A nagy növénytermesztő gazdaságokban nehéz nyomon követni a növények fejlődését, mivel a drónok egy felszállással általában csak 30 percig működhetnek, így egyszerre nem képesek berepülni egy nagyobb területet. A Washingtoni Egyetem kutatói viszont kidolgoztak egy eljárást, amely során a beporzó méhek hátára kapcsolt "hátizsákok" a drónoknál precízebben végezhetik ezt a megfigyelést – közölte az agroxxi.ru az Engedget hírforrásra hivatkozva.

méh

A szóban forgó „hátizsák” tömege a szenzorokkal együtt mindössze 0,09 gramm, tehát a méheket egyáltalán nem akadályozza a mozgásban. Az akkumulátorok vezeték nélküli töltéséhez szükséges áramforrás pedig a kaptárakban könnyen elhelyezhető. A „hátizsák” ugyanakkor 30 kilobyte információt képes begyűjteni és tárolni, így teljeskörű, letölthető információkat szolgáltat a vetések fejlettségéről és növényegészségügyi állapotáról, a vetés különböző pontjain elhelyezett antennákra továbbítva az adatokat.

Az elgondolás ígéretesnek tűnik, és a konstruktőrök további fejlesztésen gondolkodnak, be akarnak iktatni egy olyan parányi szerkentyűt, amely az információgyűjtő funkciót csak akkor kapcsolja be, amikor a méhecske egy meghatározott terület fölött repül.