, aki 100 féle édesburgonyából készült ételt tud felsorakoztatni. Ezeket az innovációkat, jó ötleteket karoljuk fel".

lekvárok

Egyre több innováció valósul meg a helyitermék-fejlesztésben – Fotó: Agroinform

Az MNVH azt a pluszt tudja megadni a helyi termékek előállítóinak, amire önerőből nem biztos, hogy lenne lehetőségük: a szervezet segít a pályázati források lehívásában, a promócióban, a vásárlók elérésében.

A katasztrofális mértékű aszály mindenkinek elérte az ingerküszöbét

Az agrárium most egyébként is a figyelem közzéppontjába került, az aszályhelyzetről szóló beszámolók sora elárasztotta idén a médiát. Most mindenki látja, hogy milyen kihívásokkal küzd agrárium, min múlik az élelmiszer-ellátás biztonsága. Ami szomorú, hogy erre a kilátástalan helyzetre volt szükség ahhoz, hogy megfelelő figyelmet kapjon a mezőgazdaság. "Én úgy gondolom, hogy az emberek agrárium iránti hozzáállásában jelentős változás történt most. Nem az a közbeszéd témája, hogy mennyi támogatást kapnak a gazdák, hanem az, hogy lesz-e elég gabona, és mi történik, ha még egy aszályos évet kell kihúzni" – részletezte a szakember.

A mezőgazdaság fiatalításában, a generációváltásban is vannak előrelépések?

Székely Rita szerint van némi előrelépés, egyre nyilvánvalóbb az, hogy ami 10 éve jó volt, most már nem elég. Remélhetőleg a középiskolákban a szaktanárok is kapnak segítséget ahhoz, hogyan szólítsák meg a gyerekeket, mert ennek az eredményre vezető módja is rengeteget változott. A precíziós gazdálkodásról nem elég beszélni, a szupermodern gépek kezelését nem lehet könyvből megtanulni, ennek a tudásnak az átadásához modern módszerek kellenek. Viszont több 100 millió forintos gépparkot lehetetlen biztosítani az iskoláknak a gyakorláshoz.

Ezért született többek között egy olyan projekt az MNVH közreműködésével, amelynek keretében VR tananyagot dolgoztak ki, a mintatanterem Jánoshalmán található. Itt gyakorlatlag VR szemüvegben lehet elmélyedni például a traktorbeállítások tanulmányozásában.

Természetesen ez nem helyettesíti a szántóföldön szerzett gyakorlatot, de muszáj használni ahhoz, hogy a traktorba ülve a fiatal ne egy számára teljesen ismeretlen környezetet találjon. "Azt gondolom, hogy az ilyen megoldásoknak nagy szerepe lehet abban, hogy érdekessé tegyük a fiatalok számára a mezőgazdaságot, aminek így a fiatalításban is nagy szerepe lehet" – összegzett az MNVH Állandó Titkárságának vezetője.

Székely Rita

Székely Rita, az MNVH Állandó Titkárságának vezetője – Fotó: MNVH

A Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat szerepe

Az MNVH egy országos vidékfejlesztési hálózat, és az a feladata, hogy a termelőket, gazdálkodókat, önkormányzatokat, civil szervezeteket segítse a vidékfejlesztési forrásokhoz való hozzájutásban.

"Információt nyújtunk a pályázati lehetőségekről, illetve a pályázat megvalósításában is segítséget nyújtunk, ha szükség van rá. Bár a kisüzemes pályázatot újra kiírták (ITT érhető el a felhívás), most kevesebb aktív pályázati felhívás van, ezért inkább arra helyezzük a hangsúlyt, hogy a megvalósult projekteket bemutassuk, mert őszintén szólva nagyon jó elképzelések valósultak meg, és ezek bemutatása talán azokat is meggyőzi, akik eddig nem mertek szintet lépni a tevékenységükben" – folytatta.

Vannak olyan pályázók, akik csak néhány 100 ezer forintos támogatást vesznek igénybe a vállalkozásuk továbblendítéséhez, de vannak 100 milliós nagyságrendű beruházási projektek is, amelyeknek nyomon lehet követni, hogy hogyan jutattak el a sikeres elszámolásig. Az MNVH youtube csatornáján oldalán elérhető több sikeresen megvalósult öntözéses, kisüzemes, LEADER pályázat bemutatkozója is. Több hazai projekt bekerült az európai jó példák gyűjteményébe is.

Projektbemutatók: